Aktuelno iz kulture

U Narodnom pozorištu Užice počeo 61. festival “Velliki Joakim“

Komentari
U Narodnom pozorištu Užice počeo 61. festival “Velliki Joakim“
U Narodnom pozorištu Užice počeo 61. festival “Velliki Joakim“ - Copyright Plakat

Autor: Tanjug

13/05/2025

-

11:04

veličina teksta

Aa Aa

U Narodnom pozorištu Užice sinoć je počeo 61. Festival Zajednice profesionalnih pozorišta Srbije "Joakim Vujić" tokom koga će biti izvedeno sedam takmičarskih i jedna predstava u čast nagrađenih.

Festival “Veliki Joakim” je otvoren predstavom “Amazonke” Pozorišta za decu i mlade po tekstu Julije Sandor i Jaše Kocelija koji potpisuje i režiju.

Predsednik Zajednice profesionalnih pozorišta Srbije Vladimir Đuričić je naveo da se nalazimo na početku osmodnevnog praznika kulture i pozorišta i da Užice po ko zna koji put postaje pozorišna prestonica Srbije.

“To za Užice nije neka novost, jer se često nalazi u toj ulozi, a samo ove godine ima četiri pozorišna festivala. Hvala užičkom pozorištu na hrabrosti i istrajnosti da napravi i ovaj festival i to u vreme kada se mnogi festivali iz raznih razloga proteklih meseci odlažu”, naveo je Đuričić.

Većnik za društvene delatnosti Grada Užica Branko Popović je iskoristio priliku da podseti na biografiju Joakima Vujića navodeći značaj njegovih putovanja po svetu, da je 1813. godine uradio prvu predstavu “Kreštavica” na srpskom jeziku u Pešti, a kasnije osnovao pozorište u Kragujevcu koje je nastalo na osnovu onoga što je Miloš Obrenović video u svetu, kao što je Burg teatar.

“Mi danas slavimo Joakima Vujića, a on je nakon odlaska Miloša iz Srbije, umro u sirotinji, sahranjen negde na Tašmajdanskom groblju i nismo u mogućnosti da položimo cveće na njegov grob, ali zato održavamo festival. Ovaj festival putuje, već nekoliko puta je kod nas u Užicu sa dobrim predstavama i verujemo da ćemo biti dobri domaćini. Nek festival nastavi da živi”, poručio je Popović.

Otvaranju festivala prethodilo je i otvaranje izložbe portreta “Rodonačelnici srpskog teatra” Milovana Zdravkovića na kojoj su se našli velikani modernog teatra koji su Srbiju upisali u evropsku kulturnu baštinu, od Joakima Vujića, preko Jovana Sterije Popovića do Ilije Stanojevića Čiče.

“Oni su naše zvezde i ponos koji često zaboravljamo, a upisivali su nas u mapu kulturnih zemalja Evrope. Često, pored njih zaboravavljamo i dva velika rodonačelnika koji nisu neposredno u pozorištu. Knez Miloš je čim je dobio hatišerif pozvao Dimitrija Davidovića koji pozove Joakima, pa Joakim pozove Šlezingera i nastane pozorište u Kragujevcu. Isto tako, Knez Mihailo je doveo Jovana Đorđevića da osnuje Narodno pozorište Beograd”, kazao je Zdravković.

Na reprtoaru ovog “najvažnijeg festivala za pozorišne umetnike koji stvaraju južno od Save i Dunava” danas će se naći Narodno pozorište Priština sa privremenim sedištem u Gračanici sa predstavom “Hamlet u selu Mrduša donja” po tekstu Iva Brešana i u režiji Jane Maričić, a u sredu će Šekspirove “Vesele žene Vindorske ” u režiji Sonje Petrović izvesti Kruševačko pozorište.

Pozorište "Bora Stanković" iz Vranja nastupiće u četvrtak sa predstavom “Galeb” po tekstu A.P. Čehova i u režiji Filipa Vinogradova, dok će domaćin Narodno pozorište Užice u petak izvesti predstvau “Maga” po tekstu Jelene Kajgo, a u režiji Borisa Todorovića.

U subotu PULS teatrar Lazarevac donosi “Srpskoj omladini Dimitrije Tucović” po tekstu i u režiji Zlatka Pakovića, dok je poslednji dan festivala rezrevisan za Narodno pozorište Timočke krajine “Zoran Radmilović” I predstavu “Neki važan čovek” po tekstu i u režiji Željka Hubača.

U čast nagrađenih, u ponedeljak, poslednjeg festivalskog dana, biće odigrana predstava “Na tragu” Koprodukcija Kraljevačko pozorište i Knjaževsko-srpski teatar, po tekstu Nikole Milojevića, a u režiji Aleksandra Saše Lukača.

U pratećem programu, pored izložbe portreta “Rodonačelnika srpskog teatra”, u petak će na Maloj sceni NP Užice biti promovisana knjiga Nebojše Bradića “Ptica na gozbi”, a u nedelju delo Aleksandra Milosavljevića i Željka Hubača “Neki važan čovek - dnevnik”.

AI Preporuka

Komentari (0)

Kultura