Društvo

Nisu svesni rizika na društvenim mrežama: Tribina "Tvoj ekran, tvoj izbor" o bezbednosti dece u digitalnom svetu

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

30/10/2025

-

18:00

veličina teksta

Aa Aa

Društvene mreže predstavljaju prostor za učenje i povezivanje tinejdžera, ali i za ozbiljne rizike koji se često ne prepoznaju na vreme. Tribina "Tvoj ekran, tvoj izbor" otvara tešku, ali neophodnu temu. Gde je granica između zabave i opasnosti? O izazovima i opasnostima na društvenim mrežama i reakcijama dece na temu viralnih izazova za Euronews Srbija govorila je Kristina Kuzmanović Glišić, idejni tvorac projekta. 

Pomenuta tribina je prvi put održana u biblioteci grada Beograda i u pojedinim osnovnim i srednjim školama u prestonici. Cilj je da se organizuje i u ostalim gradovima Srbije. 

Sagovornica je istakla da deca i tinejdžeri nisu svesni granice između zabave i opasnosti i da ne umeju da prepoznaju rizike na društvenim mrežama. 

"Upravo smo zbog toga napravili ovakav vid tribina. Rešila sam da pokrenem ovakvu inicijativu nakon što je poginuo sin mog druga iz osnovne škole", rekla je. 

Istakla je da su danas deca u digitalnom svetu od kada su se rodila, a da roditelji nisu. Prema njenim rečima, cilj tribine jeste da se roditeljima i nastavnicima približi svet dece. 

"Sin mog druga je poginuo nekoliko dana pred 19. rođendan. Imao je Instagram profil sa nula objava. Znači, nije se on bavio društvenim mrežama. Završio je srednju školu i zaposlio se. Ti drugari sa kojima je on radio su snimali za Jutjub kanal", kazala je. 

Navela je da se zbog toga popeo na voz i da ga je udarila struja. Deca, prema njenim navodima, stradaju i na druge načine jer postoji mnogo izazova na društvenim mrežama. 

Tanjug/AP/Kiichiro Sato

 

"Nastavnici i roditelji treba da se upute kako da uđu u njihov svet kako bi znali šta oni prate. Deca su vrlo spremna da čuju koje opasnosti postoje, a nastavnici i roditelji treba da im priđu na jedan prihvatljiv način", objasnila je. 

Dodala je da su deca jedne škole u Surčinu pažljivo slušala priču njenog druga koji je izgubio sina. Napomenula je da deca i tinejdžeri nakon razgovora umeju kritički da pristupe sadržaju na društvenim mrežama. 

Objasnila je da su u tribine uključeni i psiholozi.

"Psiholozi upute i roditelje na koji način će se približiti taj njihov digitalni svet i naš svet u kom smo mi odrastali", kazala je za Euronews Srbija Kristina Kuzmanović Glišić.

Komentari (0)

Srbija