Zimska proizvodnja u plastenicima - sneg, led i vlaga najveći izazovi za povrtare
Komentari19/01/2026
-14:41
Plastenici tokom zime omogućavaju uzgoj otpornog povrća kao što su salata, spanać, luk, ali zahtevaju pripremu konstrukcije, ojačanje zbog snega i vetra, i popravku folije. Ključni su dobra izolacija, redovno uklanjanje snega i dodatna zaštita kada sneg počne da se topi.
Niske temperature su izazov u plasteničkoj proizvodnji, a proizvođač iz sela Trbušani Čačak Veljo Nedić kaže da su sneg i led tokom januara zadali puno posla.
"Na Božić kada je pala ledena kiša, napravila je malo problema zato što se zalepila na foliju pa sneg nije mogao da spada pa smo sve morali sami da odradimo, da skidamo sa ovih malih tunela, bilo je malo naporno ali uspeli smo da spasimo. Nije bilo mnogo fizičkih oštećenja jer smo na vreme delovali", rekao je Nedić.
Ipak, kako kaže, više od mraza proizvođače plaši otapanje snega i velike količine vode.
"Redovna je zaštita bila i od mraza, iskoristili smo agril folije, pokrili smo salate koje su trenutno u folijama, a zastali smo sa sadnjom jednog dela salate i sa listom koji treba da sadimo i kupusom a ovih dana počinjemo sadnju", kaže.
Kako dodaje, nije im baš prijatno, jer se pojavljuju velike količine podzemnih voda zbog otapanja snega.
"Mi smo drenaže napravili, ali najbolje se odražava na biljke koje su na bankovima, one podnose dobro", dodaje.
Proces proizvodnje usporen zbog niskih temperatura, a velika količina vlage preti zdravlju biljaka, kažu stručnjaci.
"Došlo je do otapanja velike količine snega, koje je bilo naglo, tako da je došlo do prezasićenja vode u zemljištu i velike količine vlage što naravno uzrokuje da korenov sistem biljke može ostati bez kiseonika i može doći do truljenja korenovog sistema", ističe Zorica Grbović iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Čačak..
U ovom periodu godine proizvode se povrtarske kulture koje imaju male biološke zahteve ali ipak su im potrebni nadzor i zaštitu.
"Ove niske temperature i vlaga negativno utiču na razvoj gljivičnih oboljenja kao što su plamenjača, siva trulež, pepelnica, isto tako velika količina vlage koja se kondenzuje na folijama plastenika, te kapljice vode padaju na površinu biljke što omogućava razvoj štetnih patogena", kaže Grbović.
Intenzivno provetravanje, blagovremena primena fungicida i drenaža zemljišta su po mišljenju stručnjaka iz ove oblasti rešenje za održavanje proizvodnje u plastenicima tokom ovog perioda.
Komentari (0)