Društvo

Opravdano ili neopravdano određivanje pritvora? Advokat Ljubičanović za Euronews o postupku protiv učesnika protesta

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

03/07/2025

-

13:24

veličina teksta

Aa Aa

Viša javno tužilaštvo u Beogradu odlučilo je da uloži žalbe na rešenja kojima su odbijeni predlozi za određivanje pritvora prema 19 osumnjičenih za napad na pripadnike MUP-a i nasilničko ponašanje posle protesta održanog 28. juna u Beogradu. Žalbe će biti uložene krivičnom vanpretresnom veću suda sa predlogom da se rešenja preinače i da se osumnjičenima odredi pritvor imajući u vidu postojanje osobitih okolnosti koje ukazuju da će oni u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo. Viša javno tužilaštvo takođe najavljuje žalbu na odluku suda u kome se odbija predlog za određivanje pritvora prema osam osumnjičenih za udruživanje i pripremanje nasilne promene državnog poretka.

Advokat Dragoslav Ljubičanović objašnjava za Euronews Srbija da u slučaju određivanja ili neodređivanja pritvora može se samo polemisati na nivou činjenica da li postoje dokazi i kako ih je sud koji odlučivao o tome cenio.

On je naglasio da je nezahvalno polemisati o tome da li je nekome trebalo da bude određen pritvor ili nije.

"To će vam reći svaki odgovoran advokat ili sudija ili tužilac koji ne postupa u konkretnom predmetu. Sudija koji je postupao u konkretnom predmetu, rekao je šta je imao. Tužilac koji je postupao u konkretnom predmetu, rekao je šta je imao time što je rekao da će uložiti žalbu na odluku suda, kao što je i advokat koji je postupao kao branilac tih lica rekao šta je imao u tom predmetu. A vi i ja da sad cenimo da li je to opravdano ili neopravdano, bilo bi nezahvalno jer bi se cenilo da li smo se svrstali na jednu ili drugu stranu u političkom smislu koja je ovde u pitanju", kaže Ljubičanović.

Euronews Srbija

 

On je naveo da se svako krivično delo koje se stavlja nekome na teret dokazuje nekim dokazima.

"Da li su ti dokazi iskazi nekih svedoka, u ovom konkretnom slučaju pretpostavljam da bi to bili iskazi policajaca prisutnih na licu mesta ili nekim video zapisima. To je sad već stvara od slučaja do slučaja", rekao je Ljubičanović.

On je precizirao da se svako krivično delo, bez obzira da li je teško ili lako, mora ceniti na osnovu toga da li postoje dokazi za izvršenje tog krivičnog dela i da li postoje dokazi koji potkrepljuju osnovanu sumnju da je to krivično delo izvršeno od strane onog lica za koje tužilaštvo smatra da je odgovorno za to delo.

"Bez dokaza mi ne možemo govoriti o postojanju krivičnog dela. Možda je neko izvršio krivično delo, ali ne postoje dokazi. Možda svi mi znamo da je neko pokušao da ugrozi ustavno uređenje ove države, ali ako nemamo dokaze, sud nije vezan time što je tužilac predložilo određivanje neke mere, u ovom slučaju mere pritvora, kao što ne znači da ukoliko je prvostepeni sud rekao da nema mesta određivanju pritvora, da je to osnovano. Postoji prostor za žalbu, postoji odluka Apelacionog suda, pa će Apelacioni sud reći da li je u pravu jedna ili druga strana", rekao je Ljubičanović. 

U slučaju osmoro osumnjičenih za udruživanje i pripremanje nasilne promene državnog poretka, Ljubičanović navodi da ukoliko su dokazi zakonito pribavljeni, oni mogu biti cenjeni od strane suda.

"Sud je taj koji donosi konačnu odluku, ali ne samo prvostepeni, nego i Apelacioni sud koji treba da preispita da li je sve što se dešavalo u prvostepenom postupku bilo onako kako zakon nalaže", ukazao je advokat. 

