Društvo

Blokada i studenti na ulici - šta se ovih dana dešavalo na Visokoj školi elektrotehnike u Beogradu?

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

17/07/2025

-

13:15

veličina teksta

Aa Aa

I pored toga što su fakulteti, nakon višemesečne blokade, prešli na neki vid onlajn nastave, na Visokoj školi elektrotehnike i računarstva u Beogradu (VIŠER) situacija je malo drugačija. Naime, predsednica Akademije VIŠER Ana Savić je u ponedeljak probudila i, kako su pojedini mediji tada preneli, izbacila studente u blokadi sa fakulteta, a nakon toga su zaposleni regularno došli na svoja radna mesta. 

Studenti u blokadi su reagovali ovim povodom i pozvali na hitno okupljanje ispred zgrade te institucije. Naime, oni su pokušali da blokiraju ulicu Vojvode Stepe ispred te škole, ali ih je u tome sprečila policija.

Studenti koji blokiraju VIŠER rekli su tada da je policija legitimisala prisutne, napisala dve prekršajne prijave i dve osobe privela. Oni takođe tvrde da su ih predsednica Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd Ana Savić i deo zaposlenih juče "izbacili" iz zgrade VIŠER-a.

Međutim, Savić u razgovoru za Euronews Srbija kaže da ona, kao studenti tvrde, nije nikoga izbacila i da je najpre pokušala da razgovara sa njima kako bi omogućila nesmetan rad za zaposlene. Međutim, kako dodaje, razgovor nije urodio plodom. 

"To jutro nije bilo ništa specijalno. Zaposleni su došli na svoje radno mesto, dva meseca nisu mogli da uđu u zgradu. Došli smo do jednog trenutka da smo morali da imamo pristup dokumentima oko upisa, oko prijema u domove. Roditelji su se javljali telefonom. Pokušali smo da postignemo neki dogovor sa studentima koji su blokirali zgradu, ali nismo uspeli. Ja nisam uspela. Kolektiv je očekivao da se vratimo u zgradu, kao i roditelji i studenti kojima su potrebna neka dokumenta“, rekla je ona. 

Na pitanje šta je zatekla kada je u ranim jutarnjim časovima došla, Savić kaže da ih je bilo oko 15. 

"Ja njih razumem, oni su mladi ljudi, ali mi moramo da radimo. Prljavo je, zgrada mora da bude prvo zatvorena da bi se očistila. Mora neki servis da dođe da to očisti. Bilo ih je negde petnaestak“, kaže Savić. 

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje Aleksandar Jović kaže za Euronews Srbija da je Ministarstvo prosvete konstantno u komunikaciji sa predstavnicima visokoškolskih ustanova i da se svi trude da traže najbolji način kako da organizuju nastavu, kako da se pripreme za prijemne ispite. 

"Neki postižu dogovore sa studentima koji blokiraju, neki ne. Ima članova kolektiva koji su podeljeni, neki nisu. Neophodno je da zaposleni budu u ustanovi da bi obavljali svoj posao. Ovo onemogućavanje da se fizički uđe u zgradu dovodi do toga da vi ugrožavate na neki način živote studenata koji podržavaju ili ne podržavaju studentske zahteve“, kaže on. 

Savić o tome šta se dešavalo u VIŠER-u? 

Savić kaže da su oni proteklih meseci, dok je trajala blokada, imali korektnu komunikaciju i sarađivali. Kaže da se sve, iz njoj nepoznatog razloga, odjednom promenilo. 

"Kada je to sve počelo pre sedam meseci, imali smo lepu komunikaciju. Bilo je pristojno. U jednom trenutku, ne znam zbog čega, se nešto dogodilo pa se moja komunikacija sa njima završavala tako da šta god da kažem, predstavi se na drugačiji način. Meni se lično nije svidelo, ako je to administrativna blokada, da nekim profesorima bude dozvoljen ulazak u zgradu, a svima nama ostalima nije bio dozvoljen“, kaže. 

Savić je navela i jedan primer za koji smatra da zbog blokade nije postupano korektno. 

"Rukovodiocu studentske službe nije dozvoljeno da uđe, da uzme neku dokumentaciju. Ona je bila potrebna nekom studentu zbog zdravstvene knjižice. Žena je podigla ruke u vis, zamolila ih da oni uzmu dosije, oni nisu hteli. Gomila je takvih primera. Rekla sam da na taj način prave štetu kolegama“, kaže ona. 

