Ivan Karl o predstavljanju srpske kinematografije na prestižnom festivalu: "Kan je jedna vrsta zatvorenog kluba"
Komentari23/05/2025
-21:03
Kanski festival dobiće ovogodišnjeg pobednika na finalnoj večeri, sutra 24. maja, nakon što je ova prestižna smotra svetske kinematografije predstavila veliki broj novih ostvarenja.
U okviru pratećih festivalskih događaja, kroz posebnu publikaciju predstavljena je i srpska produkcija - u vidu "elektronske lične karte", kaže direktor Filmskog centra Srbije Ivan Karl.
"Više ne radimo publikacije u štampanom obliku, nego na jednom USB-u. Upravo je dimenzija lične karte i kogod dođe na festival i poseti paviljon Jugoistočne Evrope, dobija taj materijal i uvid u sve što je vezano za srpski film u periodu između dva Kanska festivala. Tu je sve što je snimljeno, sve što je prikazano, rezultati na blagajnama...", objašnjava naš sagovornik.
Paviljon Jugoistočne Evrope zajednički koriste Srbija, Crna Gora, Hrvatska i Bosna i Hercegovina, što je praktično rešenje, budući da velike svetske produkcije, prostor bivše Jugoslavije posmatraju kao jedinstveno tržište.

Euronews
"Te kinematografije međusobno sarađuju, razmenjuju, tržišno su povezane, a istovremeno se dobro kotiraju i u ovim drugim zemljama. I onda je praktično i korisno da smo svi na istom paviljonu, jer neko ko dolazi na ove prostore, želi da bude u toku sa svim što se snima, a korisno je i da razmenjujemo informacije i da na taj način sarađujemo", kaže Karl.
Nažalost, nijedna od nabrojanih zemalja nema predstavnika u selekciji Kanskog festivala, ali ove godine to nije pošlo za rukom ni Rumuniji, Bugarskoj, Grčkoj, pa ni Poljskoj.
"Kan je zaista jedna vrsta zatvorenog kluba - kao, na primer, Liga šampiona u fudbalu, koji polako postaje sport samo za one najveće. Treba da budemo realni, tako da kad god možemo lobiramo jedni za druge i da pomažemo jedni druge. Čak i da razmišljamo u pravcu jedne vrste posebnog, balkanskog filmskog fonda, gde bi, recimo, osam zemalja učestvovalo ravnopravno svake godine, uplaćivalo neka sredstva, ali da jednom u osam godina,sredstva uvek dobije jedna od zemalja učesnica. Na taj način isto pomažemo naše kinematografije i podstičemo njihov plasman u svetu", kaže filmski stručnjak.
Srbija atraktivna filmska lokacija za strane filmadžije
Na taj način, postaju vidljiviji ne samo filmovi snimljeni na ovom podneblju, nego i atraktivne filmske lokacije, koje su već privukle veliki broj filmskih stvaralaca na prostor bivše Jugoslavije.
"Srbija je privukla dosta stranih produkcija filmova, serija i reklama. Tu je u mnogome pomogla odluka Vlade Republike Srbije i Ministarstva finansija i Ministarstva kulture o podsticajima, što privlači strance, jer koliko god mi im vratimo, oni ostave mnogo više u našoj zemlji. Pre svega, angažuju naše filmske ekipe i to je uvek poslovanje sa pozitivnim bilansom za zemlju koja privlači strane producente da rade", kaže Karl, dodajući da jedan zadovoljan veliki holivudski ili strani producent koji dođe da snima u Srbiji, povlači još dva ili tri nova.

Tanjug/AP/Lewis Joly
Predstavnici Filmskog centra Srbije i ostalih srodnih institucija u regionu razgovarali su ove godine u Kanu sa direktorom Netflix-a za ovaj deo Evrope, koji je, kako naš sagovornik objašnjava, već boravio u Beogradu i upoznat je sa tim šta se i u kojoj meri snima.
"Pokušaćemo da ga dovedemo ponovo. Nekoliko novih odličnih studija na teritoriji Beograda i okoline je u međuvremenu otvoreno i u tom smislu smo veoma konkurentni. Mađarska ogromna sredstva zarađuje od snimanja filmova. Srbija takođe dobro zarađuje, a može još više", kaže direktor FCS, dodajući da bi u slučaju kada bi Netflix snimao neki od svojih sadržaja u Srbiji, to bila odlična promocija i "win-win za sve".
Favoriti za "Zlatnu palmu"
Zanimalo nas je i ko su prema mišljenju našeg filmskog stručnjaka ove godine najveći favoriti za glavno kansko priznanje, ali on smatra da takve prognoze nisu lake.
"Prošle godine su svi pričali da će 'Zlatnu palmu' izvesno dobiti 'Emilija Peres' i taj film je slovio sve vreme festivala kao ubedljivo najveći favorit. A onda je nagradu dobio film 'Anora', koji je kasnije osvojio i Oskara. To uvek može da bude iznenađenje. Možda je daju (iranskom reditelju) Džafaru Panahiju, a možda je dobije neka žena", kaže Karl.
A šta on misli o filmovima koji važe za favorite na ovogodišnjem festivalu, pogledajte u priloženom videu.
Komentari (0)