"Navijački pritisak javnosti"

Iz pritvora je pušteno i oslobođeno više osumnjičenih za napad na službeno lice tokom protesta i bilo je u medijima prozivki sudija koje su odlučivale u tom predmetu.

Na pitanje vrši li se tako pritisak na pravosuđe, Ljubičanović je naveo da je jasno da ovde postoji jedan pritisak javnosti koji je "pogrešan sa koje god strane da pogledamo, zato što je navijački".

"Kada građanin kaže ja sam za ovu ili za onu stranu, to je potpuno prihvatljivo i legitimno. Međutim, u onom segmentu kada medijski napisi počnu da se opredeljuju za i protiv određivanja neke mere, protiv pritvora ili za pritvor, tu dolazimo do jednog nivoa kada može da se govori o nedozvoljenom uticaju na pravosuđe", smatra Ljubičanović.

On smatra da smo kao društvo skliznuli u taj teren i prosto se sada zauzimaju strane, nevezano od toga šta kaže pravo, već u zavisnosti od toga koja strana se nekome politički više sviđa.

"Niko ovde više, što se tiče tih navijačkih pozicija, ne kaže da li je u pitanju osnovano ili neosnovano određivanje pritvora ili neodređivanje pritvora", rekao je on.

Kada se govori o tome da li je policija upotrebila prekomernu silu, Ljubičanović kaže da je pokretanje tog pitanja legitimno, da branioci lica koja su lišena slobode ili u odnosu na koje je primenjena neka mera prinude od strane policije, apsolutno imaju pravo da preispitaju svaki postupak policije, kao što i policija ima pravo da preduzme svaku meru koja joj stoji po zakonu na raspolaganju.

Povodom blokada saobraćajnica i raskrsnica i u Beogradu i u nekim drugim gradovima u Srbiji i reagovanjem policije u pojedinim slučajevima i pisanjem prekršajnih prijava, Ljubičanović je rekao da ukoliko je nešto urađeno protivpravno u smislu ometanja saobraćaja ili nepostupanja po naredbi ovlašćenog službenog lica, to se može kvalifikovati kao prekršajna odgovornost nekog od lica koja učestvuju u ometanju saobraćaja.

"Međutim, vi ovde imate jedno drugo pitanje. Postavlja se pitanje da li je to izraz političke volje neke grupe ljudi. Ako jeste, da li će ostati dosledna tome? Sva ova hapšenja prati jedna druga pojava, mi advokati se s time susrećemo neprestano, a to je priznanje okrivljenog zaključivanjem sporazuma o priznanju izvršenja krivičnog dela. Ja sam nemali broj puta bio učesnik postupka u kome je neko lice izražavalo neki svoj politički stav i bilo predmet obrade i policijskih službenika i kasnije vođenja krivičnog postupka pred tužilaštvom. Onog trenutka kada bih ustanovio da to lice menja svoj položaj u smislu to više nije pitanje stava, već hoće da napravi sporazum sa tužilaštvom u smislu priznanja izvršenja krivičnog dela koje mu se stavlja na teret, ja sam otkazivao zastupanje. Ne zato što smatram da to nije opravdano za moju stranku ili za tužilaštvo, već zato što to nije nešto zbog čega sam ja ušao u taj postupak", rekao je on.

On dodaje da će se svakom licu kome je potrebna pravna pomoć u takvim situacijama, advokat uvek odazvati.

"Međutim, jedno je kad vi izađete i kažete - ja blokiram saobraćaj zato što imam jedan politički stav, a nešto sasvim drugo je kad vi, nakon što policija primeni bilo koju meru represije, kažete - ja sam se sad predomislio i ja bih sad da priznam krivično delo. To onda govori ili o nedoslednosti lica koje je priznalo ili o neadekvatnosti razloga zbog kog je izašlo da izvrši jedan čin koji možemo i tretirati ovako i onako", zaključio je Ljubičanović.

Komentari (0)

Srbija