Vasović: Nepristrasnost sudije je jedan od najvažnijih etičkih principa
Komentari
22/05/2025
-14:15
Predsednica Vrhovnog suda Jasmina Vasović istakla je danas na otvaranju Savetovanja "Sudijski dani 2025" u Vrnjačkoj Banji da je nepristrasnost jedan od najvažnijih etičkih principa vršenja sudijske funkcije.
"Donosioce sudskih odluka princip nepristrasnosti obavezuje na postupanje lišeno predrasuda i predubeđenja, ličnih saznanja o spornim činjenicama, kao i postizanja političkih, ekonomskih ili drugih interesa", naglasila je Vasović.
Podsetila je da su sudije, u skladu s Etičkim kodeksom, dužne da se uzdrže od davanja izjava ili komentara u javnosti koji bi u predmetima u kojima postupaju mogli stvoriti utisak pristrasnosti i narušiti pravičnost suđenja.
"Držite se isključivo zakona, učite neprestano i uzdajte se u svoje znanje", poručila je predsednica Vrhovnog suda.
Predsednica Ustavnog suda Snežana Marković istakla je da su za pravnu struku od velike važnosti stručni skupovi, jer pružaju učesnicima priliku da razmene mišljenja, stečena znanja i iskustva, te da ih kroz dijalog obogate.
Marković je navela da prisustvo sudija Evropskog suda za ljudska prava potvrđuje međunarodni karakter Savetovanja i dodala da je Ustavni sud izgradio bogatu praksu o pitanjima primene i tumačenja domaćeg zakonodavstva u vezi sa zaštitom ljudskih prava i sloboda, oslanjajući se na opšteprihvaćene međunarodne standarde, pre svega na Evropsku konvenciju o ljudskim pravima i praksu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.
Ona je istakla da sudstvo mora obezbediti da se doneti zakoni zaista primenjuju, te da nezavisan, pravičan i efikasan sudski proces garantuje da se zakoni neće zloupotrebljavati ili retroaktivno primenjivati.
"Duboko verujem da dijalog između nosilaca najviših pravosudnih funkcija i pravnih stručnjaka doprinosi konstruktivnoj diskusiji iz različitih uglova, razmeni iskustava i boljem razumevanju u zaštiti ljudskih prava, a time i pronalaženju pravih odgovora na izazove s kojima se danas suočavamo kao društvo", naglasila je Marković.
Govoreći u ime ministra pravde Nenada Vujića, pomoćnik ministra Branislav Stojanović naveo je da je ova godina obeležena nizom važnih događaja i procesa, kako u pogledu zakonodavnih reformi, tako i u pogledu primene novih standarda efikasnosti, transparentnosti i pristupa pravdi.
"U ime ministra pravde želeo bih da izrazim duboko uverenje da su nezavisno, odgovorno i stručno pravosuđe temelj svake demokratske države", rekao je Stojanović u pozdravnom govoru.
Stojanović je poručio da je Ministarstvo pravde posvećeno stvaranju institucionalnog okvira koji će omogućiti uspešniji rad pravosuđa u korist građana, uz neophodnu podršku u pogledu tehničkih, kadrovskih i organizacionih kapaciteta.
Podsećajući da su u proteklom periodu nastavljene reforme u cilju jačanja integriteta i efikasnosti sudske vlasti, Stojanović je ukazao da i dalje postoje brojni izazovi, poput rasterećenja sudova, digitalizacije postupaka, unapređenja pravne sigurnosti i jačanja poverenja građana u pravosuđe.
Pozvao je sudije na dijalog, otvorenost za reforme i zajednički rad.
"Verujem da nam je zajednički cilj isti – da pravda bude dostupna, efikasna i jednaka za sve. Završavam rečima da država ne može i ne sme imati uticaj na sudske odluke, ali ima obavezu da stvori uslove u kojima će sudije moći da presuđuju slobodno, stručno i savesno", naglasio je Stojanović.
Na Savetovanju učestvuju sudije iz Srbije, sudije Evropskog suda za ljudska prava, Vrhovnog suda Crne Gore, Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, Vrhovnog suda Republike Srpske i Vrhovnog suda Republike Severne Makedonije.
Komentari (0)