Društvo

Zaboravite na kišobrane: Meteorolog Sovilj za Euronews Srbija otkriva kakvo nas vreme očekuje za prvomajske praznike

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

30/04/2025

-

19:00

veličina teksta

Aa Aa

Prema mesečnoj prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, vreme u maju neće biti toliko promenljivo kao što je bilo u aprilu, koji je obilovao kišnim danima i naglim temperaturnim promenama. Ovogodišnji maj donosi stabilnije i toplije uslove, što posebno raduje one koji planiraju prvomajske praznike.

Glavno pitanje koje zanima javnost jeste da li će tokom predstojećih prazničnih dana biti kiše, a na to će odgovore pružiti meteorolog Slobodan Sovilj, koji donosi najnovije informacije iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

"S obzirom da se mi nalazimo u periodu godine koji je tipično promenljiv i kada imamo često i smene oblačnosti i sunčanih perioda i česte pljuskove, ove godine ipak za prvomajske praznike možemo da računamo na tu stabilizaciju vremena, koja je već najavljena prethodne nedelje, kada smo imali dosta kiše i pljuskova širom Srbije", objašnjava Sovilj i kaže i da će temperature biti letnje:

"Tako da u ovim narednim danima možemo reći da ćemo imati letnje temperature. Prvog maja dnevne vrednosti će biti od 24 do 27 stepeni, a onda od drugog do četvrtog maja, tj. od petka do nedelje, od 26 do čak 31 stepen, pri čemu će najtopliji dan biti subota, kada i u Beogradu očekujemo 30 stepeni".

"Očekuje nas toplije vreme nego što je to uobičajeno"

On takođe objašnjava da će kiša na skoro celoj teritoriji zemlje biti izuzetno retka pojava.

"Ti frontalni sistemi koji donose padavine se iz Srednje Evrope premeštaju ka Rusiji svojim perifernim delom. Biće oblačnosti u delovima Panonske nizije u oblasti Karpata, međutim taj dnevni razvoj oblačnosti na području Srbije će biti redak kao vrlo izolovana retka pojava popodnevnog pljuska, ali praktično više od 95 odsto teritorije ostaje uz suvo vreme sa najviše sunčanih sati", rekao je Sovilj.

Toplije vreme izaziva razmišljanja o ranijem dolasku leta, tj. definitivnom prolasku perioda kiša i hladnijeg vremena, što Sovilj potvrđuje primerima povišene temperature u ovom periodu

"To već pokazuju tendencije godinama unazad u odnosu na podatke koje smo izmerili u drugoj polovini 20. veka. Nama su danas sva godišnja doba toplija, pa tako i proleće. Evo i april koji je polako za nama, iako smo u prvom delu meseca imali i one jutarnje mrazeve, iako smo imali i malo hladnije periode, on je globalno ipak bio topliji od proseka i to neko pozitivno odstupanje temperature je bilo do oko jedan stepen", kaže Sovilj i dodaje:

Euronews Srbija

 

"U svakom slučaju imaćemo toplije vreme nego što je to uobičajeno i to je nešto na šta treba da se naviknemo. A što se tiče maja meseca, neki proseci su od 22 do 24 stepena kada je u pitanju maksimalna temperatura, a već vidimo da u naredna 4 dana ćemo imati i za 5, 6, 7 stepeni više temperature. Naravno, kada bude otpočeo novi nestabilan period od 5. maja, kada nam se vrati malo češće pojava i kiša i pljuskova, temperatura će biti u padu, ali u globalu gledajući opet će to biti jedan topliji mesec od proseka", objašnjava Sovilj.

On potvrđuje i to da će zimska garderoba definitivno u ormare.

"Apsolutno, da. Iako smo u jutarnjim satima prethodnih dana imali relativno niske temperature, ali to je nešto što je uobičajeno za ovaj period godine, pri sunčanim danima, taj izražen dnevni hod temperature koji iznosi do 20 stepeni. Ako je u nekim predelima, pogotovo van većih urbanih sredina u centralnoj i južnoj Srbiji, maksimalna temperatura između 20 i 25 stepeni, nije retkost da jutarnja bude svega 5-6 stepeni. Pa smo imali čak pre dva dana i sporadičnu pojavu prizemnog mraza u jutarnjim satima, ali to je nešto što možemo reći da je uobičajeno za ovaj period godine", rekao je Sovilj.

"Mobilne aplikacije mogu da budu dobar orijentir, ali nisu sasvim pouzdane"

Takođe, pitanje koje interesuje javnost je i da li je moguće planirati unapred u odnosu na jul mesec, kada je najviše godišnjih odmora i odlazaka na more, za šta Sovilj kaže da jeste rano za takve planove.

"Definitivno su najpouzdanije i najpreciznije prognoze za 5-7 dana u napred, koje treba i najviše koristiti, dok one mesečne ili sezonske prognoze imaju za cilj da nam otkriju neki osnovni karakter vremena. Da li će nastupajući mesec ili sezona biti toplija ili hladnija od proseka, da li će imati više ili manje padavina i to meteorolozi i klimatolozi mogu da prognoziraju na osnovu nekih globalnih pokazatelja, na primer na osnovu temperature mora, okeana, na osnovu sunčeve, varijabilnosti, postojećeg rasporeda polja niskog i visokog vazdušnog pritiska i onda naravno klimatski modeli daju neke svoje pokazatelje koji su relativno pouzdani", kaže on i dodaje:

"Ali opet te informacije ne mogu da nam kažu precizno kakvo će vreme biti 15. jula ili 20. avgusta ili ne mogu da nam kažu da li je prva ili druga polovina nekog meseca za 2-3 meseca unapred povoljnija za letovanje", kaže Sovilj.

On kaže i da je praćenje vremenskih prilika ključno zbog sve većeg broja ekstremnih vremenskih događaja.

"U svakom slučaju zbog toga meteorološka služba i radi 24 časa svakog dana dnevno, prati se vremenska situacija i to je naravno sa onog aspekta meteoroloških upozorenja najvažnije s obzirom da je primetan taj trend da polako raste i broj ekstremnih vremenskih događaja kako nam klima postaje toplija", objašnjava Sovilj.

Tanjug/Jovana Kulašević

 

Za procenu vremenskih prilika javnost često koristi mobilne aplikacije, a Sovilj ističe da se podaci menjaju iz dana u dan, i da dugoročne prognoze svakako nisu pouzdane.

"One mogu da budu sasvim dobar orijentir, ali opet bih ih ograničio na tu prognozu za nekoliko dana unapred. S obzirom da postoje aplikacije koje isto po danima daju neke prognoze i za 2-3 meseca u napred, to su podaci koji se, videćete i sam, menjaju iz dana u dan, čak i nekoliko puta u toku dana", kaže on i dodaje:

"Dešava se da vam za isti datum koji je malo udaljen daju potpuno različite prognoze. To je limit ili ograničenje pouzdanosti i dometa kada je prognoza vremena u pitanju, bez obzira na upliv veštačke inteligencije, koja je takođe sve popularnija i u oblasti meteorologije", rekao je Sovilj.

On kaže i da čak i najsavremeniji modeli imaju ograničenja.

"Čak i primena tehnologije koja je savremenija, opet ima određene limite i ne može da da pouzdane informacije 20 ili 30 dana unapred", kaže Sovilj.

Na kraju, zaključak je da važno praćenje zvaničnih meteoroloških izvora i novih sistema upozorenja.

"Što se tiče najava i upozorenja, RHMZ je najrelevantnija i nadležna institucija za izdavanje takvih upozorenja. Pomenuli smo da raste taj broj ekstremnih vremenskih događaja. Nedavno je implementiran i celokupan SMS sistem za uzbunjivanje i obaveštavanje javnosti u slučaju najekstremnijih vremenskih situacija koji ćemo pokretati. Nadam se ne tako često, ali u svakom slučaju i to je još jedan način da što veći deo javnosti bude pravovremeno informisan", objašnjava Sovilj.

Gostovanje meteorologa Slobodana Sovilja pogledajte u video prilogu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija