Vrhovni sud Grčke poništio presudu u slučaju Bakarija Hendersona, novo suđenje Srbima za ubistvo Amerikanca na Zakintosu
Komentari
03/03/2026
-15:55
Šestorica od devet optuženih za smrt 22-godišnjeg američkog turiste Bakarija Hendersona, koji je preminuo u julu 2017. godine ispred bara u Laganasu na Zakintosu, ponovo će se naći pred Mešovitim porotničkim sudom u Patri. U pitanju su državljanin Bosne i Hercegovine i petorica državljana Srbije.
Grčki Vrhovni sud (Areios Pagos) je usvojio žalbu tužioca Vrhovnog suda i poništio odluku Mešovitog porotničkog suda u Patri iz 2022. godine. Razlog za poništenje je ocena da prethodna presuda nije imala dovoljno i specifično obrazloženje u vezi sa ključnim pravnim pitanjima. Slučaj se vraća na ponovno suđenje, a optuženi se sada suočavaju sa potencijalno težim kaznenim posledicama, ekskluzivno je izvestila grčka Proto thema.
Kobna noć na Zakintosu
AP/Giannis Androutsopoulos
Podsetimo, incident se dogodio u zoru 7. jula 2017. godine, kada je svađa, koja je počela unutar bara u kojem se odvijala srpska žurka, eskalirala i prenela se na ulicu. Dvadesetdvogodišnji Bakari Henderson zadobio je uzastopne udarce od grupe osoba i srušio se na kolovoz, bez da mu je odmah pružena prva pomoć.
Sudsko-medicinski izveštaj je pokazao teške kranio-moždane povrede koje su dovele do njegove smrti.
U drugostepenom postupku bile su izrečene kazne zatvora zbog smrtonosne telesne povrede koja je prouzrokovana zajedničkim delovanjem. Međutim, nakon odluke Vrhovnog suda, slučaj će biti ponovo razmotren 14. oktobra, prenosi portal The Best. Ovoga puta, petorici optuženih prete kazne zatvora do 15 godina, dok se jedan suočava sa kaznom do 10 godina.
Komentari (0)