Društvo

Klima uređaji na fasadi - ko i do kada mora da ih ukloni?

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

06/07/2025

-

20:31

veličina teksta

Aa Aa

Poslednjih nekoliko nedelja, usled tropskih temperatura, klimaurađaji su nezaobilazni deo naših domova, jedini pravi način da boravak u stanovima učinimo prijatnim i podnošljivim. Međutim, dok unutrašnje jedinice kime pružaju trenutno olakšanje, često se zaboravlja na problem sa spoljnim jedinicama – njihova nepravilna postavka može da izazove različite neprijatnosti, ali i oštećenja na fasadama zgrada i javnim površinama. 

Profesionalni upravnik Ljubiša Banovački kaže za Euronews Srbija da kada se govori o spoljnim jedinicama gotovo u većini slučajeva problem su nepravilno postavljena creva iz kojih kaplje voda. 

“Kondenz koji se stvara u klimaurađajima, ako nije dobro odveden, odnosno ukoliko ne postoji odgovarajuća kišna kanalizacija na fasadi zgrade, može da pravi ozbiljne probleme”, navodi on. 

Kako ističe, kondenzacija dovodi do štete na fasadama koje se natapaju vlagom, a može prouzrokovati i buku, koja smeta kako stanarima, tako i prolaznicima ispod zgrade.  

Profimedia

 

“Taj kondenz u simsu pravi neku buku, a pored toga, u poslednje vreme imamo dosta poziva stanara zbog buke spoljnjih jedinica. Klimatizacije su često dosta stare i rade non-stop, a ako nisu redovno servisirane, to dodatno pojačava problem”, objašnjava on. 

Kako objašnjava, problem sa bukom je regulisan kućnim redom. 

Bilo koja buka iznad 32 decibela podleže inspekcijskoj kontroli i može se izreći mandatna kazna. Kazne su pet hiljada dinara, a vlasnici su dužni da otklone neispravnosti. Međutim, problem je što se noću ti zvuci doživljavaju jače nego što objektivno jesu – i ono što je možda 16 decibela čuje se kao 32”, navodi. 

Zakonske novine o postavljanju spoljnjih jedinica 

Najveća novina je zakonski rok za uklanjanje spoljnjih jedinica koje su okrenute ka ulici. Za javne objekte taj rok je već istekao 4. jula, dok vlasnici stambenih zgrada imaju još vremena – do avgusta 2033. godine. 

“Izmenom i dopunom zakona o planiranju i izgradnji, stambenim zajednicama je dat rok od deset godina da izmeste ili bolje pozicioniraju spoljne jedinice. To je neophodno jer su zgrade često izgrađene do same ulice, bez prostora za bočne ili dvorišne pozicije za klime“, kaže on. 

Dodaje da će se ubuduće u novim ili adaptiranim objektima klimauređaji postavljati po jedinstvenom projektu, unutar terasa ili zaštićenih prostora, a biće predviđena i kanalizacija za odvod kondenzata. 

profimedia

 

Upitan da li je u pitanju samo estetski problem, kaže da je problem dosta kompleksniji. 

“Možda se krenulo zbog estetike, ali problem je mnogo širi. Klime nisu planski postavljene i nemaju odgovarajuću kanalizaciju za kondenz. Zgrade koje imaju dvorišni deo neće morati da izmeštaju sve klime, jer je to veliki trošak za stambene zajednice – izmeštanje jedne klima košta oko 300 evra. Za zgradu sa 33 stana to može biti i do 10.000 evra,“ ističe Banovački, dodajući da postoje i brojni drugi problemi u održavanju zgrada, kao što su dotrajali krovovi i neispravni liftovi. 

Za kraj, upravnik poručuje da su stanari do sada uglavnom samo informativno upoznati sa novim propisima i da se još čekaju detaljna uputstva i pravilnici o realizaciji ove promene.  

“Iako je tema izazvala dosta pažnje u javnosti, još uvek nemamo započetu konkretnu realizaciju na terenu”, rekao je on. 

Komentari (0)

Srbija