Italija predlaže palestinskog izvođača na Evroviziji 2026. dok tenzije zbog Izraela rastu
Komentari
29/01/2026
-12:19
Tenzije oko kontroverznog učešća Izraela na Pesmi Evrovizije 2026. i dalje rastu, a nakon poziva italijanskih sindikata na bojkot događaja, italijanski emiter RAI je zvanično zatražio da palestinskom umetniku bude dozvoljeno da nastupi na takmičenju u Beču.
Prema pismu objavljenom u Corriere della Sera, predlog tri člana upravnog odbora RAI upućen EBU i austrijskom emiteru ORF poziva da palestinski umetnik nastupi na "netakmičarski način".
Ovaj zahtev je opisan kao način da se uravnoteži javna diskusija o tekućem sukobu, piše Euronews.
"Palestina mora da bude dobrodošla na evrovizijsku scenu, ako ne želimo da potkopamo vrednosti inkluzije i bratstva koje muzika predstavlja", navodi se u saopštenju.
Pismo ne zahteva diskvalifikaciju Izraela, a naglašava da je predlog kulturna inicijativa i znak građanske odgovornosti i dijaloga, a ne politička izjava.
Apel dolazi nakon što je učesnica Festivala Sanremo 2026, Levante, izjavila da bi odbila da predstavlja Italiju na Evroviziji ukoliko pobedi na italijanskom festivalu, u znak protesta zbog uključivanja Izraela.
Fabricio Kasineli, direktor komunikacija RAI, potvrdio je na konferenciji za medije povodom Festivala Sanremo da je "RAI zatražio da se ne zatvaraju oči, to smo rekli kada je zahtev upućen i to je naš stav".
Do sada nije stigao nikakav odgovor na ovaj zahtev.
Pesma Evrovizije 2026. biće održana u Beču 12, 14. i 16. maja. Ukupno će učestvovati 35 zemalja u najvećem svetskom muzičkom događaju uživo, koji ove godine neće uključivati Španiju, Irsku, Holandiju, Sloveniju i Island, koje su sve odustale zbog održanog učešća Izraela.
Ove zemlje tvrde da bi učešće bilo "neprihvatljivo" imajući u vidu civilne žrtve u Gazi, koje su posledica izraelskog odgovora na napad Hamasa 7. oktobra 2023. godine.
Uprkos sloganu "Ujedinjeni muzikom" i prethodnom potvrđivanju ORF-a da neće zabraniti palestinsku zastavu niti ugušiti zvižduke usmerene ka nastupu Izraela, diplomatske tenzije i masovni bojkot nastaviće da bacaju senku na 70. izdanje takmičenja.
Komentari (0)