Društvo

Šta smemo, a šta ne smemo za prvomajske praznike: Gde je dozvoljeno paljenje vatre u prirodi?

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

30/04/2025

-

12:38

veličina teksta

Aa Aa

Prvomajske praznike mnogi će provesti u prirodi, a ti dani rezervisani su i za roštiljanje. Neophodno je da svi oni koji planiraju da pale vatru znaju i gde to mogu da urade i koji je pravilan način.

Govorеći za Euronews Srbija, šef odseka uprave vatrogasne spasilačke jedinice Aleksandar Krstić istakao je važnost loženja vatre na mestima gde je to dozvoljeno, kako bi se izbegli mogući problemi.

"Što se tiče obezbeđenja, trebalo bi da vatru okružimo nečim što nađemo u prirodi, kamenom ili ciglama, kako bismo sprečili eventualno širenje i nastanak nekih većih problema", navodi sagovornik.

Takođe, kaže kako se vatra može paliti tamo gde je znakom označeno, dok sa druge strane izostanak znaka podrazumeva da na tom mestu nije dozvoljeno paljenja vatre

"Imamo izletišta gde je znakom označeno da je dozvoljeno paljenje vatre. Tamo gde to nije dozvoljeno, znakom je označeno. Zabranjeno je paljenje vatre u šumi, kao i na ivici šume, do 200 metara", objašnjava on. 

Iako se potencira prevenciju, sagovornik kaže da postoji zakonska regulativa koja ima sankcije. 

"Kazne za fizička lica su 10.000 dinara, za pravna lica 50.000 dinara. Ali jednostavno, hajmo da budemo odgovorni prema sebi i prema drugima i da ne pričamo o kaznama i da se ništa ne desi", podvlači Krstić.

On dodaje da je važno da vatra ne bude ostavljena bez nadzora, a kada dođe vreme za gašenje, da se ona gasi najjednostavnijim sredstvima.

"Kada završimo roštiljanje, kada završimo kamperski dan, važno je da koristimo najjednostavnija sredstva, a to su voda, koja je najrasprostranjenija kao sredstvo za gašenje. Ako nemate vode, koristite samu zemlju koja je uvek dostupna, pesak ili bilo koja takozvana prirodna sredstva", podvlači Krstić.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija