Izrael pravi "šestougao moći" sa Grcima, Ankara na nogama: "Netanjahu pali fitilj na Mediteranu"
Komentari
23/02/2026
-12:30
Turski mediji deluju posebno iritirano izjavom izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da teži stvaranju "šestougla moći" na Mediteranu, uz učešće Indije, arapskih država, afričkih zemalja, mediteranskih partnera kao što su Grčka i Kipar, kao i drugih azijskih zemalja.
Cilj je, kako je rekao Netanjahu, formiranje osovine zemalja sa zajedničkim stavovima o regionalnim izazovima, koja bi se suprotstavila šiitskim i sunitskim blokovima na Bliskom istoku.
"Netanjahu je objavio novi plan izraelskih saveza. Cilj mu je da promeni odnos snaga na Bliskom istoku i Mediteranu", naslov je turskog lista Hurriyet, koji naglašava da će ovaj savez biti suprotstavljen osovini sunitskih sila, poput Turske, ali i šiitskih sila u regionu.
Portal Haberler ističe da je Netanjahu objavio spisak zemalja saveza koji želi da formira u regionu. Ovaj medij prenosi opširan izveštaj o izjavama izraelskog premijera, kao i o njegovim namerama za stvaranje "heksagonskog savezništava".
Turski list Milliyet napominje da je Izrael "pritisnuo dugme za šestougao moći". List tvrdi da će ova osovina biti rival šiitskoj i sunitskoj osovini na Bliskom istoku i Mediteranu.
Turski portal Timeturk u svom izveštaju komentariše da se "Netanjahu igra sa vatrom: ’Stvorićemo sistem savezništva sa Grčkom i južnim Kiprom'".
List Aydinlik u svom članku o Netanjahuovim izjavama podvlači da izraelski premijer teži savezu protiv Irana i Turske, u koji su uključeni "južni Kipar, Indija i Grčka".
"Premijer Izraela Benjamin Netanjahu objavio je svoj cilj o stvaranju nove osovine savezništava sa epicentrom na Mediteranu i u Zapadnoj Aziji. Plan, u kojem bi mogli da učestvuju Indija, određene arapske i afričke zemlje, kao i Grčka i Južni Kipar, ponovo je otvorio rasprave o dinamici moći u regionu", navodi ovaj list.
Komentari (0)