Glamočić: Uz dobra poljprivredna gazdinstva i državnu korekciju cena, život na selu ima budućnost
Komentari
01/05/2025
-23:26
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić posetio je danas selo Klenje u opštini Bogatić, gde je obišao porodično gazdinstvo Savić i tom prilikom istakao da je samo direktnim razgovorom sa poljoprivrednicima moguće doneti dobre i pravovremene odluke.
"Danas sam imao priliku da upoznam divne domaćine, porodicu Savić, gde pored glavnog domaćina ima i dva sina, od kojih je jedan oženjen, ima troje male dece, tu je u gazdinstvu od gospodina Savića supruga, imamo višečlanu porodicu, znači ima i pokolenja koja će nastaviti da rade poljoprivredu. I ovo mislim da je jedan tipičan primer kako treba da izgleda jedno srednje poljoprivredno gazdinstvo, gde se radi kombinovano, znači na nekih 25-30 hektara i ratarska proizvodnja", rekao je Glamočić dodajući da se domaćini bave uzgojon svinja, ali imaju i nekoliko krava i nešto ovaca.
Napomenuo je da gazdinstvo raspolaže i sa poljoprivrednim mašinama i da imaju radionicu gde se gde se radi repariranje i popravka traktora i izrađuju kabine.
"Ono što bi trebalo vremenom sa naše strane da uradimo, a to je da pomognemo da se ovde investira u dodatne neke aktivnosti, neku možda preradu i tako dalje, šta god budu oni želeli, ali mislim da je ovo jedan tipičan i pravi primer da svi mogu da se uvere i da ima života na selu", poručio je ministar.
Glamočić je ocenio da su domaćinstva, poput gazdinstva Savić, okosnica srpskog sela i primer kako se od poljoprivrede može živeti ako postoji jasna vizija i međugeneracijska saradnja.
"Gazdinstvo Savić je dokaz da naša sela imaju budućnost ako mladi vide perspektivu. Njihov trud, posvećenost i organizovanost zaslužuju punu podršku države", rekao je ministar i dodao da Ministarstvo neće voditi politiku iz kancelarije, već sa terena.
Kazao je i da će Ministarstvo nastaviti da razvija mere koje podstiču preradu, unapređenje stočarstva i zadržavanje mladih na selu.
Tema razgovora bili su i problemi sa kojima se suočavaju stočari, nestabilna cena tovljenika, visoki troškovi stočne hrane i energenata, kao i nelojalna konkurencija zbog velikog uvoza mesa.
Komentarišući cene svinja i svinjskog mesa na tržištu u Srbiji, Glamočić je izrazio je očekivanje da će se cena svinja, žive vage, veoma brzo korigovati u narednih nekoliko nedelja.
"Srbija nema dovoljno svinja za svoje potrebe i mi smo postali prethodnih nekoliko godina, od zemlje koja je imala sasvim dovoljno svinjskog mesa, postali smo zemlja uvoznica i mi smo prošle godine uvezli preko 500.000 prasadi i preko 50.000 tona mesa. Nažalost, sada, zbog ove pojave zaraze, nije bilo dozvoljeno da se uvoze prasad, tako da je uvezeno u prethodnom periodu, u prethodnih nekoliko meseci, puno više nego što su naše potrebe. Opala nam je i potrošnja mesa, zamrznutog mesa i to je napravilo vakuum na tržištu, odnosno bili su viškovi ogromni", naveo je ministar.
Glamočić je takođe najavio da će država intervenisati korekcijom cena i merama zaštite domaće proizvodnje, uz napomenu da se očekuje stabilizacija već u narednim nedeljama.
Posebna pažnja na sastanku bila je posvećena merama za sprečavanje širenja afričke kuge svinja, a ministar je tom prilikom pozvao sve proizvođače da dosledno primenjuju biosigurnosne mere i da sarađuju sa veterinarskim službama.
"Bez zdrave životinje nema zdrave ekonomije. Mi kao država možemo i moramo da pomognemo, ali disciplina počinje na farmi", kazao je Glamočić.
Domaćin Siniša Savić izrazio je uverenje da će ministar prepoznati u budućem mandatu muke koje snalaze seljake i istakao da mu je ukazao na probleme koji se tiču cene svinja, repromaterijala i goriva.
Govoreći o životu na selu ukazao je da sve više mladih ljudi odlazi u gradove i da je zadovoljan što su njegovi sinovi ostali kod kuće uprkos svim izazovima.
"Dušan je, ostao i on na selu, nije zgodno, veruj mi da nije zgodno, svi beže u grad, sela su zapostavljena na mnogobrojne načine, tako da jako, jako, jako teško", pojašnjava domaćin.
Kada je reč o radionici za popravku poljoprivrednih mašina, Savić je rekao da je seljak zbog nedostatka zarade prinuđen da reperira stare traktore.
"Seljak nije da ne ume da vozi nove mašine, ali je jednostavno zbog nedostatka zarade,
prinuđen da reparira stare traktore, stare mašine. Imali smo neke ljude koji su i sentimentalno vezani za neku mašinu, pa su je onda reparirali i dolazili maltene do nove mašine", naveo je Savić.
Njegov sin Ivan Savić, koji radi reparaciju traktora, rekao je da popravka jedne mašine zavisi od obima posla i zahteva vlasnika.
"Što se tiče izrade same kabine, neki proces traje od 10 do 14 radnih dana u zavisnosti od modela i šta žele kupci. Kompletno je naša proizvodnja, da, sve je od nas. Kabine se najčešće rade za modele traktora 545, 425, 439, 560, 577. Za njih se najčešće rade kabine i što se tiče toga napred haube u kompletu. Može da se uradi klima, muzika, sve to može da se uradi. I sve rade ljudi. Imali smo raznih zahteva. Sad imamo baš jednog mušteriju kome radimo skraćenu varijantu kabine i to na modelu 5425", naveo je majstor.
Komentari (0)