Evropa

Šengenski sporazum napunio 40 godina: Da li primer granice Nemačke i Poljske pokazuje da je kraj snu Evropi bez granica

Komentari
Šengenski sporazum napunio 40 godina: Da li primer granice Nemačke i Poljske pokazuje da je kraj snu Evropi bez granica
Šengenski sporazum napunio 40 godina: Da li primer granice Nemačke i Poljske pokazuje da je kraj snu Evropi bez granica - Copyright Sebastian Kahnert / AFP / Profimedia

Autor: Euronews/Julian Gomez

26/07/2025

-

16:15

veličina teksta

Aa Aa

Šengenski sporazum je nedavno napunio 40 godina, ali rođendan je protekao uz brojne sumnje. Skoro polovina članica šengenskog prostora ponovo je uvela privremene kontrole na svojim unutrašnjim granicama. Da li je ovo kraj vizije Evrope bez granica? Euronews je posetio granicu između Poljske i Nemačke kako bi to pokušao da sazna.

Dobar primer dilema s kojima se Šengenski sporazum danas suočava može se videti duž nemačko-poljskog pograničnog područja, u gradovima Gerlic (Nemačka) i Zgorelec (Poljska), koje razdvaja samo reka Lužička Nisa.

Godine 2023, pozivajući se na borbu protiv ilegalne migracije, Nemačka je uvela privremene kontrole duž cele granice sa Poljskom. S druge strane, poljske vlasti su od 7. jula 2025. takođe uvele privremene kontrole. Meštani na obe strane granice trpe posledice, uključujući ogromne saobraćajne gužve.

Na primer, 37-godišnji analitičar podataka Jakub Volinski živi i radi na nemačkoj strani ovog pograničnog grada, ali je rođen na poljskoj strani. Kao česti prekogranični putnik, suočava se sa novom stvarnošću. 

"Ovde nema povećanog broja ljudi koji ilegalno prelaze granicu. Ovo je potpuno nepotreban izraz nepoverenja prema komšijama koji žive odmah preko reke", kaže on.

Sebastian Kahnert / AFP / Profimedia

 

Vikendom i praznicima nemačke kontrole često stvaraju haos na ulicama na poljskoj strani. Čak ni italijanski vlasnik sladoledžinice blizu graničnog prelaza nije zadovoljan.

"Grad postaje potpuno blokiran. To nam praktično otežava rad, jer kupci ne mogu da dođu kolima, pa oni koji ne žive u blizini jednostavno ne dolaze", kaže Antonio Skaramocino.

Stanovnici na poljskoj strani prikupljaju potpise za protestnu peticiju upućenu Evropskoj komisiji. Jakub je otišao i korak dalje – podneo je tužbu nemačkoj vladi.

"Čvrsto verujem da odluke nemačkih vlasti ograničavaju moju slobodu kretanja na pograničnim područjima. Kada bih mogao da razgovaram sa predstavnicima nemačke vlade, pitao bih ih da li sve ove troškove zaista opravdavaju koristi", rekao je on.

Nemačka Savezna policija tvrdi da vredno rade na tome da smanje posledice svojih kontrola, ali ističu da imaju pravni mandat koji se do sada pokazao efikasnim.

Action Press / Shutterstock Editorial / Profimedia

 

"U mom odeljenju smo samo u maju ove godine prijavili više od 175 osoba zbog nepoštovanja prava boravka. Takođe, prijavili smo 141 osobu zbog drugih krivičnih dela", navodi Mihael Engler, portparol nemačke Savezne policije.

Uprkos tim statistikama, Jakub svoju tužbu protiv Nemačke vidi kao poziv na buđenje za članice Šengena i institucije EU da preispitaju svoj trenutni pristup. 

"Ako mi, građani, ne preuzmemo stvari u svoje ruke i jasno ne pokažemo našim vladama da je ovo važan problem za koji treba da se borimo, onda se bojim da Šengenski prostor može da se uruši", kaže on.

Da li je ovo kraj šengenskog sna?

Države zaista mogu da ponovo uvedu kontrole pod strogim uslovima. Najveći pravni – i simbolični – problem nije sama odluka, već njen razlog i vremenski okvir, kaže Jolanta Szimanjska, koordinatorka EU programa u Poljskom institutu za međunarodne odnose. Ona je stručnjak za migracionu i unutrašnju politiku EU.

"Sve kontrole treba da budu vremenski ograničene. A po samom nazivu, 'privremeno uvođenje', to ne bi trebalo da postane stalna situacija. Međutim, u nekim zemljama imamo i do deceniju trajanja graničnih provera", zaključuje ona.

Ceo prilog Euronews-a možete pogledati na ovom linku.

Komentari (0)

Evropa