Astma i pravo na čist vazduh: Zbog čega se Zakon o zabrani pušenja svakodnevno krši u Srbiji
Komentari06/05/2025
-20:35
Jedna od najvećih pretnji zdravlju građana je pasivno pušenje, koje naročito pogađa osobe sa astmom. Šesti maj je dan borbe protiv astme, pa je to i dobar povod za ovu temu. Iako postoje zakoni koji štite građane od izloženosti duvanskom dimu, njihova primena je još uvek daleko od idealne. O tome kako se u Srbiji svakodnevno krši pravo na čist vazduh i koje su rešenja za zaštitu astmatičara, ali i svih nepušača, za Euronews Srbija govorio je Nikola Piljić iz Nacionalne inicijative nepušača Srbije.
Piljić upozorava da više od 12 odsto stanovništva u Srbiji ima simptome povezane sa ovom hroničnom respiratornom bolešću, a da su pasivni pušači među najugroženijima.
"Duvanski dim sadrži više od 7.000 toksičnih supstanci, od kojih su mnoge kancerogene. Kod osoba koje boluju od astme, ili imaju predispozicije za ovu bolest, pasivno pušenje izaziva zapaljenje disajnih puteva, otežano disanje, kašalj i napade gušenja", objašnjava Piljić.
Prema njegovim rečima, iako Srbija ima Zakon o zaštiti stanovništva od duvanskog dima iz 2010. godine, njegova primena u praksi je daleko od zadovoljavajuće.
"Pušenje je zakonom zabranjeno u zatvorenom radnom prostoru i javnom prevozu, ali postoje izuzeci za ugostiteljske objekte, što značajno kompromituje zaštitu zdravlja. Zakon se svakodnevno krši, čak i u državnim institucijama, opštinskim kancelarijama, pa i zdravstvenim ustanovama", upozorava Piljić.
Euronews Srbija
On naglašava da bi i postojeći zakon, kada bi se dosledno sprovodio, doneo ogromne koristi za javno zdravlje. Međutim, dodaje, neophodne su i njegove izmene – potpuna zabrana pušenja u svim zatvorenim javnim prostorima, uključujući i ugostiteljski sektor.
"Naš prioritet je da se krene sa striktnom primenom zakona i da inspekcije konačno počnu da kažnjavaju prekršioce", kaže Piljić.
Posebno upozorava na opasnost koju predstavljaju elektronske cigarete i uređaji za zagrevanje duvana, koje duvanska industrija agresivno reklamira kao zdravije alternative.
"Aerosoli koje ovi uređaji proizvode nisu bezopasni. Istraživanja jasno pokazuju da i oni izazivaju iritaciju disajnih puteva i štetni su za aktivne i pasivne korisnike, a posebno za asmatičare", ističe on.

Pixabay
Nacionalna inicijativa nepušača Srbije je novoformirano udruženje koje okuplja stručnjake iz različitih oblasti – lekare, ekonomiste i pravnike – sa ciljem da se unapredi zaštita javnog zdravlja.
Pored izmene zakona, njihov fokus je i na edukaciji građana i jačanju saradnje sa udruženjima pacijenata i evropskim institucijama.
"Svi mi nepušači imamo pravo na vazduh bez duvanskog dima i aerosola. Ovo nije pitanje lične slobode, već zdravlja i života, posebno najugroženijih", poručuje Piljić.
Kompletno gostovanje Nikole Piljića pogledajte u video prilogu na početku teksta.
Komentari (0)