Politika

Deveti maj kao "crvena linija" za sve strane: Koji interesi su prevagnuli prilikom Vučićeve odluke da ode u Moskvu

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

08/05/2025

-

15:58

veličina teksta

Aa Aa

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravi u Moskvi gde će prisustvovati obeležavanju Dana pobede. Vučić se sastao sa patrijarhom moskovskim i cele Rusije Kirilom, kojem je uručio Orden Republike Srbije na velikoj ogrlici za istaknute zasluge u razvijanju i učvršćivanju prijateljskih odnosa i saradnje. Tokom posete Moskvi Vučić će imati brojne sastanke, a sutra bi trebalo da razgovara sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom.

Vučić je za Javni servis rekao da je ponosan što kao predsednik Srbije prisustvuje paradi povodom 80 godina od pobede nad fašizmom. Kako kaže, zbog odlaska u Moskvu, osetiće posledice on lično, jer od pojedinih zapadnih zvaničnika, umesto razumevanja za poziciju Srbije, stižu pretnje i zastrašivanje

Saradnik Instituta za evropske studije Dušan Ilić rekao je za Euronews Srbija da je kod Vučićeve odluke da otputuje u Moskvu prevagnuo državni interes. Kako je istakao, to podrazumeva saradnju zbog dobro pozntih razloga u vezi sa teritorijalnim integritetom Srbije, gasne aranžmane, ali i interese u vezi sa stabilnošću u Bosni i Herecegovini, odnosno sa očuvanjem Republike Srpske.

"Pretpostavljam da je to grupa najosnovnijih razloga zbog kojih bi svaki predsednik ove države u ovakvom momentu morao da ide u Moskvu na obeležavanje 80 godina od pobede u Drugom svetskom ratu", naveo je Ilić. 

Prema njegovim rečima, najvažniji pozitivni rezultati ovakve posete bi, pored gasnog i naftnog aranžmana, morali da se reflektuju prevashodno u geopolitičkoj deeskalaciji na Balkanu.

Rts/Screenshot

 

"Mi se zaista nalazimo u jednoj nezgodnoj poziciji već više decenija, a to se, čini se, pogoršava u poslednjih nekoliko godina, naročito u kontekstu rusko-ukrajinskog rata. Vidimo kakva je situacija trenutno u Republici Srpskoj, tako da u tom kontekstu je nama neophodna podrška svih međunarodnih činilaca koji poštuju teritorijalni integritet Srbije i nad njenom južnom pokrajinom prevashodno, a s druge strane ne vode politiku gašenja srpskih interesa u Republici Srpskoj, Crnoj Gori i generalno na Balkanu", rekao je.

Ističe da bi u tom smislu pozitivan ishod posete moglo da bude produbljivanje ekonomske saradnje s jedne strane, i s druge strane diplomatska podrška, odnosno produbljivanje diplomatske podrške na geopolitičkom planu. 

"Čini se da svi zloupotrebljavaju 9. maj"

Na pitanje o tome da se čini da je Vučićeva poseta Moskvi zapravo bila crvena linija za sve aktere, Dušan Ilić je rekao da se situacija zakomplikovala posle podebe Donalda Trampa u SAD i da mi više nemamo monolitni zapadni blok kao što smo to imali pod Bajdenovom administracijom.

"Mnogo je sada lakše pronaći pukotine pretežno na onoj strani koja svesrdno učestvuje u razbijanju ove zemlje. E sad, ono što je meni ovde najinteresantnije, to je sam datum. Lepo ste primetili kako je ovaj datum praktično za sve strane crvena linija. Međutim, ovaj datum je u suštini pokazatelj šizoidne politike, i ne samo politike, nego odnosa svih evropskih društava i ruskog i zapadnoevropskih, pa i našeg, prema istorijskom nasleđu i uopšte prema simbolici ovog datuma. Čini se da ga svi zloupotrebljavaju, i mi taj datum donekle na pogrešan način obeležavamo, imajući u vidu stvarne rezultate Drugog svetskog rata. Vidimo i dan danas da zapadnoevropske nacije, pretežno države članice Evropske unije, koje su u dobrim delom bile deo Hitlerove koalicije koja je bila direktan krivac za Drugi svetski rat, danas pokušavaju da speru ljagu sa te stranice svoje istorije", rekao je Ilić. 

TANJUG/AP/Ilya Pitalev

 

Osim toga, kaže da i u Rusiji vidimo jednu "šizoidnu situaciju", gde se slavljenjem ovog datuma, proslavlja pobeda Sovjetskog saveza i izgleda da Rusija još ne izlazi iz tog sovjetskog matriksa, koji je zvanično prestao da postoji 1991. godine.

"U identitetskom smislu čini se da se Ruska Federacija pozicionirala kao ne samo naslednik Sovjetskog saveza, nego kao jedna sovjetska imperija u malom", rekao je. 

Dodaje da se i u Srbiji vidi identitetska konfuzija i da mu je interesantno kada naše društvo proslavlja 9. maj.

"Da, to jeste dan pobede nad nemačkim okupatorom, mada to ne bismo smeli da slavimo jer je Nemačka stub-nosilac Evropske unije", rekao je i dodao da mi imamo strateški kurs ulaska u EU. 

Ilić je dodao: "A s druge strane, i da slavimo taj datum, u suštini slavimo razbijanje srpskog naroda na pet republika i dve pokrajine. Tako da je to zaista teška šizoidna situacija i kod nas, i u Evropi, i u Rusiji. Možda su Sjedinjene Američke Države kolateralni korisnik cele ove priče u tom pogledu. Ali, generalno, videlo se da je na simboličkom planu to važno svima i lepo ste primetili, i Moskva i Brisel su praktično postavili crvene linije i doveli u ovaj nezgodan položaj ne samo našu zemlju, odnosno rukovodstvo". 

TANJUG/AP/Ilya Pitalev

 

Komentarišući Vučićevu izjavu da će posledice zbog posete Moskvi osetiti on lično, a ne Srbija, naš sagovornik je rekao da mu to deluje kao čisto politička izjava koja je za unutrašnju političku borbu.

"Ja to zaista ne bih komentarisao u ovom spoljno-političkom ključu. Svakako da Brisel (Evropska unija) i NATO imaju svoje geostrateške interese kada je reč o Srbiji, a ne lično o Aleksandru Vučiću kao predsedniku ili bilo kom političaru. Tako da mislim da je ta izjava data čisto iz unutrašnjopolitičkih razloga i ja bih je tako čitao u ovom kontekstu", rekao je Ilić. 

Kompletno gostovanje Dušana Ilića na Euronews Srbija pogledajte u video-prilogu.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija