Košarkaši Partizana pobedili Zvezdu i osvojili Admiral ABA ligu

Autor: Euonews

22/06/2023

-

21:56 >> 22:36

Košarkaši Partizana pobedili Zvezdu i osvojili Admiral ABA ligu - Copyright MN Press

Završena je sezona…

Partizan je u prepunoj Areni, u sjajnoj atmosferi pred više od 20.000 gledalaca, pobedio Crvenu zvezdu 96:85 (30:18, 24:18, 21:34, 21: 17) i osvojio novu, sedmu rekordnu titulu u ABA ligi.

Partizan je mnogo bolje otvorio meč, vodio je 16:9 na polovini prve deonice. Prvu značajniju prednost u prvoj četvrtini Partizan je stekao u 10. minutu (30:18), što je bio i rezultat kojim je okončana deonica. U prvoj četvrtini Partizan je dao čak šest trojki iz osam pokušaja, od čega po dve Kevin Panter i Džejms Naneli. Posle dve vezane trojke Zeka Ledeja, Partizan je na startu druge deonice stekao prednost od 16 poena (36:20), a zatim i od 20 (46:26). U 18. minutu bilo je plus 21 (52:31), a poluvreme je okončano rezultatom 54:34.

Početak treće deonice pripao je gostima, koji su napravili seriju 9:3. Trojkom Bena Bentila u 25. minutu smanjila je Zvezda na minus 11 (50:61), ali je Partizan taj napad gostiju odbio poenima Pantera i Matijasa Lesora. Novom serijom Zvezda je prvi put posle prve deonice došla na jedocifreni minus (62:70, pa 64:71). U poslednju četvrtinu ušlo se sa 75:68 za Partizan, posle trojke Fakunda Kampaca uz zvuk sirene. Da će biti velike drame u finišu, bilo je jasno kad je u Zvezda prišla na samo minus (75:79), na šest minuta pre kraja. Tri i po minuta pre kraja posle zakucavanja Dantea Eksuma Partizan je poveo 85:76, da bi na 2.44 pre kraja imao ogromnih plus 12 (89:77).

Ubedljivo najefikasniji u Partizanu bio je Panter sa 32 poena , Ledej je dao 15, Naneli 12, a Lesor i Eksum po 10. Zvezdu je predvodio raspoloženi Ognjen Dobrić sa 18 poena, Bentil je dao 15, Nemanja Nedović 12, a Kampaco 10. Utakmica je odigrana u fantastičnoj atmosferi i protekla je bez incidenata, a u Areni je bilo za ABA ligu rekordnih 22.198 navijača.

(UŽIVO) Partizan Mozzart bet - Crvena zvezda Merdianbet 96:85 (30:18, 24:16, 21:34, 21:17)

Četvrta četvrtina

40. minut: kraj, Partizan je šampion ABA lige 96:85

39. minut: Panter je pogodio jedno bacanje, ukupno 30 poena za kapitena Partizana za 90:79. Promašio je Nedović na ulazu, crno-beli u poslednja četiri minuta ponovo imaju sjajnu odbranu. Panter je na 1:40 do kraja pogodio za 92:79, ali Bentil vraća trojku 92:82. Egzum je miran sa penala za 94:82.

38. minut: Egzum postaje ponovo faktor "X" crno-belih, sjajnim zakucavanjem doneo je novu energiju, Panter i Lesor donose dvocifrenu prednost 89:77.

36. minut: Partizan nema tako tečan napad kao u prvom poluvremenu, Naneli je iskustvom dobio faul i pogodio oba bacanje za 81:75. Filip Petrušev je bio dobar na ofanzivnom skoku, ali je pogodio samo jedno bacanje 81:76. Nije imao sreće Egzum na ulazu, bio je fauliran, a lopta se prošetala po obruču. Egzum je miran sa penala 83:76.

34. minut: Zvezda je nastavila sa dominacijom u skoku, već ima 23, u odnosu na Partizanovih 20, a dodali su 20 asistencija. I kad promaše, dođu do ofanzivnog skoka. Međutim, umor čini svoje i kod jednih i kod drugih. Nižu se greške na obe strane, ona ekstra energija ostavlja se za odbranu. Vildoza je pogodio prvu trojku na meču za 79:73. Pa Nedović pogađa dvojku za 79:75.

