U Srbiji godišnje od raka jajnika oboli 800 žena, a više od polovine izgubi bitku sa opakom bolešću
Komentari
08/05/2025
-09:52
Danas se obeležava Svetski dan borbe protiv raka jajnika, najsmrtonosnijeg ginekološkog karcinoma - u svetu godišnje od raka jajnika oboli 250,000 žena, a više od polovine izgubi bitku s ovom bolešću.
Već dvanaestu godinu zaredom Svetski dan borbe protiv raka jajnika obeležava se i u Srbiji, gde svakog dana tri žene dobiju dijagnozu, a jedna, nažalost premine od ove opake bolesti, rekla je za Tanjug Gorica Đokić iz Udruženja pacijenata obolelih od raka jajnika i grlića materice "Progovori".
Ove godine Međunarodni dan borbe protiv kancera jajnika u Srbiji će biti obeležen pod sloganom: "Ko kaže da ribe ne govore" edukativnom tribinom i projekcijom dokumentarnog filma "Sreća, pazi, snima se" Udruženja "Progovori" u 19 časova.
"U našoj zemlji godišnje od raka jajnika oboli oko 800 žena, dok njih 450 izgubi bitku s ovom opakom bolešću. Praktično, svakog dana tri žene dobiju dijagnozu, a jedna od njih, nažalost, premine. U borbi protiv ovih poražavajućih brojeva ključni su rano otkrivanje bolesti, prepoznavanje simptoma, pravovremena dijagnostika i optimalno lečenje", navela je Đokić.
"Slogan 'Ko kaže da ribe ne govore' nosi višeslojnu simboliku. Riba je simbol dubina, tišine, ali i plodnosti i vere. Prema nekim verovanjima, ispunjava želje, prema drugim, ona ćuti, ali ne zauvek. Naše 'ribe' danas govore glasno. One dižu svest, udružuju se, bore i postaju sve jače. Izranjaju na površinu, ne samo da bi uzele vazduh, već da bi pričale. Jer, kada progovore, menjaju svet. One su heroine", objasnila je Ðokić.
Rak jajnika zauzima neslavno osmo mesto od svih maligniteta, a prema najnovijoj statistici jedna od 78 žena suočava se sa ovim problemom.
Đokić je ukazala na to da je petogodišnja stopa preživljavanja u ranoj fazi je veća od 90 odsto, ali na žalost kada se rak jajnika dijagnostikuje u uznapredovanom stadijumu bolesti, preživljavanje ne prelazi 30 odsto.
"Ne postoji skrining program, žene ne idu redovno na ginekološke preglede i rak jajnika se u oko 70 odsto slučajeva otkriva u uznapredovaloj fazi kada je veća verovatnoća povratka bolesti. Zato se ne sme propustiti nijedna mogućnost poboljšanja ishoda lečenja i preživljavanja kroz pravovremeno i optimalno lečenje", rekla je Đokić i dodala da je dvanaest godina od kako su žene u Udruženju progovorile i kako podižu svest o raku jajnika, edukuju, sarađuju sa zdravstvenim vlastima, sa ciljem da se ideja o ranom otkrivanju simptoma bolesti i pravovremenom lečenju što više proširi.
"Udruženje je osnovano sa ciljem da što brže i konkretnije pomogne pacijentkinjama koje boluju od ove teške bolesti. Kao sto nam je svaki dan važan, tako nam je i svaka terapija važna", istakla je Đokić.
Ona je napomenula da je važno reći i da je u Srbiji pre šest meseci pokrenuto HRD testiranje za pacijentkinje sa karcinomom jajnika. Kako je objasnila, dok već uspostavljeno BRCA testiranje traži samo mutacije u BRCA genima, HRD testiranje ide korak dalje i gleda širu genetsku sliku tumora.
"Dakle, HRD test daje šansu da dvostruko veći broj pacijentkinja ima korist od ciljane terapije, odnosno od PARP inhibitora. Nadamo se da ćemo u partnerstvu sa zdravstvenim vlastima uspeti da obezbedimo ovu terapiju i za HRD pozitivne pacijentkinje, kako bi i one imale jednaku šansu za lečenje kao i pacijentkinje sa BRCA mutacijama", rekla je Đokić.
Komentari (0)