Politika

Brnabić: Studenti blokaderi pokazuju krajnje nepoštovanje prema svojoj otadžbini

Komentari
Brnabić: Studenti blokaderi pokazuju krajnje nepoštovanje prema svojoj otadžbini
Ana Brnabić - Copyright Fonet/Milica Vučković

Autor: Tanjug

01/05/2025

-

11:31

veličina teksta

Aa Aa

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da se studenti blokaderi ponose time što odbijaju dijalog sa legitimnim predstavnicima vlasti u Srbiji, a da, kako je navela, ''padaju u nesvest'' kad se u stranoj zemlji sretnu sa nekim od zvaničnika čime, kako je istakla, pokazuju krajnje nepoštovanje prema svojoj otadžbini.

Brnabić je u objavi na društvenoj mreži X, reagujući na to što je ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majng Rajzinger u Beču dočekala studente u blokadi iz Srbije koji trče do Brisela, navela da je manji  problem to što se time Austrija grubo umešala u unutrašnja pitanja Srbije i istakla da će to biti rešeno na institucionalnom nivou. 

''Od juče ne mogu da prestanem da razmišljam o ovoj slici iz Beča, gde je austrijska ministarka spoljnih poslova dočekala grupu blokadera iz Srbije, a oni razdragani kao da su videli ko zna koga'', navela je Brnabić.

Ukazala je da je mnogo važnije što to pokazuje stav blokadera prema svojoj zemlji, Srbiji, odnosno krajnje nepoštovanje prema otadžbini.

''Naime, ako ste primetili, oni se od početka ovog terora ponose time što neće da se vide ni sa jednim predstavnikom legitimnih institucija u Republici Srbiji - ni sa predsednikom, ni sa premijerom, ne daj Bože sa nekim ministrom, a ne žele nikakvu komunikaciju ni sa parlamentom'', navela je ona.

Dodala je da, istovremeno, ''biciklaju'' do Strazbura da bi ih primio bilo ko iz Evropskog parlamenta, trče do Brisela da bi se sreli sa bilo kim iz Evropske komisije, da u stranoj zemlji ''padnu u nesvest'' od sreće kad vide ministra, a da u Srbiji jedva čekaju da se sastanu sa komesarom (ministrom) Evropske komisije. 

''Dakle, nisu oni ni anarhisti ni anti-establišment, niti bi oni menjali svetski poredak koji je nefer i nepravedan. Ne, oni samo ne poštuju volju svojih građana koji su birali i gradili srpske institucije. I to je poražavajuće i sramotno, kao i za svaku osudu'', istakla  je Brnabić.

Ministarka spoljnih i evropskih poslova Austrije Beate Majng Rajzinger juče je u Beču dočekala studente u blokadi iz Srbije koji trče do Brisela, a tom prilikom je izjavila da "EU želi isto ono što i oni žele".

"Rektor i dekani rizikuju da ostanu upamćeni kao uništitelji univerziteta"

Brnabić takođe kaže da će rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić i dekani ostati upamćeni u istoriji kao neko ko je uništio srpski univerzitet, ukoliko se ne pronađe rešenje za trenutnu situaciju u visokom obrazovanju kroz razgovore sa premijerom Đurom Macutom.

Brnabić je za TV Prva kazala da joj je teško da priča o tim razgovorima koji se vode između premijera i rektora i dekana jer, kako je istakla, ima veliko poštovanje prema premijeru.

"On je čovek koji nam je bio potreban u ovom trenutku, potreban srpskoj politici, miran, staložen, ozbiljan, čovek dijaloga, kompromisa, ali nije neko kime možete da manipulišete. Verujem u njegove sposobnosti, smatram da su verovatno teški razgovori, na momente mučni jer vi morate da razgovarate sa ljudima koji su odlučili da suspenduju Ustav i zakone Srbije", kazala je Brnabić. Kako je naglasila, za suspendovanje Ustava i zakona ne postoji opravdanje.

"Nadam se da će doći do rešenja, ako ne dođe, rektor i dekani će ostati zapamćeni kao neko ko je uništio univerzitet u Srbiji", kazala je Brnabić.