32. minut: Panter održava Partizan, njegovih 27 poena za prednost od 79:70.

Treća četvrtina 75:68

30. minut: Zvezda je ubacila 34 poena u trećoj deonici, smanjio je preko Bentila, Martina i trojkom Kampaca uz zvuk sirene veliku prednost Partizana na samo "minus 7" (75:68).

28. minut: Dobrić je četvrtom trojkom naterao trenera Partizana Željka Obradovića da traži tajm-aut, ali je Kampaco petom osvojenom loptom omogućio Bentilu da sa penala smanji na 70:60. Martin je pogodio za 70:62.

27. minut: Zek Ledej je končano prekinuo niz promašaja, novom trojkom je doneo "plus 15", ali Bentil je u trećoj deonici ubacio 10 poena, dve trojke. Lesor dominira u skoku, "dva pus jedan" za sigurnih 70:55. U "Areni" je 22.198 gledalaca, novi rekord ABA lige.

24. minut: Nešto bolji ulazak Zvezde u drugo poluvreme, Bentil i Mitrović su "položili" za 57:43. Međutim, Panter ne promašuje, njegovh 20 poena. Dobra odbrana je donela crno-belima novi napad, Naneli je vratio prednost 61:43.

21. minut: Zvezda je drugo poluvreme počela pogocima Luke Mitrovića sa penala, Naneli je zaradio treći faul. Ali, Panter je nastavio da pogađa teške "trojke", opet je plus "21" 57:36. Vratio je Nedović trojku. Pogodio je i Bentil za 57:41.

Druga četvrtina 54:34

20. minut: Partizan sve drži pod konotrolom, sem Dobrića. lesor je doneo plus "21" (52:31), ali je Kamapco pogodio trojku. Martin je promašio i treći zicer na meču, a Panter je namestio ruku 54:34. Kraj prvog poluvremena, Partizan je na plus "20".

18. minut: Ognjen Dobrić je nepogrešiv večeras za tri ponea, trećom trojkom je smanjio prednost Partizana na 46:29. Čak 11 poena najefikasnijeg igrača Zvezde i jedinog raspoloženog. Partizan bolje skače, ima šest skokova više. Lesor je sa penala opet vratio prednost domaćina 47:29.

17. minut; Mnogo greše igrači Crvene zvezde, što obilato koriste crno-beli. Košarkaši Partizana igraju sa mnogo više energije, koncentracije i u odbrani i u napadu, propustili su dva napada za "plus 20". Zvezda je promašila tri napada, Luka Mitrović je napravio treću ličnu grešku. Lesor je sa linije penala doneo najveću prednost 46:26.

15. minut: Partizan je nametnuo svoj stil, odlično šutira za tri poena, Zvezdi ne ide, pa je Smajlagić zakucao za 40:23. Samo Dobrić pogađa trojke, osam njegovih poena za 40:26. Egzum je pogodio dva poena za 42:26.

13. minut: Zek Ledej je za dve trojke otvorio drugui četvrtinu, Zvezda je uzvratila sa dva zakucavanja Petruševa i Mitrovića, prednost je 36:22. Egzum je uvećao prednost na 38:20. Smanjila je Zvezda na 38:23. Partizan je nametnuo svoj stil, igra dobro odbranu i sjajno šutira za sada.

Prva četvrtina 30:18

10. minut: Egzum je izgubio loptu, Nedović je imao kontru u poslednjih pet sekundi, ali nije uspeo da je realizuje. Ostalo je tri desetinke, Petrušev je napravio faul na ubacivanju, Egzum nije pogodio preko terena. Kraj prve četvrtine uz ubedljivu prednost Partizana 30:18. Trojke su šutirali domaćini 8/6.

9. minut: Kampaco je pogodio iz ulaza, ali Uroš Trifunović pogađa trojku, petu crno-belih u prvoj četvrtini. Partizan šutira sjajno, Zek Ledej je pogodio trojku za 30:18, prva dvocifrena prednost.

