Bube prete da unište vekovima stara svedočanstva istorije: Najstarija biblioteka u Mađarskoj na udaru sićušnog vandala
Komentari
15/07/2025
-23:05
Desetine hiljada knjiga starih i po nekoliko vekova hitno se uklanjaju sa polica srednjevekovne biblioteke u Mađarskoj, u pokušaju da se spasu od najezde buba koje bi mogle da izbrišu vekove kulturne baštine.
Biblioteka se nalazi u manastiru u gradu Panonhalma, starom više od 1.000 godina, jednom od najstarijih obrazovnih centara u Mađarskoj koji se nalazi na listi svetske baštine UNESCO-a. Ova benediktinska opatija smeštena je na brdu na severozapadu zemlje.
Restauratori trenutno uklanjaju oko 100.000 ručno uvezanih knjiga s polica i pažljivo ih pakuju u sanduke, čime započinje proces dezinfekcije sa ciljem da se unište sitne bube koje su se uvukle u knjige.
Reč je o žišku ili "hlebnoj bubi" (Stegobium paniceum), koja se obično nalazi među suvim prehrambenim proizvodima poput brašna, žitarica i začina. Međutim, privlače je i lepkovi na bazi želatina i skroba koji su se nekada koristili u povezu knjiga.
Najezda je otkrivena u jednom delu biblioteke u kojem se čuva oko četvrtine od ukupno 400.000 knjiga, piše Associated Press.
Tanjug AP/Pannonhalma Archabbey via AP
"U pitanju je ozbiljna najezda insekata koja je otkrivena na više mesta u biblioteci, pa se cela kolekcija tretira kao zaražena i mora biti obrađena istovremeno. Nikada do sada nismo videli ovako veliki stepen infestacije", kaže Sofia Edit Hajdu, glavna restauratorka projekta.
Biblioteka čuva neprocenjiva blaga
Opatija u Panonhalmi osnovana je 996. godine, četiri godine pre nego što je osnovana Kraljevina Ugarska. Danas čuva najstariju zbirku knjiga u zemlji, kao i brojne najranije pisane dokumente od izuzetne važnosti.
Ilona Ašvanji, direktorka biblioteke, kaže da se svaki put kada uđe u prostoriju oseća "skrušeno" pred kulturnim i istorijskim bogatstvom koje ova kolekcija čuva.
"Zapanjujuće je pomisliti da je ovde postojala biblioteka pre hiljadu godina i da mi danas čuvamo prvi katalog knjiga u istoriji Mađarske", kaže Ašvanji.

Tanjug AP/Bela Szandelszky
Među najvrednijim delima su 19 kodeksa, uključujući celokupnu Bibliju iz 13. veka, nekoliko stotina rukopisa nastalih pre izuma štamparije u 15. veku i desetine hiljada knjiga iz 16. veka.
Najezda je prvi put primećena tokom rutinskog čišćenja, kada su zaposleni primetili neobične slojeve prašine i sitne rupe u koricama knjiga. Kada su ih otvorili, otkrili su tunele koje su bube izgrizle kroz papir.
Iako su najstariji i najređi primerci skladišteni odvojeno i nisu pogođeni, Ašvanji ističe da je svaki vid oštećenja zbirke veliki gubitak za kulturnu, istorijsku i duhovnu baštinu.
"Kada vidim knjigu koju je buba izgrizla, imam osećaj da je izgubljen deo kulture – bez obzira na to koliko je izdanja štampano i koliko je knjiga 'zamenjiva'", ističe direktorka.
Knjige bez kiseonika
Da bi uništili insekte, sanduci s knjigama se smeštaju u visoke plastične vreće koje se hermetički zatvaraju i iz kojih se izvlači kiseonik. Nakon šest nedelja u čistom azotu, veruje se da će sve bube biti uništene.
Tanjug AP/Pannonhalma Archabbey via AP
Svaka knjiga zatim će biti pojedinačno pregledana i pažljivo usisana. Oštećeni primerci biće izdvojeni za kasniji restauratorski rad.
Iz opatije se nadaju da će biblioteku ponovo otvoriti početkom sledeće godine, ali se veruje da su klimatske promene doprinele problemu — jer su prosečne temperature u Mađarskoj u stalnom porastu.
"Visoke temperature pogoduju insektima. Zbog toga sada prolaze kroz više razvojnih ciklusa godišnje nego ranije. Ranije smo se uglavnom borili s plesnima, ali mislim da ćemo ubuduće sve češće viđati ovakve najezde zbog globalnog zagrevanja", kaže Hajdu.
Direktorka biblioteke podseća da život u benediktinskoj opatiji prati pravilo staro skoro 15 vekova, koje nalaže da se svo imanje manastira čuva s poštovanjem kao i sveti predmeti na oltaru.
"U Pravilima svetog Benedikta piše da se na imovinu opatije mora gledati kao na sveti sud s oltara. Zato duboko osećam odgovornost prema onome što znači očuvanje ove kolekcije", rekla je Ašvanji.
Komentari (0)