Putna apoteka: Koje lekove poneti na more, a šta možete kupiti bez recepta?
Komentari08/07/2025
-07:06
Godišnji odmori su u punom jeku, a priprema prtljaga za letovanje ne bi smela da prođe bez jedne važne stavke - putne apoteke. Lekari kažu da ona treba da bude obavezan deo prtljaga. Širok je spektar lekova koji bi mogli da zatrebaju na putu i obično su to analgetici na bazi paracetamola ili brufena, nešto protiv alergije, kao i kreme protiv opekotina i za umirenje kože.
Farmaceutkinja Sanja Sudimac iz Apoteke Beograd naglašava u razgovoru za Euronews Srbija da su lekovi protiv temperature, bolova, alergija i stomačnih tegoba apsolutni prioritet.
"Prvenstveno su to lekovi protiv povišene temperature, bolova, protiv alergija i proliva. Terapiju vezanu za dijareju nije loše za početi uzeti još dok smo kod kuće. Dakle, probiotici pre, tokom i posle letovanja, bez obzira na to da li postoje problemi", kaže Sudimac.
Pored toga, kako kaže, preporučuje se da se ponesu lekovi za alergije, protiv povišene temperature, aktivni ugalj i preparate za zaštitu od sunca, što je posebno važno, naglašava ona, za osobe svetle puti.

pexels
"Sunce je danas jako agresivno. Osobe koje znaju da su alergične na sunce, trebalo bi da se pripreme već kod kuće. Karoten u obliku dodataka ishrani može da se koristi i pre i tokom boravka na suncu, a preporučujem i faktor 50+, pa čak postoji i 100 za osetljivu kožu", ističe.
I deca treba da imaju svoju verziju apoteke
Putna apoteka za decu, kako objašnjava farmaceutkinja, ne razlikuje se značajno od one za odrasle, osim po formi i doziranju.
"Uglavnom je terapija ista, samo prilagođena u dozama. Mlađa deca koriste sirupe umesto tableta, a roditelji treba da ponesu lekove koje dete već koristi, pogotovo ako je započeta neka akutna terapija“, objašnjava Sudimac.
Zakonski, roditelji mogu nositi lekove za period do 15 dana bez dodatne dokumentacije. Ukoliko je terapija duža, potrebni su izveštaj lekara i dozvola Ministarstva zdravlja.
Kako objašnjava, nevolje na putovanju mogu se desiti i najbolje organizovanima. Ipak, kupovina lekova u inostranstvu može biti komplikovana.

profimedia
"Zakonski, skoro ništa ne može da se kupi bez recepta — ni kod nas, ni u inostranstvu. Možete uzeti probiotike, vitamine ili sredstva za rehidrataciju, ali za ozbiljnije lekove morate imati recept lokalnog lekara", upozorava Sudimac.
Napominje da zakoni variraju od zemlje do zemlje, pa je uvek pametno da se sve neophodno ponese iz Srbije.
Komentari (0)