7. minut: Partizan održava prednost, Ognjen Dobrić je pogodio trojku i smanjio na 18:14, ali je Zek Ledej stigao do lopte posle promašaja Lesora i uz pogodak dobio i dodatno bacanje 21:14. Odlično šutira Patrizan u provj deonici, Naneli je pogodio drugu trojku, osam poena na meču za 24:16.

5. minut: Odlično se igra, Naneli je pogodio trojku, vratio je Nemanja Nedović. Crno-beli održavaju pet poena razlike 14:9. Naneli je dodao još dva poena za najveću šrednost od 16:9, prvi tajm aut.

2. minut: Partizan je počeo dobro, Panter je pogodio trojku, pa je fauliran pri šutu za tri poena. Vodi Partizan 6:0 u prvom minutu. Zvezda je promašila napad, a Mitrović smanjuje na 6:2.

Počela je majstorica u "Štark Areni" koja je ispunjena do poslednjeg mesta. Partizan je bez Joanisa Papapetrua, Crvena zvezda kompletna. Pobednik osvaja AdmiralBet ABA ligu.

Partizan - Crvena zvezda 96:85 (30:18, 24:16, 21:34, 21:17).

Beogradska arena
Sudije: Saša Pukl, Damir Javor, Tomislav Hordov.

PARTIZAN MOZZART BET: Vukčević, Ledej 15, Avramović, Koprivica, Panter 32, Smailagić 8, Egzum 10, Naneli 12, Lesor 10, Trifunović 5, Anđušić, Madar 4.

CRVENA ZVEZDA MERIDIANBET: Holand, Vildoza 6, Lazarević, Kampaco 10, Mitrović 8, Lazić, Martin 9, Dobrić 18, Nedović 12, Marković, Petrušev 7, Bentil 15.

AdmiralBet ABA liga večeras će dobiti šampiona. Košarkši Partizana Mozzart bet i Crvene zvezde  Meridianbet od 20.00 časova (TV Arena Premium 1) igraju peti meč finalne serije i samo jedan tim će podići pehar i prigrliti trofej Regionalnog prvaka u košarci.

Dosadašnji mečevi imali su svoju dinamiku, kvalitet, uzbuđenja. Crno-beli su odbranili svoj teren, poveli su 2:0, crveno-beli su potvrdili da u hali "Aleksandar Nikolić" malo ko može da ih nadvlada, pa su izjednačili na 2:2.

Sve što su dve ekipe prošle tokom sezone, staje u ovih 40 minuta u "Štark Areni". Planule su sve ulaznice, crno-beli će imati veliku podršku u težnji da posle 10 godina vrate primat u regionu. Na ruku im ide možda i tradicija da domaćin pete utakmice u dosadašnje tri majstorice nikad nije izgubio. Trener Željko Obardović ni na ovoj utakmici neće moći da računa na Joanisa Papapetrua koji nije uspeo da sanira povredu ramena.

A, taj domaćin je večeras gost - Crvena zvezda. Do sada nisu gubili u majstoricama, ali su ih igrali na svom parketu. Dva najveća kluba na ovim prostorima su i izjednačeni po broju titula u Regionalnoj ligi. Partizan je bio šampion šest puta (2006/07, 07/08, 08/09, 09/10, 10/11, 12/13), a taj skor je izjednačila Crvena zvezda dominacijom u poslednjih osam godina (2014/15, 15/16, 16/17, 18/19, 20/21, 21/22).

Srbija i Beograd su ove sezone bili istaknuti na košarkaškoj mapi Evrope. Partizan i Crvena zvezda su sjajno reprezentovali našu zemlju u Evroligi, crno-beli su spletnom nesrećnih okolnosti ostali bez Fajnal fora Evrolige, a crveno-beli bez Top osam. Pričalo se o veličinama stručnjaka Željka Obradovića, najtrofejnijeg evropskog trenera, autoritetu Duška Ivanovića, potezima Pantera, Ledeja, Lesora, Kampaca, Vildoze, Nedovića...

Večeras se stavlja tačka na izuzetno napornu sezonu, AdmiralBet ABA liga dobija šampiona.