Srbija na Paradi pobede: Šta je Vučićeva poseta Moskvi pokazala svetu i donela našoj zemlji?
Komentari
12/05/2025
-17:58
Parada u Moskvi održana za Dan pobede 9. maja okupila je veliki broj delegacija, kao i predsednike i premijere 29 država, među kojima se našao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je uzeo učešće na svečanom mimohodu, a bilateralno se sastao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i kineskim predsednikom Si Đinpingom.
Parada je bila prilika za predsednika Vučića da još jednom potvrdi suveren položaj Republike Srbije i njene spoljnopolitičke ciljeve. Iako je događaj obeležen u duhu istorijskog sećanja, reakcije na posetu sugerišu na uspeh u jačanju pozicije Srbije i međunarodnih veza.
Pozitivan uticaj na političke i ekonomske odnose Srbije sa Rusijom i Kinom ističu diplomate i analitičari, dok istovremeno primećuju opredeljenje za očuvanje nacionalnih interesa u složenoj globalnoj političkoj realnosti.
O poseti predsednika Aleksandra Vučića Moskvi, za Euronews Srbija govorili su diplomata Branko Branković, prof. dr Dragana Mitrović sa Fakulteta političkih nauka i karijerni diplomata Zoran Milivojević.
Branković: Poseta pokazuje da smo politički ozbiljna država
Diplomata Branko Branković primećuje da je naša zemlja cenjena, bez obzira da li je neko voli ili ne.
"Prisustvo predsednika Srbije na paradi u Moskvi ima veze sa činjenicama, a to je da smo mi, kao zemlja koja ima svoje nacionalne i državne interese, koja ih žestoko brani, veoma cenjeni, bez obzira da li nas neko voli ili ne", kaže on i dodaje:
"Prema tome, boravak predsednika pokazuje mnogo toga u skladu sa onim što sam sada rekao, i, između ostalog, pokazuje da mi ne podležemo, niti dozvoljavamo, niti prihvatamo bilo kakve pritiske koji imaju za cilj, sa jedne strane ugrožavanje naše državne bezbednosti, a sa druge strane, narušavanje naših državnih i nacionalnih interesa", navodi on.
Printskrin/Tanjug video
Kako kaže, boravak predsednika u Moskvi je nešto što je više nego normalno, s obzirom na činjenicu da je Srbija, u odnosu na broj stanovnika, dala najviše žrtava u Evropi u borbi protiv nacizma.
Takođe, ističe i druge implikacije posete predsednika Vučića Moskvi, koje se odnose na ekonomsku saradnju.
"Pre svega, poseta pokazuje da smo politički ozbiljna država, da smo otvoreni za razgovore i za bilo kakvu saradnju na ekonomskom planu. To se i pokazalo tačnim, s obzirom na razgovore sa Putinom i Si Đinpingom. Tom prilikom obavili smo vrlo uspešne, ne samo razgovore, već i, uslovno rečeno, sporazume: s Kinom, u vezi sa fabrikom koja će biti građena ovde, i s Putinom, u vezi sa snabdevanjem energentima", kaže Branković.
Kako kaže, bilo je korisno i politički mudro što je predsednik prihvatio poziv da poseti Moskvu, dok je predsednik Putin, sa druge strane, pokazao poštovanje prema Srbiji, jer mnoge evropske zemlje nije ni pozvao.
Mitrović: Srbija sa zemljama koje predstavljaju budućnost sveta
Prisustvo predsednika Aleksandra Vučića na paradi u Moskvi 9. maja profesorka Dragana Mitrović opisuje kao značajan događaj, koji oslikava opredeljenje Srbije.
"Poseta predsednika Vučića i učešće, faktički predstavljanje Srbije na paradi povodom 80. godišnjice pobede nad nacizmom i fašizmom, je značajan događaj za Srbiju, koja je dala velike žrtve u toj istoj borbi, i oslikava opredeljenje većinske Srbije", rekla je profesorka Mitrović.
Prema njenim rečima, gledano u međunarodnom kontekstu, prisustvo Srbije događaju u Moskvi, jača njenu poziciju naspram Ruske Federacije kao jedne od vodećih globalnih sila i izuzetno važnog i političkog i ekonomskog partnera Srbije.
