Počeo prvi upisni rok na fakultetima - gde će biti organizovani prijemni ispiti i kako će da izgledaju?
Komentari
21/07/2025
-09:07
Za učenike i zaposlene u obrazovnim ustanovama širom Srbije, ova školska godina bila je izuzetno haotična. Dok su osnovci i srednjoškolci već na letnjem raspustu, buduće brucoše tek očekuje najvažniji korak u daljem školovanju – prijemni ispiti za upis na željeni fakultet.
Za razliku od prethodnih godina, zbog višemesečne studentske blokade, ovogodišnji prijemni biće organizovani van matičnih zgrada fakulteta. Umesto u matičnim ustanovama, kandidati će testove polagati u Halama 1 i 4 Beogradskog sajma.
Naime, na nekim fakultetima Univerziteta u Beogradu već je počela onlajn prijava, a prema zvaničnom kalendaru datumi koji su rezervisani za upis su 21. i 22. jul, dok bi prijemni ispiti trebalo da se realizuju u rasponu od 24. do 29. jula, u zavisnosti od odluke samog fakulteta.
Tako, zainteresovani za upis na Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Beogradu prijemni ispit iz matematike polažu u četvrtak 24. jula, u hali 4, sa početkom u 10 časova, a iz fizike dan kasnije, u petak 25. jula, u hali 1A, takođe sa početkom u 10 časova.
Ovaj fakultet inače prima 430 budžetskih i 290 samofinansirajućih kandidata na dva akreditovana studijska programa: Elektrotehnika i računarstvo i Softversko inženjerstvo.
Sale Sajma koristio je i Fakultet organizacionih nauka za probni prijemni ispit koji se održavao početkom jula, a na istom mestu, Hale 1 i 4, biće mesto i za polaganje regulanog prijemnog ispita 25. jula.
Prijemni ispit (pismeni) za upis na Farmaceutski fakultet Univerziteta u Beogradu organizuje se u petak 25. jula, u hali 4, od 16 časova. Ovaj fakultet upisuje ukupno 250 budžetskih i 77 samofinansirajućih studenata na studijske programe Farmacija i Farmacija – Medicinska biohemija.
Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu u prvu godinu osnovnih akademskih studija u školskoj 2025/2026. godini primiće 500 studenata (150 budžetskih i 350 samofinansirajućih), a prijemni ispit za sve smerove biće organizovan u subotu 26. jula u hali 4. Detaljniji spisak pogledajte u posebnoj vesti.
I dok su na nekim fakultetima kvote uveliko poznate, na Filozofskom fakultetu UB nije takav slučaj. Naime, Vlada Srbije nije odobrila kvote za budžetska mesta, jer u tom momentu nisu obnovili nastavu. Kako mediji prenose, nadoknada nastave na ovom fakultetu počela je 14. juna, a prijemni ispit za novu generaciju bi trebalo da se održi ove nedelje.
Drugi upisni rok počinje prijavljivanjem kandidata 1. septembra i završava se upisom kandidata do 16. septembra 2025. godine.
Treći upisni rok počinje prijavljivanjem kandidata 1. oktobra i završava se upisom kandidata do 13. oktobra 2025. godine.
"Tek kada država odredi kvote, moguć je upis na budžet"
Međutim, Filozofski nije jedini bez kvota. Pomoćnik ministra za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je u sredu za Tanjug da FDU i Fakultet primenjenih umetnosti takođe još nisu dobili kvote za upis nove generacije studenata, i dodao da se razmišlja o tome da se izmeni odluka Vlade Srbije o broju budžetskih mesta za upis u prvu godinu studija za 2025/2026. godinu.
Komentarišući to što Filozofski fakultet planira prijemni ispit, iako još nema kvote za upis, Jović je rekao da je moguće organizovanje prijemnih ispita bez budžetskih kvota, ali da to znači da studenti rizikuju da mogu da budu samo samofinansirajući studenti, a ne i na budžetu.
"Tek kada država odredi kvote, moguće je raditi upis budžetskih studenata", rekao je Jović prošle nedelje i dodao da termine organizovanja prijemnih ispita definiše svaki pojedinačni univerzitet za sebe.
