"Rana dijagnoza je presudna": Skoro 1.200 ljudu u Srbiji ne zna da je zaraženo HIV-om, kako na vreme to otkriti?
Komentari23/05/2025
-14:42
U okviru Evropske nedelje borbe protiv HIV-a i hepatitisa, širom Srbije sprovode se kampanje sa ciljem podizanja svesti o važnosti testiranja, prevencije i pravovremene terapije. U Gradskom zavodu za javno zdravlje u Beogradu i dalje je dostupno besplatno i anonimno testiranje, a stručnjaci poručuju – HIV više nije bolest koja drastično menja život, ali rana dijagnoza i dalje ostaje presudna.
O značaju testiranja i savremenim terapijama za Euronews Srbija govorila je dr Biljana Begović Vuksanović, iz Gradskog zavoda za javno zdravlje koja na početku razgovora ističe da se pristup ovoj bolesti u poslednje vreme dosta promenio.
"Možda je pregruba reč da se kaže da se neko bori sa HIV-om,“ kaže dr Begović Vuksanović i objašnjava da se osobe sa HIV-om danas više ne nazivaju pacijentima, već – osobama koje žive sa HIV-om.
"Slogan ‘HIV i zdrav’ dovoljno govori. Današnja terapija omogućava da život sa HIV-om bude kvalitetan, bez skraćenog životnog veka. Ključ je u redovnom uzimanju terapije, do kraja života, ali ona omogućava da osobe žive kao i svi drugi“, dodaje ona.
Prema njenim rečima, u Srbiji trenutno živi oko 3.550 osoba sa HIV-om, dok se procenjuje da dodatnih 600 do 1.200 ljudi još uvek ne zna da su zaraženi.
profimedia
"Zato je naš cilj da tim ljudima omogućimo testiranje i pristup terapiji, kako bismo zaustavili dalje širenje virusa“, ukazuje naša sagovornica.
Dr Begović ističe da je najvažnije prepoznati rizičnu situaciju i ne oslanjati se na subjektivan osećaj zdravlja.
"U Beogradu, u Gradskom zavodu za javno zdravlje i u Zavodu za zdravstvenu zaštitu studenata, svakog radnog dana može se obaviti testiranje. Prvo se vodi jedan prijatan razgovor, zatim se uzima uzorak krvi, a nakon rezultata obavlja se još jedan savetodavni razgovor,“ navodi ona.
Ne čekati pojavu simptoma
Apeluje na građane da ne čekaju pojavu simptoma, jer HIV dugo može ostati neprimetan.
"Ako osoba prepozna da je bila u riziku – test treba uraditi što pre, po isteku perioda prozora od nekoliko nedelja“, dodaje ona.
Kada je reč o terapiji, doktorka naglašava da Srbija od prošle godine koristi najsavremeniju generaciju lekova.
"To su jedna do dve tablete dnevno, bez značajnih neželjenih dejstava. Terapija čuva imuni sistem, a kod pacijenata virus postaje nedetektibilan. To je deo slogana ‘nemerljiv = neprenosiv’", pojašnjava.

profimedia
Terapija se danas koristi i u preventivne svrhe.
"Određene kombinacije lekova mogu se koristiti pre izlaganja riziku – da bi se infekcija potpuno izbegla. Druge kombinacije se primenjuju nakon rizika, i ako se uzmu na vreme, mogu sprečiti razvoj infekcije.“
Poruka stručnjaka je jasna - prevencija, rano testiranje i dostupna terapija ključni su u borbi protiv HIV-a.
"HIV danas nije bolest koju treba da se plašimo, već virus kojim možemo da upravljamo ako ga na vreme prepoznamo", zaključuje dr Biljana Begović Vuksanović.
Komentari (0)