Društvo

Čuvanje kolektivnog identiteta: Značaj odluke Vlade o proširenju spiska važnih istorijskih događaja

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

18/07/2025

-

20:23

veličina teksta

Aa Aa

Osim odluke o uvođenju udžbenika od nacionalnog značaja za osnovne škole, Vlada Srbije donela je i odluku o proširenju spiska važnih istorijskih događaja i datuma koji se zvanično obeležavaju.

O ovim temama za Euronews Srbija govorio je Bojan Arbutina, direktor Muzeja žrtava genocida, koji je istakao da je reč o veoma važnoj odluci koja je potekla na inicijativu Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja.

"Da se među državne praznike uvrste oni događaji iz naše bliže, ali i dalje prošlosti, koji na nas deluju na poseban način – na kolektivnom nivou", kaže Arbutina

Euronews Srbija

 

Sagovornik ističe da se u kontekstu novih praznika misli i na obeležavanje važnih događaja poput Bitke na Paštriku, zločinačke akcije "Bljesak“, kao i sećanja na Svete mučenike surduličke, koji su stradali tokom Prvog svetskog rata.

Napominje da je veoma važno da se ti praznici obeležavaju institucionalno

"Na nekom lokalnom nivou, na nivou određenih društvenih grupa, recimo Slavonaca koji su prognani tokom maja 1995. godine, to sećanje i taj istorijski trenutak i događaj opstaje u njihovim krugovima. Međutim, ovde je država prepoznala da su ti događaji, i oni pozitivni, ali i ovi negativni, izuzetno bitni za kolektivni identitet i za našu politiku pamćenja i kulturu sećanja; i da, jednostavno, kroz to institucionalno sećanje, mi nećemo dozvoliti da se ti istorijski događaji zaborave", objašnjava sagovornik. 

Napominje da postoje brojne istorijske ličnosti koje zaslužuju da se obeležavaju i da se spominju u ovom kontekstu. Pozdravlja odluku koja će doprineti formiranju kolektivne kulture sećanja na osnovu koje ćemo, kako kaže, ne samo da se sećamo žrtava nego i da razmišljamo o politici koja je dovela do tih žrtava.

"O ideologiji koja je načinila takvo zlo — govoreći o Drugom svetskom ratu ili o ratovima devedesetih godina — treba da govorimo kako bismo videli, naučili i usvojili neke pozitivne primere; da sagledamo sami sebe — zašto smo nešto zaboravili, da li smo spremni da se suočimo i sa nekim negativnim stranama, da li smo spremni da to sačuvamo od zaborava — i, jednostavno, da na taj način preispitujemo sami sebe kroz kolektivno obeležavanje naših značajnih istorijskih događaja", podvlači Arbutina.

Celo gostovanje pogledajte u video klipu na početku teksta

Komentari (0)

Srbija