Macura: Tokom praznika raste rizik od nasilja u porodici, institucije dostupne žrtvama
Komentari
02/05/2025
-10:59
Tokom praznika, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, broj slučajeva nasilja u porodici i nasilja nad ženama raste, istakla je ministarka Tatjana Macura pozivajući žrtve i građane, koji imaju saznanja o tim slučajevima, da ih obavezno prijave nadležnim institucijama, koje, kako kaže, ne poznaju neradne dane i uvek su dostupne svima kojima je pomoć neophodna.
Macura, ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena, rekla je da se rizik od nasilja povećava za vreme i nakon velikih praznika zbog slavlja, upotrebe alkohola i drugih sredstava, ali i teskobe zbog visokih troškova.
"S obzirom na to da smo sada u periodu obeležavanja praznika, kada se u svim domaćinstvima povećano troše sredstva iz kućnog budžeta, i koristi i konzumira u većoj meri alkohol i možda neka druga sredstva, u tom smislu su one porodice koje su izložene nasilju još u većoj opasnosti. Dakle, apelujem još jednom na sve žrtve nasilja i na one koji imaju neposredno saznanje da blagovremeno prijave to nasilje", poručila je Macura.
Istakla je da su žene najčešće žrtve porodičnog nasilja, dodajući da ne bi trebalo da se ustručavaju da se obrate nadležnima za pomoć ukoliko se nalaze u neposrednoj opasnosti, bez obzira što su neradni dani.
Zabluda je da institucije sistema, koje neposredno brinu o životima žrtava nasilja, ne rade za praznike, naglasila je.
"Oni ne poznaju neradne dane, uvek su dostupni svima kojima je pomoć neophodna", poručila je Macura.
Napomenula je da su u Srbiji na snazi nekoliko zakona koji mogu da pomognu žrtvama nasilja i koji se neposredno bave žrtvama nasilja.
Pored Krivičnog zakonika, tu je, kazala je, i Zakon o sprečavanju nasilja u porodici.
"Samo u prošloj godini izrečeno je više od 30.000 hitnih mera, to znači u 30.000 situacija institucije sistema blagovremeno su odreagovale. U godini pre toga izrečeno je više od 32.000 hitnih mera", navela je ministarka.
Ona je rekla da je za društvo u Srbiji od velikog značaja da se u javnosti podiže svest o žrtvama nasilja i da svi građani moraju da budu uključeni u suzbijanje i sprečavanje takvih slučajeva, dodajući da je dobar signal to što broj slučajeva nasilja u Srbiji godinama opada.
"Ono što mislim da jeste značajan podatak za naše građane, mi smo u prošloj godini imali 42 odsto manje ubijenih i žena i muškaraca u slučajevima porodičnog nasilja u poređenju sa periodom od pre negde 15 godina", navela je Macura.
Govoreći o značaju blagovremene prijave nasilja, navela je da bi mnoge žrtve danas bile žive da su one ili neko prijavili te slučajeve i još jednom uputila apel svima onima koji imaju problem s nasilnicima da to prijave institucijama i da budu sigurni da će dobiti odgovarajuću podršku.
"Od svih ubijenih žena u proteklih deset godina, a radi se o više od 400 slučajeva, samo tri odsto njih prijavilo je nasilje. Da li bi neka od njih bila živa, da je prethodno ona ili neko iz njenog okruženja prijavio nasilje", upitala je ministarka.
Napomenula je, između ostalog, da zakoni u Srbiji obavezuju građane da prijave nasilje ukoliko znaju da se dešava.
Građani, ističe, moraju da razumeju da ponekad žrtve nasilja nemaju snagu i ne osećaju se bezbedno da bi mogle da prijave problem.
"Ono što možete da primetite u medijima nakon što se desi neki incident, posebno oni koji imaju fatalni ishod, jeste da čujete da je komšiluk čuo buku, da su zapazili da je žena šetala s modricama i da su postojale neke indicije koje su mogle da motivišu nekoga da prijavi nasilje. Apel još jednom: ukoliko mi znamo ili ukoliko ste žrtva nasilja i osećate se dovoljno osnaženo u tom pravcu, prijavite nasilje nadležnim institucijama. Tu su zakoni i podzakonski akti i drugi propisi da vas na adekvatan način zaštite", poručila je Macura.
Komentari (0)