Politika

Poslanici biraju predsednika Skupštine Srbije, Radenović: Rasprava može da traje dva, tri dana

Komentari

Autor: Tanjug

10/03/2024

-

10:12

Poslanici biraju predsednika Skupštine Srbije, Radenović: Rasprava može da traje dva, tri dana
Poslanici biraju predsednika Skupštine Srbije, Radenović: Rasprava može da traje dva, tri dana - Copyright EPA/ANDREJ CUKIC

veličina teksta

Aa Aa

Konstitutivna sednica Skupštine Srbije, koja je počela 6. februara potvrđivanjem mandata novih poslanika, biće nastavljena sutra, a na dnevnom redu je izbor predsednika parlamenta.

Sednicu je zakazao predsedavajući Stojan Radenović, sa početkom u 11.00 časova, a za Tanjug kaže da bi rasprava mogla da potraje i dva, tri dana, jer poslaničke grupe imaju određeno vreme na raspolaganju za debatu.

Radenović, koji predsedava kao najstariji poslanik novog saziva, a sa liste "Srbija ne sme da stane", kaže da je spreman za nastavak i objašnjava proceduru izbora predsednika Skupštine.

"Obratiću se poslanicima i reći da nastavljamo započetu sednicu sa dnevnim redom - izbor predsednika. Tu postoji procedura. Prvo treba da se usaglasimo da li će se glasati tajno ili javno, pa ide prijava diskutanata... Ako je javno glasanje, onda se ide na prozivku poslanika", rekao je Radenović.

On napominje i da nije profesionalac, da je to matematičko viđenje, ali smatra da je smisao demokratije u tome da većina pobeđuje.

"Ja sam ušao tu da bi pobedila bolja ideja, ali postoji 'zadrtost' kod dosta ljudi. U prošlom sazivu iz opozicije nisu, po mom mišljenju, bili dorasli, u smislu da daju ideju, jer je nemaju. Njihova glavna ideja je šta ne valja, pa pokradeni izbori...", ocenio je Radenović.

On je rekao i da mu je bilo žao zbog toga kako je izgledao početak sednice 6. februara i da to nije bilo primereno.

"Tamo postoje neki ugledni ljudi, profesori, a bivši načelnik Generalštaba vojske, to je ipak neko ime u narodu, drži karton na kome nešto piše. Nije primereno. To je bio i svečani dan, a sad je nastavak tog svečanog dana", rekao je Radenović.

Tanjug/Nemanja Jovanović

 

Na pitanje da li ima poruku za kandidatkinju za predsednicu skupštine Anu Brnabić, koju je predložila SNS, Radenović kaže da je ona mnogo naučila i radila, a savetuje joj da bude strpljiva i istrajna i da vežba da ne dozvoli da je, kako je rekao, isprovociraju.

"Mislim da će uspeti", rekao je Radenović, inače, najstariji poslanik na listi Srpske napredne stranke.

Radenović će predsedavati sednicom do izbora predsednika Narodne skupštine, u čemu mu pomažu po jedan najmlađi poslanik sa četiri izborne liste koje su dobile najveći broj poslaničkih mandata: Aleksandar Đukić u ime liste "Srbija ne sme da stane", Anastasija Baković u ime liste "Srbija protiv nasilja", Marko Milošević kao predstavnik liste "Ivica Dačić-premijer Srbije" i Slavica Škrbić iz koalicije NADA.

Konstitutivna sednica Skupštine Srbije počela je 6. februara, kada su potvrđeni mandati 250 poslanika i time konstituisan novi saziv parlamenta.

Posle potvrđivanja mandata poslanici su položili zakletvu, a poslanici dela opozicije zakletvu su položili u holu.

Za sutra je najavljeno razmatranje samo druge tačke, odnosno izbor predsednika, a u nastavku konstitutivne sednice treba da se izaberu potpredsednici, da se imenuje generalni sekretar, izaberu članovi radnih tela i članovi stalnih parlamentarnih delegacija u međunarodnim institucijama.

Šta predviđa Poslovnik o radu

Poslovnik predviđa da predlog kandidata za predsednika Narodne skupštine podnosi najmanje 30 narodnih poslanika.

Pre pristupanja izboru predsednika parlamenta, Narodna skupština odlučuje da li će se glasati tajno ili javno, a za predsednika Narodne skupštine izabran je narodni poslanik za koga je glasala većina od ukupnog broja narodnih poslanika.

Broj potpredsednika Narodne skupštine, prema Poslovniku, utvrđuje se na predlog predsednika parlamenta.

Parlament u nastavku zasedanja treba da odluči i o utvrđivanju sastava stalnih parlamentarnih delegacija za učešće u radu Parlamentarne skupštine Saveta Evrope, Parlamentarne skupštine Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) i drugih multilateralnih parlamentarnih institucija i organizacija.

Na izborima 17. decembra učestovalo je 18 izbornih lista, a poslaničke mandate osvojilo je njih 10.

Od ukupno 250 mandata, lista Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane osvojila je 129 mandata, lista Srbija protiv nasilja - 65, Ivica Dačić - premijer Srbije -18, Nada za Srbiju - 13, Mi glas iz naroda -13, SVM - 6, Ujedinjeni za pravdu - Usame Zukorlić, Tomislav Žigmanov - 2 mandata, SDA Sandžaka Suljeman Ugljanin 2 mandata, Politička borba Albanaca se nastavlja Šaip Kamberi - 1 mandat, Ruska stranka - Slobodan Nikolić - 1 mandat.

Komentari (0)

Srbija