Testament nije uvek i garancija poslednje volje - kada i kako može da se ospori?
Komentari19/07/2025
-08:05
Testament je poslednja volja, ali često i početak pravne borbe. U Srbiji se godišnje vode stotine ostavinskih postupaka, a deo njih završi na sudu – jer naslednici sumnjaju da oporuka nije doneta slobodnom voljom.
Međutim, ne odlučuju se svi za testament. Jedan od njih je penzionisani profesor književnosti Marko Radulović koji se nalazi u jednom beogradskom domu za stare. U razogovoru za Euronews Srbija kaže da ima nekoliko nekretnina u Srbiji i Hrvatskoj, dvoje odrasle dece – ali nikada nije pisao testament.
"Nisam stekao mnogo, ali to što imam – neka rasporede kako hoće. Ja se nikada nisam mešao, ni moj pokojni otac i majka se meni i sestri nisu mešali. Nas dvoje se i danas volimo, sve nam je podeljeno", rekao je.
Socijalna radnica doma Ljiljana Kićanović, koja već 15 godina brine o korisnicima, kaže da stariji najčešće dolaze sa već napisanim testamentom ili ugovorom o doživotnom izdržavanju. Za one koji zaveštanje žele da napišu u domu – postoji jasna procedura.
"Procedura je da mentalno očuvana osoba može da napiše testament kako želi i da ga potpiše. Ako želi da mu neko od nas otkuca tekst, mi to možemo – uz prisustvo dva svedoka i njegov sopstveni potpis", rekla je ona.
Kada naslednici posumnjaju da oporuka nije izražena slobodnom voljom – spor završava na sudu. Sudija Višeg suda u Beogradu Aco Brajković kaže za Euronews Srbija da su najčešći razlozi za osporavanje sumnja u uračunljivost, pritisak, pretnja ili falsifikovanje potpisa.
"Neretko ima slučajeva gde se zaveštanje uspešno ospori postaje ništavno, pa se celokupna imovina raspodeljuje po zakonu o nasleđivanju. Može se desiti i delimična ništavost – ako je, recimo, izostavljen nužni naslednik", kaže.
Da bi testament bio osporen, potrebni su čvrsti dokazi – lekarska dokumentacija, neuropsihijatrijsko i grafološko veštačenje potpisa, kao i iskazi svedoka.
Ceo postupak može da traje i do tri godine. Usmena izjava volje, zakonom dozvoljena u vanrednim okolnostima, teže se dokazuje. Međutim, u praksi je bilo slučajeva da sud takvo zaveštanje prizna, naročito tokom pandemije.
Brajković kaže da je najsigurniji oblik ostaje testament sačinjen pred svedocima i overen kod notara.
"Takav testament se čuva u registru javnog beležnika i onda su te manjkavosti zaveštanja koje se osporavaju svedene na minimum", kaže.
Pravni stručnjaci savetuju onima koji imaju šta da ostave da naprave ugovor o doživotnom izdržavanju koji je teže oboriti od testamenta, jer odmah stupa na snagu i jasno definiše obaveze.
Komentari (0)