Aktuelno iz kulture

Oskar donosi nova pravila: Članovi Akademije će ubuduće moraju da pogledaju filmove, da bi mogli da glasaju za njih

Komentari
Oskar donosi nova pravila: Članovi Akademije će ubuduće moraju da pogledaju filmove, da bi mogli da glasaju za njih
Oskar - Copyright Tanjug/AP Photo/Chris Pizzello

Autor: Euronews

23/04/2025

-

09:30

veličina teksta

Aa Aa

Američka filmska akademija objavila je niz novih pravila koja će se primenjivati na narednoj dodeli Oskara, zakazanoj za 15. mart 2026. godine.

Jedna od ključnih novina je da će svi članovi Akademije morati da pogledaju sve filmove u kategorijama za koje glasaju. Do sada je to bilo samo preporučeno, a glasači su birali kategorije u koje su prema sopstvenom mišljenju bili upućeni, ali nisu bili u obavezi da pogledaju sve nominovane filmove. 

"Članovi Akademije sada moraju pogledati sve nominovane filmove u svakoj kategoriji da bi imali pravo da glasaju u finalnom krugu", stoji u saopštenju.

Iako ovo deluje sasvim logično, mnoge je iznenadilo što ovakvo pravilo do sada nije bilo na snazi. Ipak, ostaje nejasno na koji način će se tačno sprovoditi ova obaveza i kako će se proveravati da li su glasači zaista pogledali sve filmove.

Akademija je uvela i nova pravila vezana za upotrebu veštačke inteligencije, status reditelja izbeglih iz svojih domovina, kao i novu nagradu za kasting.

Kada je reč o veštačkoj inteligenciji, u pravilniku stoji: "Upotreba generativne AI i drugih digitalnih alata u stvaranju filma ni ne pomaže ni ne odmaže izglede za nominaciju".

Upotreba AI u filmskoj industriji već neko vreme izaziva burne rasprave. Tokom ovogodišnje trke za Oskara, film "The Brutalist" izazvao je kontroverze nakon što je otkriveno da je veštačka inteligencija korišćena za poboljšanje dijaloga na mađarskom jeziku, koje su izgovarali Adrijen Brodi (osvojio Oskara za glavnu ulogu) i Felisiti Džons (nominovana za sporednu ulogu).

Akademija je naglasila da će se prilikom ocenjivanja uzimati u obzir koliko je ljudska kreativnost bila u središtu stvaralačkog procesa, piše Euronews.

Autori - izbeglice dobijaju novu šansu

U kategoriji za najbolji međunarodni film, sada će i autori sa izbegličkim ili azilantskim statusom moći da predstavljaju zemlju koja ih je primila, čak i ako to nije njihova domovina.

Matt Sayles/Invision/AP

 

Uprkos tome što se mehanizam nominovanja i dalje oslanja na države koje prijavljuju filmove, nova pravila preciziraju: "Zemlja koja šalje film mora potvrditi da je kreativna kontrola u najvećoj meri bila u rukama njenih državljana, rezidenata ili osoba sa statusom izbeglica ili azilanata."

Ova promena dolazi nakon brojnih kritika na račun toga što vlade, a ne sama Akademija, odlučuju koji film će predstavljati zemlju – što često isključuje opozicione ili nezavisne autore iz represivnih režima.

Prošle godine iranski reditelj Mohamed Rasulof pobegao je iz Irana kako bi objavio svoj film "Seme svete smokve", a Nemačka, u kojoj se nastanio, kandidovala je film za Oskara – i on je bio nominovan.

Ipak, nova pravila neće pomoći autorima koji još uvek žive u zemljama koje im uskraćuju pravo na slobodno stvaranje, niti onima čiji su filmovi odbijeni od strane nacionalnih komisija.

Nova kategorija – Oskar za najbolji kasting

Akademija je objavila i pravila za novu kategoriju koja nagrađuje "izuzetan kasting" odnosno glumačku podelu. Nakon početnog kruga glasanja i formiranja užeg izbora od 10 filmova, članovi kasting odeljenja će prisustvovati prezentaciji kandidata.

Podsećamo, prethodno je objavljeno da će se 2028. godine uvesti još jedna nova kategorija – za kaskadere, odnosno za dizajn i koordinaciju vratolomija (stunt design).

Naredna, 98. dodela Oskara biće održana 15. marta 2026. godine.

AI Preporuka

Komentari (0)

Kultura