Senzacija u Kataru: Maroko ispisao istoriju i plasirao se u polufinale Mundijala

10/12/2022

-

18:00

Maroko - Copyright Tanjug / AP Photo/Martin Meissner, Pool

Maroko je ispisao fudbalsku istoriju u Kataru, savladao je Portugal rezultatom 1:0 i prva je slekcija za afričkog kontinenta koja se plasirala u polufinale otkako se igra Svetsko prvenstvo.

Marokanci slave Jusefa En-Nesirija, napadač Sevilje je u 42. minutu nadvisio u kaznenom prostoru protivničkog štopera Rubena Dijaša i istrčalog golmana Dioga Kostu i udarcem glavom zakucai loptu u mrežu. Idealan centaršut sa leve strane uputio je Jahija Atijat-Alah.

Po oprobanom receptu koji im je doneo rezultat protiv Belgije (1:0) u grupnoj fazi i Španije (0:0) u osmioni finala, Marokanci su došli do trijumfa i u duelu sa Portugalcima, čvrstom disciplinovanom igrom u odbrani. Njihov čuvar mreže Bono samo je jednom savladan na Mundijalu u pet mečeva.

Pretili su Portugalci pre primljenog gola preko Žoao Feliksa bez uspeha, kada ih je En-Nesiri šokirao, Bruno Fernandeš je fantastičnim volej-udarcem iskosa sa desne stramne pogodio prečku. Mogao je Maroko u finišz poluvremena i da duplira prednost, posle brze kontre, Atiat-Alah je utrčao sa leve strane ispred golmana Koste i slabo šutirao.

U nastavku, šansu u timu Portugala dobio je i Ronaldo, sve karte su bačene u napad, dok su Marokanci čekali priliku iz kontre i postavili bedem pred svojim golom. Snažan udarac Feliksa u 83. minutu sjajnom reakcijom u korner je skrenuo Bono. Čuvar mreže Maroka dobio je duel i u 90. minutu kada se Ronaldo našao u šansi. U 6. minutu nadoknade Pepe je glavom ciljao pored stative na par metara od gola.

Uživo, Maroko - Portugal 1:0

90+8 Pepe je sačekao centaršut Leaa na drugoj stativi i glavom ciljao pored gola

90+6' Abukal je mogao sve da reši, izašao je sam pred Kostu i šutirao u golmana Portugala.

90+3' crveni karton za Kediru, Maroko ima igrača manje u preostalih šest minuta

90' Ronaldo se našao sam pred golom Maroka, šutirao iz punog trka, a golman Bono još jednom odlično reagovao.

88' Portugal je sve karte bacio u napad, Marokanci čuvaju gol prednosti.

83' bomba Žoao Feliksa i bravurozna intervencija Bonoa koji je skrenuo lopštu u korner.

75' kontra Marokanaca, lepo su kombinovali napadači, odbrana Portugala je uspela da otkloni opasnost.

64' Bruno Fernandeš je snažno šutirao sa 16 metara i za malo bio neprecizan.

58' šansa za Gonsala Ramoša, zahvatio je loptu glavom posle idelanog centaršuta i šutirao pored stative.

51' Selektor Portugala Santoš vrši dvostruku izmenu, na terenu su Žoao kanselo i Kristijano Ronaldo.

48' solo prodor Hakimija po desnoj strani, nadmudrio je Neveša, potom i Pepea koji ga je faulirao. Ziješ je izveo slobodan udac, uputio odličan centaršut, a Kosta dobro reagovao i skrenuo loptu u korner.

46' počelo je drugo poluvreme

Kraj prvog poluvremena, Maroko je još jednom prijatno iznenadio.

45+2' kontra Maroka, Atijat-Alah je bio u šansi i slabo zahvatio loptu.

45' šansa za Portugal, Maroko je imao sreće, Bruno Fernandeš je sjajno zahvatio loptu, prečka je ovaj put spasila Marokance

42' GOOOOL! Novo čudo na pomolu u Kataru. Maroko je poveo. Idealan centaršut Atiata sa leve strane i nebeski skok En Nesirija u petercu između štopera Dijaša i golmana Koste. kaznio je grešku odbrane rivala i glavom zakucao loptu u mrežu.

40' Gereiro je prošao po levoj strani, proigrao Žoao Feliksa koji je šutirao snažno i neprecizno.

35' još jedan dobar napad Marokanaca, Sofijan Bufal je uputio nezgodan udarac, siguran je bio golman Diogo Kosta.

34' Maroko je dobro kombinovao po levoj strani, Atijat-Alah je uposlio Amalaha koji je ciljao preko gola.

31' Žoao Feliks je još jednom ozbiljno zapretio, loptu mu je na ivicu kazenog prostora glavom spustio štoper Maroka, usledio je šut iz prve, lopta je okrznula El Jamika promenila smer i na sreću Maroka završila u korneru.

26' En Nesiri je dobro skočio u šesnaestercu Portugala, ali je loše loptu zahvatio glavom.

24' žestok sudar u kaznenom prostoru Maroka, u vazdušnom duelu su bili golman Bono i Bruno Fernandeš.

18' Maroko je izveo dobru akciju. Ziješ je sa desne strane ušao u sredinu, šutirao sa 20 metara pored gola

12' oštar start Ambrabata na 35 metara od gola, Ruben Diaš je centrirao, Gereiro je šutirao, Ramoš poklušao da promeni smer lopti, ali je izblokiran.

6' levi bek Maroka Atiat-Alah dobro se ubacio u napad ali je izblokiran u nameri da ubaci loptu u peterac

4' šansa za Portugal, posle centaršuta Žoao Feliks je šutirao glavom a golman Maroka Bono dobro intervenisao.

1' Meč je počeo, početni udarac izveli su

MAROKO - PORTUGAL 1:0

Strelac: En Nesiri u 42. minutu

Stadion: Al Tumama. Gledalaca: 41.000. Sudija: Fakundo Teljo (Argentina)

Maroko: Bono – Hakimi, El Jamik, Sais (od 57. Dari), Atia-Alah – Onuahi, Amrabat, Amala (od 64. Kedira) – Zijeh (od 81. Žabrane), En Nesiri (od 64. Benun), Bufal (od 81. Abukal).

Portugal: Diogo Kosta – Dalot (od 79. Orta), Pepe, Dijas, Gereiro (od 51. Kanselo) – Otavio (od 69. Vitinja), Neves (od 51. Ronaldo), Bernardo – Bruno, Ramos (od 69. Rafael Leao), Feliks.

Ove dve reprezentacije su do sada odigrali samo dva meča i to oba na Mundijalima, što daje posebnu draž četvrtfinalnom duelu u Kataru koji se igra na stadionu "Al Tumama".

Od pre četiri godine, u subotu će u igračkom kadru Portugalije biti devetorica igrača: Kristijano Ronaldo, Pepe, Rafael Gereiro, Rui Patrisio, Bernardo Silva, Andre Silva, Ruben Dijaš, Bruno Fernandeš i Žoao Mario. U sadašnjem sastavu Marokanaca pre četiri godine na Mundijalu su bili: golmani Bono i Tanžauti, igrači Hakimi, Ziješ, Sais, Sofijan Amrabat i En Nesiri.

Poslednji meč ovde dve selekcije odigrale su pre pet godina, "trikolori" su slavili 3:2, golovima Umtitija (22), Sidibea (43) i Usmana Dembelea (78), dok je dvostruki strelac za Engleze bio Hari Kejn (9, 48 pen).