Ministarstvo: Fakulteti se "oslobađaju", prijemni ispiti i van zgrada zbog blokada
Komentari
16/07/2025
-15:30
Pomoćnik ministra za visoko obrazovanje Aleksandar Jović rekao je danas da su svi državni fakulteti započeli rad, odnosno ponovno izvođenje nastave i organizovanje ispita i ocenio da je krajnje vreme da se svi fakulteti "oslobode" blokada.
Jović je za Tanjug rekao da su mehanizmi za "oslobađanje fakulteta" u rukama rektora, dekana i direktora visokih škola, ali smatra da do toga treba da dođe dogovorom i razgovorom između dela studenata koji blokiraju fakultete i uprave fakulteta.
Jović je rekao da su i Fakultet primenjenih umetnosti, Filozofski fakultet i Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu takođe započeli sa radom, ali da je još rano govoriti kako se nastava odvija, jer je počela od ponedeljka. On je naveo da ovi fakulteti imaju hibridni oblik nastave u kom će se ono što je moguće organizovati u onlajn formatu, dok će se praktična nastava organizovati u nekim prostorijama koje budu bile na raspolaganju fakultetu.
"Ostali fakulteti imaju mešovit rad, neki su i dalje u onlajn formatu, neki su već uspeli da uspostave i organizovanje nastave i ispita u sedištu ustanove ili u objektima koji su navedeni u dozvoli za rad, dok su neki već završili izvođenje nastave drugog semestra i sada su na organizaciji ispita", objasnio je on.
Jović je izjavio da FDU i Fakultet primenjenih umetnosti još nisu dobili kvote za upis nove generacije studenata, i dodao da se razmišlja o tome da se izmeni odluka Vlade Srbije o broju budžetskih mesta za upis u prvu godinu studija za 2025/2026 godinu.
Euronews Srbija
Komentarišući to što Filozofski fakultet za iduću nedelju planira prijemni ispit, iako još nema kvote za upis, Jović je rekao da je moguće organizovanje prijemnih ispita bez budžetskih kvota, ali da to znači da studenti rizikuju da mogu da budu samo samofinansirajući studenti, a ne i na budžetu.
"Tek kada država odredi kvote moguće je raditi upis budžetskih studenata", rekao je Jović i dodao da termine organizovanja prijemnih ispita definiše svaki pojedinačni univerzitet za sebe.
"Univerzitet u Beogradu je odlučio da to bude sledeće nedelje za sve fakultete, uključujući i Filozofski fakultet, iako postoji rizik da ti studenti na kraju ne budu budžetski", dodao je on.
Prijemni ispiti na Univerzitetu u Beogradu
Na pitanje da li je spašena akademska godina i zašto su mišljenja i među profesorima podeljena pa neki tvrde da se može nadoknaditi sve, dok neki smatraju da će kvalitet znanja biti toliko loš da će se posledice blokada tek videti, Jović je rekao da je u ovom trenutku nemoguće predvideti sve posledice blokada jer one jako dugo traju, i napomenuo da je teško osam meseci sažeti u nekoliko nedelja do početka sledeće akademske godine u novembru.
Jović je dodao da iako će sve biti urađeno na uštrb kvaliteta znanja, svakako je bolje potruditi se i raditi duže kako bi se nadoknadilo propušteno.
"Sigurni smo da će se nastavno osoblje ponašati odgovorno kako bi isporučili sve što je neophodno studentima, i kako bi im omogućili da dođu do znanja, novih veština na najbolji mogući način imajući u vidu okolnosti u kojima se nastava sada odvija", ocenio je on.
Odgovarajući na pitanje koji modeli za polaganje prijemnih ispita postoje i šta će se događati na fakultetima na kojima blokaderi ne dozvoljavaju ulazak u zgradu fakulteta, Jović je rekao da je za polaganje prijemnog ispita uvek neophodna fizička prisutnost, ali da organizovanje prijemnog ispita može biti i van fakulteta.
Dodao je da to nije ništa novo i ne zahteva izmenu zakona ili bilo kakvu saglasnost Ministarstva prosvete. I ranijih godina su se prijemni ispiti organizovali u objektima koji su za to pogodni, a koji se ne nalaze u samom sedištu ustanove, naveo je Jović i dodao da oni fakulteti koji zbog fizičke blokade ne mogu da pristupe samoj zgradi, prijemne ispite mogu da organizuju u drugim prostorima.
Spas akademske godine
Direktor Fonda za nauku Nenad Filipović izjavio je danas da je za spas akademske godine i povratak u normalnu na fakultetima, onlajn nastava daleko bolja opcija nego bez nastave. Filipović je za Tanjug rekao da od fakulteta do fakulteta zavisi da li će uspeti da nadoknade sve propušteno, kao i od oblika nastave, odnosno da li se radi o teorijskoj ili praktičnoj nastavi.
Kako je naveo, praktična nastava može da se nadomesti na taj način što će se deo praktične nastave odraditi u narednim nedeljama do početka sledeće akademske godine. Na pitanje kako se fakulteti snalaze sa organizovanjem ispita s obzirom na to da su studenti u blokadi i građani koji ih podržavaju juče ponovo pokušali da spreče održavanje ispita za studente Pravnog fakulteta u Novom Sadu na Novosadskom sajmu, Filipović je rekao da država ima način da zaštiti studente koji žele da završe fakultet i treba da reaguje i obezbedi nesmetano polaganje ispita delu studenata koji želi da polaže ispite.
Filipović je ocenio da se tenzije polako smiruju i da protesti jenjavaju s obzirom na to da se na univerzitetima u Kragujevcu, Nišu i Novom Pazaru kolokvijumi i ispiti održavaju uz minimalno protesta.
Na pitanje šta će se događati na fakultetima na kojima blokaderi ne dozvoljavaju ulazak u zgradu fakulteta, Filipović je istakao da prijemni ispiti moraju ne neki način da se održe ili u prostorijama fakulteta ili nekim drugim prostorijama.
"I do sada su neki prijemni ispiti bili van prostorija fakulteta, kao što je bilo na ETF-u i FON-u. To je nešto što takođe može da se obezbedi bez nekih većih problema", rekao je on.
Na pitanje da li je jedino rešenje za "oslobađanje" fakulteta to da se blokaderi izbace iz zgrade kako je to uradila predsednica Akademije Visoke škole za elektrotehniku i računarstvo, Filipović je rekao da to nije jedino rešenje, već da je neophodno doći do mirnog rešenja uz uspostavljanje dijaloga.
"Svako individualno reaguje na određeni način. Ja apelujem da kako god da bude, da se nasilje i sila ne upotrebljava kao što nije ni do sad", poručio je on.
Komentari (0)