Glasovi na Evroviziji pod lupom: Slučajevi Izraela i Ukrajine ogolili politizaciju, ali i jedan "nerešivi" problem
Komentari22/05/2025
-18:11 >> 18:34
Sve veći broj zemalja učesnica Pesme Evrovizije zahteva da se otvori debata o načinu glasanja publike, a španska i belgijska televizija otišle su i korak dalje, zahtevajući nezavisnu reviziju glasovanja njihovih gledalaca.
Zašto su u pitanju rezultati televotinga iz Izraela, Španije i Belgije? Da li je pravi pobednik doveden u pitanje? I kakve posledice mogu da uslede? Ko piše pravila? Ko ih krši? I da li je takmičenje za pesmu Eurovizija ostalo verno sopstvenim vrednostima?
O svemu tome su u emisji Hajde da razgovaramo govorili analitičar Ognjan Gogić i Dejan Kukrić, bivši dugogodišnji evrovizijski komentator i šef delegacije BIH na pesmi Eurovizije, koji je urednik ove emisije.
Gogić smatra da ovakve reakcije nisu novost, ali da ovogodišnje kontroverze imaju specifičan kontekst.
"Svake godine nakon takmičenja uslede slične reakcije, zbog toga što su generalno velika očekivanja. To je veoma kompetitivno takmičenje, mnoge delegacije puno ulažu, puno očekuju, a onda dožive nedovoljne rezultate", rekao je Gogić.
Gogić ističe da je Belgija primer razočaranja, jer se njihova pesma nije plasirala u finale uprkos velikim očekivanjima.
"Belgija je odličan primer. To je najveće razočaranje da se oni nisu našli u finalu. Oni su puno očekivali, a ostali su ispod crte. I onda se uvek traži krivac", kaže Gogić.
Posebna pažnja usmerena je na učešće Izraela, koje je izazvalo polarizaciju. Gogić objašnjava da deo publike glasa iz solidarnosti, slično kao u slučaju Ukrajine, dok se istovremeno pojavljuju ozbiljne optužbe.
"Postoje optužbe da vlada Izraela agituje za glasanje. Zakupila je plaćeni prostor na društvenim mrežama, čak i na Tajms skveru u Njujorku. Takođe, postoje sumnje da su kupovali SIM kartice i glasove", objašnjava Gogić.
Politički uticaj i reforme sistema
Kontroverze oko glasanja dovele su do dva ključna zahteva: revizije ovogodišnjih rezultata i reforme sistema glasanja za buduće takmičenje. Gogić primećuje da se politička dimenzija takmičenja dodatno produbljuje, posebno u zemljama poput Španije i Belgije.
"Zanimljivo je da su u Belgiji i Španiji žiri dao nula poena Izraelu, a publika 12. To su zemlje koje se bune. Premijer Španije se oglasio povodom toga, što pokazuje koliko se takmičenje politizovalo", rekao je Gogić.
Pitanje reformi sistema glasanja postaje centralno. Gogić navodi predloge za smanjenje broja poruka koje pojedinac može poslati. "Trenutno je dozvoljeno 20 poruka po osobi. Postoji poziv da to bude manje sledeće godine, kako bi se smanjila mogućnost kupovine glasova", kaže Gogić.
Dejan Kukrić, sa iskustvom u organizaciji Evrovizije, dodaje perspektivu o tehničkoj i pravnoj zaštiti glasanja. On smatra da je direktna manipulacija glasovima malo verovatna zbog strogih procedura.
"Cela kontrola pan-evropskog televotinga bila je u rukama firme 'Digame', ćerke 'Dojče Telekoma'. Oni su imali revizorske kuće iza sebe i teško je da je to kompromitovano na način koji je lako otkriti", objašnjava Kukrić.
Emotivno glasanje i budućnost Evrovizije
Kukrić ukazuje na emotivnu prirodu publike kao ključni izazov za transparentnost takmičenja. Publika često glasa na osnovu političkih ili društvenih stavova, a ne kvaliteta pesme, što je problem koji se teško rešava.
"Ako publika glasa ne zbog pesme, nego zbog emocionalnog odnosa prema nekoj zemlji, to se ne može ispraviti. To se dešava s Izraelom ove godine, prošle godine, ili s Ukrajinom. Boriti se protiv toga je Sizifov posao", rekao je Kukrić.
Kukrić podseća na ranije kritike o "komšijskom glasanju" u regionu Balkana, ali ističe da je to šira pojava.
"Skandinavske zemlje su izumile komšijsko glasanje još dok je Jugoslavija bila na Evroviziji. One su šakom i kapom delile glasove između sebe", kaže Kukrić.
"Pitanje budućnosti Evrovizije ostaje otvoreno. Kukrić upozorava da preterana borba protiv emotivnog glasanja može ugroziti suštinu takmičenja. "Na kraju, to može dovesti do toga da Evrovizija bude sve, samo ne 'Eurovision Song Contest'", objašnjava Kukrić.
Ceo razgovor na temu politizacije Evrovizije, u kojem su gosti opširnije razmatrali pitanje Izraela i učešća zemalja u sukobu, možete pogledati u videu na početku teksta.
Komentari (0)