Društvo

Gorska služba spasavanja otvorila konkurs za nove članove: Šta je sve potrebno, da bi se obukla čuvena "crvena jakna"

Komentari
Euronews Serbia

veličina teksta

Aa Aa

Gorska služba spasavanja Srbije (GSS) otvorila je konkurs za prijem novih spasilaca volontera.

Uvodna testiranja biće održana u Beogradu, Novom Sadu, Kruševcu, Nišu, Boru, Čačku, Valjevu i Novom Pazaru, a rok za prijave je 10. avgust.

Bojan Marić iz GSS za Euronews Srbija kaže da je presudno da kandidati koji žele da obuku čuvenu crvenu jaknu, imaju jaku volju, uz koju mogu da prebrode najteže trenutke.

"Obuka jeste vrlo intenzivna, kako bismo videli kako nam funkcioniše glava u stresnim situacijama koje će se, nadamo se, sve manje dešavati, ali su sastavni deo života", objašnjava Marić.

Tanjug/Gorska služba spasavanja Srbije

 

Od velikog značaja su i da kandidati gaje ljubav prema prirodi, imaju sportski duh i želju za unapređivanjem raznih znanja.

"Gorska služba dosta traži, ali mnogo i vraća, a ono što dobijemo nakon toga, ne meri se novcem. To su poznanstva i prijateljstva za ceo život", objašnjava naš sagovornik.

Velika konkurencija

Kandidati do 10. avgusta mogu da se prijave preko sajta gss.rs, a nakon toga, 7. septembra počinje selekcija u gradovima širom Srbije. Konkurencija je velika, budući da se nekada prijavi i više od 200 ljudi, a u službu prima svega 40.

Kandidati moraju da pokažu fizičku spremnost, ali i postignu zadovoljavajuće situacije na pismenom testu, pre finalnog kruga gde se obavljaju dodatni razgovori.

Obuka traje četiri produžena vikenda i, prema Marićevim rečima, vrlo je intenzivna.

Euronews Srbija

Bojan Marić

"Ne samo fizički, nego se puno znanja pruža i usvaja i videli smo kako se znanje sleže i nadograđuje i zato je bitno biti prisutan tokom sva četiri vikenda. Nakon toga se organizuje završno polaganje gde pored fizičkog dela, postoji i medicinski deo, pisani test, usmeno ispitivanje i praktični deo. Nakon svega toga naši novi polaznici postaju pripravnici i priključuju se lokalnim stanicama, gde imaju određene obaveze svake godine", pojašnjava predstavnik GSS.

Nakon zahtevne selekcije, novi pripadnici Gorske službe mogu da očekuju kontinuiranu obuku za različite situacije i "puno nezaboravnih trenutaka".

A kako izgleda život jednog spasioca GSS, pogledajte u priloženom videu.

Komentari (0)

Srbija