Euronews
"Takođe, susreti sa mnogim od lidera, makar prisustvomm, i bilateralni susreti našeg predsednika sa mnogim od lidera takozvane svetske većine, sa svih kontinenta, govori o tome da smo se mi našli sa zemljama koje predstavljaju budućnost sveta na događaju koji je za sve njih toliko važan da su poslali svoje lidere tamo", kaže ona.
Profesorka Mitrović je prokomentarisala poteze pojedinih političara koji su bili upereni protiv prisustva Srbije u Moskvi na Dan pobede.
"Sa druge strane znamo da su neki zvaničnici briselske birokratije čak pokušali da prete, da su neke zemlje čak stavile zabranu preleta našem predsedniku, čineći pritom neke diplomatske presedane svojim nediplomatskim ponašanjem i neprijateljskim činom", konstatuje naša sagovornica.
Kako kaže, oni moraju da prihvate realnost i da prihvate da će Srbija i u budućnosti negovati izuzetno dobre, bliske, strateške, partnerske odnose i sa Ruskom Federacijom i sa Narodnom Republikom Kinom.
"Kako će se to uskladiti sa našim daljim pristupanjem, pridruživanjem EU, ostaje da se vidi", podvukla je Mitrović.
Milivojević: Srbija po pravilu ne podleže nikakvim pritiscima, nikakvim ucenama
Karijerni diplomata Zoran Milivojević ističe da se Srbija rukovodi državnim i nacionalnim interesima, kao i principijelnim stavovima.
"Srbija ima vrlo jasan stav prema Drugom svetskom ratu i njegovom završetku. Bila je direktni učesnik, podnela je velike žrtve, protiv je svakog pokušaja revizije istorijskih činjenica vezanih za Drugi svetski rat, i smatra da je Crvena armija najzaslužnija za okončanje tog rata, kao i za oslobođenje naših prostora, a posebno Beograda", naveo je Milivojević.
Takođe, kao jednu od važnih implikacija posete predsenika Vučića Moskvi, Milivojević ističe potvrdu suverene orijentacije koju ima Srbija.
"Kada je reč o državnom i nacionalnom interesu, on je povezan s međunarodnim položajem Srbije kao nezavisne, vojno neutralne države, to je prvi element. Drugi element odnosi se na lidere zemalja s kojima Srbija ima strateško partnerstvo i posebne državne i nacionalne interese u saradnji", kaže diplomata.
Tanjug/Vladimir Sporčić
Napominje da je prvi rezultat susreta s predsednicima Kine i Rusije potvrda suvereniteta i teritorijalnog integriteta države, što je u kauzalnom odnosu sa samostalnim vršenjem spoljašnje politike.
"Drugo, potvrđeno je strateško partnerstvo u odnosima, visok nivo političkih odnosa i otvoren prostor za njihovo dalje unapređenje, posebno u oblasti ekonomije. Kada je reč o Kini, to ima strateški, dugoročni karakter, posebno u pogledu investicija. Kada je reč o Rusiji, posebno su značajna pitanja NIS-a i produženja gasnog aranžmana, što je od vitalnog interesa za državu Srbiju“, podvlači Milivojević.
Sagovornik napominje da se Srbija ponašala u skladu sa svojom spoljno-političkom strategijom, kao i da "Srbija po pravilu ne podleže nikakvim pritiscima, nikakvim ucenama", dodavši kako Srbija poštuje suverenitet i integritet Ukrajine, da je to stav izrečen drugog dana sukoba i koji ne menja do dana današnjeg.
"Srbija ne menja politiku, ne menja svoj evropski put, to je potpuno jasno, ali deluje suvereno na osnovu svojih državnih i nacionalnih interesa i treba podvući Srbija nije članica ni Evropske unije, ni NATO, a prema tome nema obaveze te vrste", kaže on i podvlači:
"Jedino što je obaveza Srbije u ponašanju, to je državni i nacionalni interes, uz poštovanje međunarodnog prava i Povelja Ujedinjenih nacija".
Komentari (0)