Aktuelno

Kako i zbog čega dolazi do trovanja amonijakom: Toksikolog za Euronews Srbija otkriva kako sprečiti ovakve tragedije

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

02/05/2025

-

14:00

veličina teksta

Aa Aa

Četiri osobe su nastradale, a jedna je teško povređena u Topoli, nakon što su pokušali da spasu čoveka koji je upao u septičku jamu. Tragedija se dogodila usled gušenja gasovima, najverovatnije amonijakom.

Toksikolog Radomir Kovačević objasnio je za Euronews Srbija kako dolazi do ovakvih tragedija i kako se one mogu sprečiti.

"Ovo je klasičan primer akutne intoksikacije gasovima u zatvorenom prostoru“, kaže Kovačević.

Prema njegovim rečima, prva osoba koja je upala u jamu najverovatnije je odmah udahnula visoku koncentraciju toksičnih gasova i izgubila svest. Ostali su, u pokušaju da je spasu, nesvesno ušli u istu smrtonosnu atmosferu, što je dovelo do gušenja i njihove smrti.

"To nisu više one improvizovane jame. Danas su to armirani, hermetički zatvoreni betonski bazeni. Kada se takva jama otvori, dolazi do iznenadne emisije gasova - amonijaka, metana, ugljen-monoksida, azotnih i sumpornih jedinjenja“, objašnjava on.

Tanjug Video

 

Amonijak i slični gasovi deluju brzo i razorno.

"Ulaze kroz respiratorni sistem, koji ima površinu od 100 do 200 kvadratnih metara. To su pluća, organ koji najbrže apsorbuje gasove. Otrov za par sekundi dospeva u krvotok, a zatim do mozga, srca i jetre", kaže Kovačević.

Tako dolazi do zastoja disanja, gubitka svesti i zastoja srca - sve u roku od nekoliko minuta.

"U ovakvim uslovima terapija je gotovo nemoguća jer telo ne može dovoljno brzo da se izbori s otrovom. To je akutna, brza i vrlo ozbiljna intoksikacija“, upozorava on.

Kako sprečiti ovakve tragedije?

Prirodna ljudska reakcija da se pomogne nekome u nevolji, u ovom slučaju je nažalost bila smrtonosna.

"To je taj naš nagon, altruizam, koji nas tera da pomognemo. Ali bez zaštitne opreme, to znači direktno izlaganje smrtonosnim gasovima", kaže Kovačević.

Dodaje da je jedan sličan incident zabeležen i u njegovom rodnom kraju, u Aleksandrovcu, kada su tri osobe nastradale pokušavajući da spasu jednu.

"Reakcija je brza, a ishod tragičan. Prvi padne, drugi ide za njim, treći ga pokušava izvući. Ako nema ventilacije, niko nema šansu“, ističe.

Tanjug Video

 

Pre svega, neophodno je tehnički pravilno projektovati jame za otpad i osigurati njihovu bezbednu upotrebu.

"Moraju da postoje sistemi za mehaničko pražnjenje – potapajuće pumpe, cevovodi, ventilacija. Ulazak ljudi u takve prostore mora biti poslednja opcija, i to uz adekvatnu zaštitnu opremu i gas-detektore", kaže on.

Kovačević upozorava da mnogi objekti nisu izgrađeni u skladu sa bezbednosnim standardima.

"Ako su životinje uginule i ostavljene u jami, dolazi do raspadanja i oslobađanja gasova. Bez tehničke kontrole i bezbednosne procene, ovakve nesreće su samo pitanje vremena", zaključuje naš sagovornik.

Ceo razgovor pogledjte u videu na početku teksta.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija