Aktuelno iz kulture

Roditeljstvo u digitalnom dobu: Predstavljeno treće izdanje knjige "Deca uče od nas" Bojane Stanković

Komentari

Autor: Euronews Srbija

13/12/2022

-

16:17

Roditeljstvo u digitalnom dobu: Predstavljeno treće izdanje knjige "Deca uče od nas" Bojane Stanković
Roditeljstvo u digitalnom dobu: Predstavljeno treće izdanje knjige "Deca uče od nas" Bojane Stanković - Copyright Promo

veličina teksta

Aa Aa

U beogradskoj Galeriji Novembar predstavljeno je treće, dopunjeno i izmenjeno izdanje priručnika za roditelje i vaspitače "Deca uče od nas", autorke Bojane Stanković.

Novo izdanje autorka dopunjuje istraživačkim radom iz prethodnih godinu dana. U preko stotinu novih tema koje su se pokazale kao najaktuelnije i važne u današnjem društvu, poseban akcenat stavljen je na digitalno doba i nesigurnosti koje ono donosi roditeljima.

"Deca se sve više suočavaju sa spoljnim faktorima koji utiču na njihov psihofizički, emocionalni i mentalni razvoj. Knjiga je veoma korisna kako bi pomogla roditeljima da u današnje vreme, na koliko-toliko lakši način odgajaju svoju decu, kako bi na prvom mestu sebi a onda i deci olakšali svakodnevnicu", objašnjava autorka Bojana Stanković.

Praktični priručnik nudi dokazana rešenja, istraživanja, autorkina lična iskustva i iskustva drugih, pomoću kojih se lako može prepoznati određena situacija ili stanje u kojima se dete u bilo kom momentu može naći. Stanković napominje da univerzalan recept za roditeljstvo ne postoji, i da svaki roditelj mora posvetiti dovoljno vremena ostvarenju uspešne, svakodnevne i iskrene komunikacije sa svojom decom. U suprotnom - to će umesto roditelja učiniti internet, a poslednjih godina postaje sve jasnije koliko to uopšte nije dobra ideja.

Promo

 

"Nažalost, ono što je definitivno tačno i dokazano u praksi jeste da je teško odgajati decu 'univerzalno', zato što deca uče i oponašaju najvažniji i jedini model ponašanja, a to su roditelji. Zato je nastala knjiga 'Deca uče od nas' jer su najvažniji i prvi mentori deci prvenstveno roditelji. Sada se sa svime time kosi to što u današnje vreme, u digitalnom svetu, roditelji nisu toliko veći i dominantniji autoritet u odnosu na sadržaj koji deca prate putem društvenih mreža. Treba individualno da vidimo da li su roditelji dominantniji i provode više vremena u komunikaciji sa decom, ili su deca prepuštena digitalnim uređajima", ističe autorka.

Ipak, pojedini saveti se mogu primeniti kao univerzalni, i njihova suština je u razumevanju, nesebičnoj podršci i obezbeđivanju sigurnosti dece u svoj prvobitni dom. Tako deca neće osećati potrebu da ono što im kuća ne pruža traže drugde, jer su njihov potencijal na prvom mestu prepoznali i negovali roditelji. Autorka ovaj stav pokazuje praktično – sopstvenim primerom, jer je za vizuelni identitet knjige bila zadužena njena kćerka

"Ono što inače unazad već deset godina, kao direktor Predškolskih ustanova, savetujem roditelje jeste jedna rečenica: svako dete se rodi sa podjednakim mogućnostima za razvoj potencijala. Važno je posvetiti se detetu u prvom sedmogodišnjem ciklusu koji se ne može nikada ponoviti, jer u tom ciklusu deca razvijaju i do 80 odsto svojih sposobnosti, interesovanja i usvajanja navika, bile one dobre ili loše. Ono što se tada propusti, teško može u kasnijim ciklusima da se nadomesti - svako dete je talentovano za nešto, i samo je važno da prepoznamo za šta su talentovani i da to podržavamo", objašnjava Stanković.

Promo

 

Knjiga "Deca uče od nas" skup je brojnih iskustava i tema je koja nastavlja da se kontinuirano razvija. Bojana Stanković zaključuje da je svrha knjige prenošenje tih iskustava, važnih informacija i veština, a na čitateljkama i čitateljima je da pronađu njima najkorisnije. Strpljenje i doslednost u primeni stečenog znanja, napominje autorka, ostaju najvažnija "oružja" svakog roditelja.

Stanković je inače majka dvoje dece i dugogodišnji je direktor Predškolskih ustanova. Autorka je trećeg izdanja knjige "Deca uče od nas" i radnih listova (didaktičkih sredstava) za predškolski uzrast "Putovanje kroz digitalni svet". Takođe, bavi se istraživanjima na temu "Zašto su neka deca srećnija i uspešnija od druge dece", koji su to u današnje digitalno doba spoljašnji faktori koji pozitivno i negativno utiču na psihofizičku i emocionalnu stabilnost ili nestabilnost dece, i koliko su u njihovom odgajanju roditelji dominantniji od interneta.

Na osnovu istraživanja koje sprovodi na radionicama, istovremeno se baveći teorijom i praksom, kreira i piše blogove. Često voli da kaže za druge, ali i za sebe, da se greške u roditeljstvu, skoro uvek, prave iz neznanja, to jest zbog toga što ne vladamo pravim informacijama. U želji da pomogne roditeljima, ali i svima onima koji kroz rad imaju kontakt sa decom, svoje dugogodišnje iskustvo kao i znanje stečeno na Geštalt radionicama i NLP edukacijama pretočila je u knjigu “Deca uče od nas”.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Kultura

Porodica sa supermoćima, novi Sajnfildov projekat i Dženifer Lopez u svemiru: Nove serije i filmovi u maju na Netfliksu