"Fali nam stručna radna snaga": Sve više poslodavaca u Srbiji se uključuje u dualno obrazovanje
Komentari25/05/2025
-14:00
Dualni sistem obrazovanja u Srbiji beleži konstantan rast interesovanja među poslodavcima, a taj trend posebno je vidljiv na teritoriji Čačka, Gornjeg Milanovca i Lučana. Naime, preko 400 kompanija na nacionalnom nivou prijavilo se za uključivanje u ovaj model obrazovanja za školsku 2025/26. godinu, a značajno je da je čak petina njih nova u sistemu.
Prema rečima Gorane Tanasković iz Republičke privredne komore, poslodavci sve češće uviđaju da je dualno obrazovanje efikasan način da dođu do kvalifikovanog kadra.
"Grad Čačak je poznat po preduzetničkom duhu. Ako želimo da se rast i razvoj tog preduzetništva nastave, privreda mora imati kvalitetne, stručne zaposlene. Upravo zato je ulaganje u obrazovanje prepoznato kao dugoročna strategija za obezbeđivanje deficitarne radne snage", objašnjava Tanasković.
Kako kaže, jedan od primera dobre prakse dolazi iz tekstilne industrije, koja je u ovom kraju izuzetno zastupljena. Zanimanja poput modnih krojača i tehničara modelara odeće već su prepoznata kao deficitarna, što je iniciralo saradnju privrede, lokalne samouprave i obrazovnih institucija.
"Sami privrednici su uložili veliki napor da se ovakva zanimanja uoče i skrenu pažnju", rekla je.
U okviru jedne od škola otvorena je i radionica, kako bi učenici mogli praktično da se obučavaju i potom nastave stručno usavršavanje kod samih poslodavaca.
“Karakteristika dualnog obrazovanja jeste da se većina učenja odvija kroz rad kod samog poslodavca. Uz to, poslodavci više nisu samo pasivni primaoci kadrova, već aktivno učestvuju u kreiranju obrazovnih programa u saradnji s Ministarstvom prosvete,“ naglašava Tanasković.
Među najtraženijima električari i stolari
Najtraženija zanimanja dolaze iz oblasti metaloprerade, elektroindustrije, drvne i tekstilne industrije. Prema njenim rečima, Mašinsko-saobraćajna škola u Čačku već nekoliko godina upisuje sve učenike u prvom roku upravo za te tražene obrazovne profile.
“Zanimanja poput bravara, zavarivača, industrijskih mehaničara, tehničara za kompjutersko konstruisanje ili upravljanje, veoma su tražena. Privreda jasno iskazuje potrebu za ovim profilima“ dodaje Tanasković.
Za kompanije koje žele da se priključe sistemu dualnog obrazovanja, postupak je jasan ali zahtevan. Potrebno je ispuniti kriterijume u vezi sa bezbednošću, licenciranjem instruktora i uslovima rada, uz podršku koju pruža Privredna komora.
Euronews/Ljiljana Pavlović
“Mi se trudimo da im maksimalno olakšamo ceo proces. Međutim, i dalje imamo veće potrebe za učenicima nego što ih realno ima u sistemu”, ističe ona.
U Čačku trenutno 12 poslodavaca učestvuje u sistemu dualnog obrazovanja, a škole poput Mašinsko-saobraćajne i Ekonomske već imaju razvijene programe u saradnji sa privredom.
Interesovanje iz godine u godinu raste, što dodatno potvrđuje da je ovaj model obrazovanja sve značajniji za budućnost domaće privrede.
Stipendiranje i dualno obrazovanje u Srbijavozu
Srbijavoz nastavlja sa ulaganjem u buduće mlade stručnjake kroz program stipendiranja učenika i aktivno učešće u dualnom obrazovanju, čime osigurava budućnost železničkog sektora, preneo je Tanjug tokom aprila.
Kako su naveli, nakon više od dve decenije, saopštio je Srbijavoz, pokrenut je program stipendiranja za školsku 2024/25. i stipendiju je tada dobio 21 učenik/ca Železničke tehničke škole u Beogradu. Za narednu godinu, broj stipendista biće povećan na 100, uključujući učenike iz svih škola sa železničkim profilima širom Srbije, što je istaknuto na nedavno održanoj prezentaciji u Železničkoj tehničkoj školi Beograd.
Stipendije su namenjene učenicima koji se obrazuju za sledeće profile: tehničar vuče (mašinovođa), transportni tehničar u železničkom saobraćaju i saobraćajno-transportni tehničar.
Takođe, trenutno je u okviru dualnog obrazovanja u Srbijavozu, devet učenika Železničke tehničke škole u Beogradu, koji se školuju za profile tehničara vuče, tehničara bezbednosti železničkog saobraćaja i transportnog tehničara, preneo je Tanjug.
Kako se ističe, ovaj model obrazovanja kombinuje teorijsku nastavu u školama sa praktičnim radom u kompanijama, što učenicima omogućava da steknu primenjena znanja potrebna za budući posao.
"Učenici koji učestvuju u ovom programu dobijaju novčanu naknadu za rad, koja varira u zavisnosti od broja sati provedenih na praksi. Obuka se sprovodi u TPS u Zemunu (Tehničko-putničkoj stanici) uz podršku sertifikovanih instruktora Srbijavoza, a pre početka nastave učenici prolaze kroz bezbednosnu obuku", navodi se u ranijem saopštenju.
Komentari (0)