Društvo

Šta smo naučili za Vidovdan: Profesori Mitić i Arsić-Arsenijević otvoreno o stanju na univerzitetima

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

30/06/2025

-

21:40

veličina teksta

Aa Aa

Pod parolom "Vidimo se na Vidovdan", u Beogradu je u subotu održan skup organizovan od strane studenata u blokadi. Okupljanje je bilo i u Pionirskom parku, ali od strane studenata koji žele da uče. Predsednik Srbije dodelio je odlikovanja za naročite zasluge, postignute rezultate u oblasti medicinskih nauka. 

Ordenom Karađorđeve zvezde drugog stepena odlikovani su, između ostalog, i profesor dr. Aleksandar Mitić, redovni profesor, dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu, i profesor dr. Valentina Arsić-Arsenijević, redovni profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Oni su za Euronews Srbija govorili o situaciji na Univerzitetu i o tome šta su videli za Vidovdan. 

Valentina Arsić-Arsenijević: Umesto borbe za obrazovanje i pravdu, dobili smo blokade 

Redovna profesorka Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Valentina Arsić-Arsenijević izjavila je da je prijatno iznenađena što joj je uručeno jedno od najviših državnih priznanja — Karađorđeva zvezda. Kako je navela, to odlikovanje za nju ima i duboku ličnu dimenziju, jer su ga nosili i njeni preci.

„Za mene je to veliko iznenađenje, ali i odgovornost. Karađorđevu zvezdu nosili su i moji dedovi, Stojan Mišić i Vojislav Arsić, koji su takođe nosioci Albanske spomenice. Zbog toga je ovo priznanje i porodično nasledstvo i podstrek za dalju borbu za istinu, znanje i pravdu“, rekla je Arsić-Arsenijević.

Profesorka ističe da se priznanje može tumačiti i kao potvrda njenog javnog angažmana, koji, kako kaže, nikada nije bio u skladu sa „režimskim očekivanjima“. Podsetila je da je tokom pandemije COVID-19 bila jedan od najglasnijih kritičara zvaničnih mera, zbog čega se, kako navodi, suočavala i sa sudskim sporovima, ali ih je uspešno dobila.

Govoreći o studentskim protestima koji traju od decembra prošle godine, Arsić-Arsenijević ističe da je prvobitno imala razumevanje za nezadovoljstvo akademske zajednice.

„Smatrala sam da su zahtevi studenata opravdani jer se korupcija na univerzitetima godinama prećutkuje. Međutim, sve se izvitoperilo. Umesto borbe za obrazovanje i pravdu, dobili smo blokade koje su duboko anticivilizacijske i štetne po obrazovni proces“, ocenjuje ona.

Euronews Srbija

 

Profesorka je posebno zabrinuta zbog posledica koje su blokade ostavile na studente.

„Više od 20.000 studenata nije moglo da stekne diplomu, a 180.000 njih nije moglo normalno da pohađa nastavu. Na Medicinskom fakultetu praktična nastava je skraćena, a kvalitet obrazovanja ugrožen. To je neprocenjiva šteta“, upozorava Arsić-Arsenijević.

Navodi da je i sama pokrenula više postupaka zbog, kako tvrdi, korupcije u visokom obrazovanju, uključujući i polaganje ispita na njenom fakultetu. Tvrdi da su pojedine koruptivne prakse nastavile da postoje i pored sudskih presuda u njenu korist.

„Borim se za profesionalne standarde, za obrazovanje bez diskriminacije, bez političkih pritisaka. Duboko sam ubeđena da je blokiranje prava studenata da uče i polažu ispite protivno svakom akademskom i ljudskom principu“, naglašava ona.

Kao poseban problem ističe i, kako kaže, „neprihvatljivo ponašanje“ dela akademske zajednice, za koje tvrdi da je povezano sa aktuelnim rukovodstvom Univerziteta i mogućom korupcijom.

"Mi već tri godine upozoravamo na sumnjive veze malog broja profesora, rektora i pojedinih članova SANU. Dokazi su predati sudovima i tužilaštvu, a na njima je da reaguju“, zaključuje Arsić-Arsenijević i dodaje da se za istinu i obrazovanje treba boriti zakonitim i demokratskim sredstvima, a ne nasiljem.

Dekan Medicinskog fakulteta u Nišu: Fakultet radi punim kapacitetom, blokade su iza nas

Profesor dr. Aleksandar Mitić, dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu, ocenio je da su studentske blokade koje su poslednjih meseci paralisale rad brojnih fakulteta u Srbiji „destruktivne i kontraproduktivne“ i poručio da na njegovom fakultetu nastava sada funkcioniše normalno, uz punu podršku studenata.

„Blokade nisu donele ništa dobro, to se pokazuje i sve manjom podrškom koju imaju oni koji su ih organizovali. Studenti su na kraju samoinicijativno došli kod mene, razgovarali smo i sada fakultet radi u punom kapacitetu, svi studenti su na nastavi“, izjavio je Mitić.

Kako je rekao, žali što se nastava odvija po visokim temperaturama, ali ističe da je to „manje zlo u odnosu na štetu koju su blokade već nanele obrazovanju“.

Govoreći o društvenoj i političkoj situaciji u zemlji, Mitić upozorava da je podeljenost u narodu opasna i da u njoj vidi i upliv stranog faktora.

„Video sam podeljenost naroda, to je nešto najgore što može da nam se desi. Ne treba ni da komentarišem previše, ali se nadam da će mudra politika državnih organa doprineti da sve to prevaziđemo i vratimo se normalnom životu“, naveo je dekan.

Euronews Srbija

 

Na pitanje o političkom angažmanu rektora Univerziteta u Beogradu Vladimira Đokića, koji je govorio na protestima, Mitić poručuje da ga takve stvari ne zanimaju.

„Iskreno, nisam ga ni slušao. Mi imamo svog rektora u Nišu, imamo svoj univerzitet. Ne treba zanemarivati značaj drugih univerziteta u Srbiji, a Beogradski neka rešava svoje probleme“, rekao je Mitić i kroz šalu dodao da bi profesora Kijarsića, poznatog kritičara blokada, rado video na niškom fakultetu.

Osvrćući se na svoj javni angažman tokom krize, Mitić naglašava da mu nije bilo lako, ali da smatra da je postupio ispravno.

„Kao dekan sam tu da radim svoj posao. Nije sve jednostavno, ali ko nije imao hrabrosti da se uhvati u koštac sa problemima, pre ili kasnije će morati. U Nišu su svi fakulteti krenuli tim putem, čestitam kolegama na tome“, rekao je.

Posebno je oštro osudio podele među studentima i poručio da će svi koji su na bilo koji način zloupotrebljavali akademski prostor ili studente — snositi posledice.

„Najgore je što su studenti posvađani i podeljeni. To je katastrofa za obrazovanje. Na fakultetu ne sme biti manipulacije, prozivanja, pritisaka — ni sa jedne, ni sa druge strane. Profesori treba da znaju da su profesori, a ko hoće da se bavi politikom, nek to radi posle radnog vremena“, istakao je dekan Mitić.

Na kraju, poručuje da se nada da će se situacija u akademskoj zajednici stabilizovati i da se slična kriza više nikada neće ponoviti.

 

 

Komentari (0)

Srbija