Aktuelno iz kulture

Kako je Želimir Žilnik snimio naučno-fantastični film o Jugoslaviji 2041. godine: "Jedva sam izvukao živu glavu"

Komentari

Autor: Tanjug

31/10/2022

-

09:48

Kako je Želimir Žilnik snimio naučno-fantastični film o Jugoslaviji 2041. godine: "Jedva sam izvukao živu glavu"
Kako je Želimir Žilnik snimio naučno-fantastični film o Jugoslaviji 2041. godine: "Jedva sam izvukao živu glavu" - Copyright Tanjug/Strahinja Aćimović

veličina teksta

Aa Aa

Slavni filmski reditelj Želimir Žilnik je svojim video instalacijama izloženim na Fakultetu dramskih umetnosti zauzeo mesto u programu Oktobarskog salona.

Reč je o dva Žilnikova ostvarenja: "Beograde dobro jutro" i "Lepe žene prolaze kroz grad".

"Beograde dobro jutro" ima format televizijske drame i priča je o slobodnoj filmskoj producentskoj grupi koja priprema, a zatim i snima film. Producentkinja i reditelj su u stalnom sukobu. On postavlja nemoguće zahteve, a ona, da bi omogućila umetničke kreacije premašuje budžet filma. Priča se završava na sudu...

Uloge u filmu su ostvarili Snežana Nikšić, Dragan Katanić, Gordana Lukić, Predrag Ristić, Bogdan Kahriman, Nedeljko Vopalka...

Tanjug/Strahinja Aćimović

 

Žilnik je za Tanjug otkrio i kako je nastao "Lepe žene prolaze kroz grad". Naime, on je svojevremeno sa urednicima RTV Beograd podelio svoje predviđanje da Jugoslaviju očekuje ili kreativno transformisanje nakon Titove smrti - ili nazadovanje i raspad.

"Predložio sam im temu o filmu naučne fantastike koji prati događaje u Jugoslaviji 100 godina nakon početka borbe protiv fašističkog okupatora. Dakle, snimio sam film o Jugoslaviji 2041. godine. Obezbedili su mi vrhunske glumce poput Ljube Tadića i Milene Dravić. Nazvali smo ga 'Lepe žene prolaze kroz grad'. Producentska kuća za koju su snimali Karanović i Marković svoje prve filmove, ušla je u rizik i snimili smo film koji nije standardu klasičnih naučno-fantastičnih filmova. Nisam imao ni znanja ni tehnologiju za tako nešto" kazao je Žilnik.

Kako kaže, urednici televizije su mu sugerisali da izbaci neke delove filma koji su najoštriji u kritici društva.

"Ubedio sam ih da taj film ostane takav, da ga ne skraćujemo na silu, a da ću za televiziju snimiti novo ostvarenje o neposlušnoj televizijskoj ekipi. Zapravo o teškoćama filmske ekipe da uz pomoć javnih službi snimi naučno fantstični film. Ta ideja im se dopala i tako je nastalo 'Beograde, dobro jutro'", kazao je Žilnik i dodao da i danas ima osećaj kako je iz cele avanture izvukao živu glavu.

Tanjug/Strahinja Aćimović

 

Slavni reditelj čija su ostvarenja obeležila istoriju Jugoslovenske kinematografije kaže da mladi autori danas imaju mnogo izazova, poput izvlačenja iz jugoslovenskog čvora.

"SFRJ je bila najprogresivnija država u istočnoj Evropi. Ekonomski najuspešnija i dipolomatski najraširenija. Po komforu života za Bugarsku ili Rumuniju bila je Amerika. I danas me pitaju šta se desilo sa Jugoslavijom... Zato mladi autori i danas imaju veliki rudnik tema i nedoumica... Ima Srbija odlične mlade autore čija dela razmatraju te nedeoumice" kazao je Žilnik.

Za njega nema dileme da mladi reditelji ne treba da gube vreme jer im digitalizacija i današnja tehnologija omogućava da gotovo bez ičije pomoći snime film.

"Može se snimati sa malim ekipama. Ne treba da se oslanjaju na novac iz fondova, već da snimaju, makar i andergraund. Treba da se ugledaju na mene", kazao je Žilnik.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura

Porodica sa supermoćima, novi Sajnfildov projekat i Dženifer Lopez u svemiru: Nove serije i filmovi u maju na Netfliksu