Ekstremni hidrološki uslovi: Zašto je vodostaj na Savi i Dunavu ispod plovidbenih nivoa i "blizu biološkog minimuma"?
Komentari04/07/2025
-07:26
U junu je u Srbiji kiša padala svega nekoliko dana, a u pojedinim delovima zemlje padavina uopšte i nije bilo. Dugotrajni period bez kiše i ekstremno toplo vreme uzrokovali su jako sušu, ali i isušivanje reka. Na Jadru i Kolubari trenutno vladaju ekstremni hidrološki uslovi, dok su na Savi i Dunavu vodostaji ispod niskih plovidbenih nivoa.
Da li je živi svet u rekama ugrožen i da li nam preti nestašica vode — o tome razgovaramo sa Dejanom Lekićem iz Nacionalne ekološke asocijacije koji je rekao da je hidroološka situacija svuda slična.
Euronews Srbija
"Na Velikoj Moravi je nizak vodostaj koji je blizu biološkog minimuma. Ta složenica 'blizu biološkog minimuma', znači da kada bi se spustio vodostaj niže od toga, praktično bi bio ugrožen sav živi svet u reci", kaže on.
Kako kaže,situacija je nešto povoljnija kod velikih reka koje imaju veće protoke i plovne su, ali smo imali ekstremno sušan jun, sa zabeleženim rekordima.
"Naime, u Beogradu je tokom juna palo svega 0,1 milimetar kiše, dok je višegodišnji prosek za taj mesec oko 100 milimetara – što znači da je ove godine zabeleženo čak hiljadu puta manje padavina nego uobičajeno", kaže sagovornik.
Konstatuje da je ovo ujedno i najmanja količina padavina u junu otkako se vodi evidencija, još od 1887. godine, i to u mesecu koji je inače najkišniji u Beogradu.
"To sve govori da mi prisustvujemo, nažalost, jednoj vrsti istorijskih pojava koje su direktno vezane sa onim o čemu mnogo govorimo, a malo radimo, klimatskim promenama", podvlači on.
Govoreći o manjim vodotokovima, ističe da ukoliko ne dođe do padavina i porasta nivoa vode u tim rekama, možemo očekivati niz problema — od ugrožavanja živog sveta do nestašice vode za piće. Trenutno niskih vodostaji ugrožavaju i proizvodnju vode za piće, naročito u velikim gradovima gde se vodosnabdevanje delimično oslanja na površinske vode.
"Mi znamo da se Beograd delimično snabdeva iz Makiškog vodoizvorišta, gde se voda uzima iz površinskih i podzemnih izvora. Smanjenje vodostaja znači i pad nivoa podzemnih voda. Kada dođe do takvog smanjenja, pogoršava se i kvalitet vode, zbog čega je potrebno uložiti više truda, energije i novca u njeno prečišćavanje", konstatuje Lekić.
Vodostaj je direktno povezan sa opstankom živog sveta, jer niži vodostaj znači i manje kiseonika koji je neophodan za floru i faunu.
Ceo prilog pogledajte u video klipu na početku teksta
Komentari (0)