Kako ističe, nije u pitanju samo jedna akademska godina, već čitav univerzitetski sistem. Brnabić je rekla da je rektor Đokić jednom otkazao sastanak sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, koji je prethodno potvrdio, a da je, takođe, pomerio unapred dogovoreni sastanak sa premijerom Đurom Macutom, a da mu verovatno ne bi palo na pamet da otkazuje sastanak sa ambasadorom neke strane zemlje u Srbiji ili nekim iz delegacije EU.

''Kako je moguće da rektor državnog univerziteta ima veće poštovanje prema stranim državama i entitetima nego prema sopstvenoj državi i predsedniku koji je izabran sa 2,3 miliona glasova i sa njim se nećete videti, ali ćete se videti sa nekim ambasadorom'', rekla je Brnabić.

"Studenti ne poštuju građane"

Ona je primetila da je juče glavna vest u opozicionim medijima bila da je ministarka spoljnih poslova Austrije dočekala studente blokadere koji trče do Brisela i koji se ponose time što neće da razgovaraju sa legitimno izbranim predsednikom Srbije ili Vlade Srbije.

''To je bila jedna opšta blokaderska sreća i radost, jedno zadovoljstvo zato što su videli ministra spoljnih poslova Austrije. I onda pomislite, pa čekajte, vi u vašoj zemlji se ponosite time što nećete da pričate sa legitimno izbranim predsednikom Srbije, sa predsednikom vlade, ponosite se time što nemate nikakvu komunikaciju sa Narodnom skupštinom, a istovremeno biciklate do Strazbura da bi se videli sa bilo kim iz Evropskog parlamenta koji ima 719 poslanika, a oni su se videli sa troje i bili presrećni. Važnost toga je nula, ali njima je to važno'', rekla je Brnabić.

Dodala je da studenti blokaderi nisu borci za pravo i pravdu, već da duboko ne poštuju građane i institucije svoje zemlje, a da im je sve što je strano prelepo.

''I to treba osvestiti. I to je ono što je duboko, duboko poražavajuće. Njihovo suštinsko nepoštovanje ove zemlje i institucija koje su gradili i za koje su se borili naši preci'', istakla je Brnabić. Komentarišući delanje policije u Novom Sadu u slučaju dekana DIF-a Patrika Drida, Brnabić ističe da je policija morala da sačuva integritet dekana.

"Morali su da sačuvaju integritet i nisu smeli da dozvole da bude gonjen kao zver. Bilo je inspektora koji njega izvode iz kola hitne pomoći kada su ih uništili, to su bili inspektori u civilu koji su ga nosili do prve zdravstvene stanice dok su neki ljudi vikali da bi ga trebalo ubiti. Strašno, ali policija je bila tamo, nisu smeli tako nešto da dozvole", navela je Brnabić.

Govoreći o blokadama, Brnabić je kazala zemlja zbog toga ekonomski neverovatno trpi u pogledu stranih direktnih investicija, kao i domaćih privatnih investicija.

''Nema turista, nema dovoljno prihoda, hotelijeri trpe, ugostitelji trpe. Dakle, kada nemate stabilnost u državi onda čitava zemlja trpi, bez obzira na to koliko vi imate odgovorne ljude koji vode državu i koji se bore'', navela je ona.

Dodala je da stabilnost nije narušena različitim mišljenjima koja su, kako kaže, dobrodošla u parlamentarnoj demokratiji, kakva je Srbija, ističući da je nestabilnost maltretirati i linčovati ljude, juriti ih po ulicama, pretiti građanskim ratom, blokirati javni medijski servis 14 dana ili pretiti blokadom bilo kom mediju zbog neslaganja sa uređivačkom politikom.

''To je u stvari ta nametnuta, užasna nestabilnost, odnosno veštački kreirana destabilizacija Srbije sa ciljem da se Srbija zaustavi. I protiv toga se mi demokratski borimo i protiv toga se najviše bori predsednik Aleksandar Vučić koji je dao putokaz kako se bori za Srbiju'', rekla je Brnabić.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija