Društvo

Dr Lađević: Bolnice opterećene, u ovom talasu više pacijenata koji su priključeni na mehaničku ventilaciju

Komentari

Autor: Fonet, RTS

04/10/2021

-

09:11

Dr Lađević: Bolnice opterećene, u ovom talasu više pacijenata koji su priključeni na mehaničku ventilaciju
Dr Lađević: Bolnice opterećene, u ovom talasu više pacijenata koji su priključeni na mehaničku ventilaciju - Copyright Tanjug/Strahinja Aćimović

veličina teksta

Aa Aa

Rukovodilac Centra za anesteziologiju i reanimatologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije Nebojša Lađević izjavio je danas da su Infektivna klinika i kovid bolnica u Batajnici izuzetno opterećene i da se može reći da se traži mesto više.

"Kapaciteti su popunjeni i uglavnom koliko se otpusti pacijenata iz ovih bolnica kući, toliko se novih pacijenata svakog dana primi", rekao je Lađević za RTS.

On je dodao da u ovom talasu epidemije ima sve više pacijenata koji zahtevaju mehaničku potporu i da će danas biti održan sastanak kako bi se otvorilo šesto odeljenje intenzivne nege u Batajnici sa novih 20 kreveta, čime će se broj kreveta na intenzivnoj nezi povećati na 120.

"Moram reći da po odeljenjima, poluintenzivnim negama imamo veliki broj pacijenata koji dišu uz pomoć neinvazivne ventilacije, tako da se taj broj penje na sigurno 180 pacijenata", kazao je Lađević.

Istakao je da u kovid bolnici u Batajnici i na Infektivnoj klinici gotovo svi pacijenti dišu uz pomoć potpore kiseonika, ali da se razlikuju stepeni potpore.

Lađević je naveo da se pokazalo da nema pravila i da svi mogu da obole, ali da najveći broj pacijenata koji su vitalno ugroženi i imaju tešku kliničku sliku nisu vakcinisani.

Govoreći o simptomima, Lađević je kazao da se ne razlikuju u odnosu na prethodne talase, ali i da ima više pacijenata sa težom kliničkom slikom.

"Možemo vrlo lako pretpostaviti da imamo koronu, ukoliko dođe do gubitka mirisa. Ima i nekih drugih simptoma, stomačnih simptoma, dijareja kao početak samog kovida, ali svakako da su temperatura, kašalj, malaksalost prvi simptomi na koje treba obratiti pažnju", istakao je Lađević.

Napomenuo je da je prevencija mnogo bolja nego lečenje i da je značajnije da se pridržavamo epidemijskih mera, da se vakcinišemo, a ukoliko smo zaraženi, da je najbitnije da se na vreme javimo.

"Ne treba izgubiti tih prvih pet, šest, sedam dana lečeći se samostalno, pa se onda javiti u bolnicu. Tu je gubitak vremena veoma značajan", kazao je Lađević.

Kako je naveo, šansa da neko ko je vakcinisan dođe u stanje da bude priključen na respirator je veoma mala.

"Možda plastično da predstavimo, to vam je razlika kao da vakcinisani prelazi ulicu na pešačkom, na zeleno svetlo, a nevakcinisani pretrčava na crveno u punom saobraćaju. Tolika vam je razlika u šansi da završite sa teškom kliničkom slikom", poručio je Lađević.

Preporuka za vas

Komentari (0)

Srbija