Navodi da za nju postupanje studenata u blokadi nije logično i da je pre svega neophodna saradnja. 

"Većina je krenula da se vrati u školu. Roditelji nas kontaktiraju. Neki studenti koji dolaze na ispite dobijaju pretnje. To je vid nasilja za mene“, dodaje. 

Euronews Srbija

 

Što se dešavanja tokom ponedeljka tiče, ona naglašava da niko nije izbačen iz prostorija fakulteta. 

"Mi njih nismo izbacili, mi smo prišli i zamolili. Bile su tu profesorke, spremačice, i lepo smo ih zamolili. Njihove stvari smo spakovali. Ponudili smo im dva puta da uzmu, oni su to odbili. Priča se da jednom dečku nismo hteli da damo ranac sa lekovima — on to nije hteo da uzme. Po meni je ovo urađeno zbog medijske priče“, dodaje ona i pita se šta će zaposlenima garderoba i lične stvari studenata. 

Kakva je trenutna situacija na ostalim fakultetima? 

Što se ostalih fakulteta tiče, Jović kaže da postoje ustanove koje su započele proces nadoknade nastave krajem marta i početkom aprila, i da su one uspele da nadoknade sve. 

"Većina je organizovala i prijemne ispite. Dobra stvar je što su prijemni, kada je u pitanju broj kandidata, na nivou od prošle godine. Imamo ustanove koje nisu bile ni dan u blokadi, koje su imale mnogo veći broj kandidata nego prošle godine. Na primer, tri puta više kandidata ove godine ima Medicinski fakultet u Kosovskoj Mitrovici. Studenti ipak žele da znaju i da studiraju“, dodaje. 

Kaže da se aktuelna situacija odražava i na reputaciju obrazovnih ustanova. 

"Reputacija nekih je u padu, jer neki ne mogu da tvrde kada će da se završi školska godina. Da student ne zna kada će da diplomira, jer neko sprečava fizički ulazak u zgradu. Dobra stvar je da sve visokoškolske ustanove danas rade, neke su i u prijemnim ispitima. Najkritičnije je na onim ustanovama koje su započele rad u ponedeljak – FDU i Filozofski fakultet u Beogradu, kao i Fakultet primenjenih umetnosti koji je počeo sa radom prošle nedelje“, kaže. 

Kako objašnjava, kod njih je najkritičnije da li će uspeti da nadoknade sve što su propustili do sada.

Na pitanje kakva je situacija inače na drugim fakultetima, kaže da se ona razlikuje. 

"Mešovito je. Neki fakulteti imaju fizičku blokadu, ali to nisu jedine adrese na kojima se oni nalaze. Često imaju neke nastavne baze, neki su zatražili dopunu akreditacije... Nastava se na većini odvija hibridno, deo je onlajn a deo nije. Sve zavisi od fakulteta i šta se uči, ali sve je u skladu sa zakonom“, dodaje. 

Upitan kakva je situacija sa medicinskim fakultetima u zemlji, zbog specifičnosti nastave, Jović kaže da se za sada sve odvija kako i treba. 

"Kada govorimo o medicinskom fakultetu u Nišu, oni su značajno odmakli sa nastavom, sproveli su i prijemni ispit. Imaju solidan broj kandidata. Nastava se odvijala bez prekida kada je u pitanju, na primer, Klinički centar ili neka takva institucija. Njima te klinike dosta znače“, dodaje. 

Savić kaže da je na VIŠER-u situacija takođe specifična, zbog nedavnih dešavanja. 

"Ja sam pokušavala da objasnim da smo mi državna škola, da postoji obaveštenje Ministarstva, ali eto — vrši se ta propaganda. Nadoknadili smo kompletnu nastavu, održali smo januarski ispitni rok, u toku je junski, održali smo prijemni ispit. Danas je prozivka za upis, kreće dokumentacija za master. Sada se prijavilo oko 400 kandidata, imaćemo još jedan termin za upisni rok“, dodaje ona. 

Kompletno gostovanje pogledajte u videu koji se nalazi iznad teksta.

Komentari (0)

Srbija