Odgovarajući na pitanje koji modeli za polaganje prijemnih ispita postoje i šta će se događati na fakultetima na kojima studenti u blokadi ne dozvoljavaju ulazak u zgradu fakulteta, Jović je rekao da je za polaganje prijemnog ispita uvek neophodna fizička prisutnost, ali da organizovanje prijemnog ispita može biti i van fakulteta.
Dodao je da to nije ništa novo i ne zahteva izmenu zakona ili bilo kakvu saglasnost Ministarstva prosvete.
I ranijih godina su se prijemni ispiti organizovali u objektima koji su za to pogodni, a koji se ne nalaze u samom sedištu ustanove, naveo je Jović i dodao da oni fakulteti koji zbog fizičke blokade ne mogu da pristupe samoj zgradi, prijemne ispite mogu da organizuju u drugim prostorima.
"I do sada su neki prijemni ispiti bili van prostorija fakulteta, kao što je bilo na ETF-u i FON-u. To je nešto što takođe može da se obezbedi bez nekih većih problema", rekao je on.
UB ne povećava cene školarina za novu školsku godinu
Kako je Euronews Srbija ranije pisao, cene školarina za samofinansirajuće studente za 2025/2026. godinu, na osnovnim akademskim studijama Univerziteta u Beogradu, ostaju nepromenjene u odnosu na prošlu školsku godinu.
Prorektor za nastavu UB Dejan Filipović rekao je tada za naš portal da su cene ostale nepromenjene zbog celokupne situacije. Tako se školarine kreću u rasponu od 60.000 dinara, koliko košta studiranje na Tehničkom fakultetu u Boru do tradicionalno najskupljeg Arhitektonskog fakulteta za koji je potrebno da se izdvoji 300.000 dinara.
"Fakulteti u Beogradu ne povećavaju školarine. Takva je situacija i to je dobra vest za studente. Ostali su iznosi od prošle godine, sem Medicinskog fakulteta koji ima korekciju od 500 dinara, ali to je zbog zaokruživanja sume", rekao je Filipović.
Konkretno, što se svakog fakulteta posebno tiče, svaki od njih je pored toga što je objavio konkurs za upis nove generaciju studenata i detalja oko prijemnog, objavio i iznos školarine.
Na primer, na sajtu Hemijskog fakulteta piše da samofinansirajući studenti i ove godine plaćaju školarinu u iznosu od 102.000 dinara. Ovo je ranije za Euronews Srbija potvrdio i dekan ovog fakulteta Goran Roglić, navodeći da se ništa kod dinamike plaćanja i iznosa ne menja u predstojećoj godini.
"I ove godine je cifra ista, ništa se ne menja. Samofinansirajući studenti imaće priliku da plaćaju u više mesečnih rata. Sve detaljno piše na našem sajtu kao i svake godine”, rekao je on.
Kako i piše na sajtu, studenti koji će plaćati školovanje na ovom fakultetu to će moći da učine na rate tokom zimskog i letnjeg semestra. Ukupno ih je ukupno 12, odnsno šest po semestru.
Podsetimo, prošle godine je na 16 fakulteta u Srbiji poskupela školarina, od toga je devet bilo na UB. Sada su školarine nepromenjene, pa tako godina na Građevinskom fakultetu košta 120.000 dinara, Rudarsko-geološkom 76.000, Saobraćajnom 130.000 dinara, FON-u 171.000 dinara, Filozofskom 118.000, FPN 110.000 dinara.
Na ekonomskom fakultetu će se cene kretati u rasponu od 112.479 do 147.999 dinara, kako navode na svom sajtu, u zavisnosti od uspešnosti studiranja, odnosno broja ostvarenih bodova na prijemnom ispitu.
Takođe, država se obavezala da studentima refundira 50 odsto iznosa školarine, što je takođe bio jedan od zahteva studenata u blokadi. Ovim povodom je promenjen i Zakon o visokom obrazovanju u kome sada stoji odredba u članu 71, koji se odnosi na školarine, da "studenti visokoškolskih ustanova čiji je osnivač Republika, ako su državljani Republike Srbije, ostvaruju pravo na pokriće 50 odsto svojih troškova po osnovu referentne školarine koju su platili u tekućoj školskoj godini".
Komentari (0)