Krpelja ne premazujte ni alkoholom ni lakom: Epidemiolog o pravilnom vađenju i rizicima lajmske bolesti
Komentari10/05/2025
-12:03
Epidemiolog Slavica Maris iz Gradskog zavoda za javno zdravlje upozorava da se krpelj nikako ne sme premazivati nikakvim hemikalijama, jer to može povećati rizik od infekcije. Umesto toga, važno je pravilno ga izvaditi i odneti na analizu.
"Ukoliko primetite krpelja na koži, nikako ga ne treba mazati alkoholom, benzinom, lakom za nokte ili bilo čim drugim. To može ubrzati prenos infekcije u organizam. Pravilno vađenje podrazumeva da ga pincetom uhvatite što bliže koži, za rilice, i lagano povučete nagore", kaže dr Maris za Euronews Srbija.
Ona objašnjava da se krpelji najčešće nalaze u neuređenim zelenim površinama – u travi, na livadama i u šumama – na visini od oko jednog metra. Posebno su aktivni od marta do novembra, pa se u ovom periodu preporučuje izbegavanje takvih mesta i korišćenje zaštitnih sredstava, kao i detaljan pregled tela nakon boravka u prirodi.
"Smatra se da je za prenos lajmske bolesti potrebno da krpelj ostane na koži duže od 24 sata, a najčešće između 36 i 48 sati. Zato je važno da se krpelj na vreme uoči i ukloni", upozorava dr Maris.
Euronews Srbija
Krpelja, nakon vađenja, ne treba bacati – najbolje je sačuvati ga za analizu u laboratoriji.
"Nakon što izvučemo krpelja, to mesto treba dezinfikovati. Stavite ga u čistu posudicu, idealno onu za urin, na dno stavite navlaženu vatu, zatvorite i na poklopcu napravite nekoliko rupica da ostane živ. Iako se uzročnik lajmske bolesti može dokazati i iz mrtvog krpelja, poželjno je da se sačuva živ", savetuje Maris.
Na teritoriji Beograda, procenat zaraženih krpelja varira između 30 i 40 odsto, dok je u šumskim predelima i viši. Ipak, nije svaki krpelj nosilac lajmske bolesti. Ukoliko jeste, prvi simptomi mogu se javiti između trećeg i tridesetog dana nakon uboda.
"Na mestu uboda se često pojavljuje prstenasto crvenilo – eritema migrans. Uz to se mogu javiti povišena temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima. Ako se bolest ne prepozna u toj fazi, mogu uslediti teže komplikacije – zapaljenje nerava, srčanog mišića, pa i trajne posledice", upozorava sagovornica.
Gradskom zavodu se od početka godine do kraja aprila obratilo 95 osoba zbog uboda krpelja. U narednim mesecima očekuje se značajan porast tog broja, jer sezona tek počinje.
"Zato apelujemo na građane da se pravilno informišu i ne ponavljaju greške iz prošlosti. Pomoć i savete mogu dobiti i u našem savetovalištu za lajmsku bolest", poručila je doktorka.
Više o ovoj temi pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)