Politika

Dan pobede u Moskvi, Dan Evrope u Lavovu – simbolični razlaz Istoka i Zapada

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

09/05/2025

-

22:00

veličina teksta

Aa Aa

U Moskvi je održana parada povodom 80-te godišnjice pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu. Osim ruskih, na Crvenom trgu defilovali su i vojnici iz bivših Sovjetskih republika i Kine. Uprkos upozorenjima iz Brisela, dvojica evropskih zvaničnika, premijer Slovačke, Fico i srpski predsednik Aleksandar Vučić, bili su danas u Moskvi. U isto vreme, evropski zvaničnici obeležili su Dan Evrope u Ukrajini i naglasili da su ujedinjeni sa ovom zemljom za trajni mir. 

S jedne strane, Dan pobede u Moskvi, s druge, Dan Evrope u Lavovu. Crvenim trgom prodefilovalo je 11.500 ruskih vojnika i 130 jedinica tehnike uz posebne mere bezbednosti. U desetominutnom govoru, ruski predsednik Vladimir Putin rekao je da je Rusija izborila mir i slobodu za celo čovečanstvo, ali i da cela zemlja podržava akcije ruske vojske u Ukrajini. 

"Rusija je bila i biće nepremostiva barijera za nacionalizam, rusofobiju i antisemitizam i suprotstaviće se zverskim zagovornicima ovih agresivnih, destruktivnih ideja. Istina i pravičnost su na našoj strani. Cela naša država, društvo i narod podržavaju učesnike specijalne vojne operacije u Ukrajini. Ponosni smo na njihovu hrabrost i odlučnost, te snagu duha koja nam je uvek donosila samo pobedu", rekao je ranije danas Putin tokom parade.

Paradi je prisustvovalo 29 svetskih lidera, među kojima predsednik Kine Si Đinping, predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, premijer Slovačke Robert Fico, predsednik Brazila Lula da Silva i predsednik Venecuele Nicolas Maduro. Dan uoči parade, kineski predsednik naglasio je da je u jeku međunarodnog siledžistva neophodno produbljivanje kinesko-ruskih odnosa. 

"Stvarno su u potpunosti dokazali da je kontinuirani razvoj i produbljivanje kinesko-ruskih odnosa neophodnost prijateljstva dva naroda iz generacije na generaciju. To je takođe poziv vremena da se zaštiti međunarodna pravičnost i pravda i promoviše reforma globalnog sistema upravljanja", rekao je kineski predsednik.

Za to vreme, 1300 kilometara jugozapadno od Moskve, predstavnici 40 zemalja okupili su se u ukrajinskom gradu Lavovu, kako bi obeležili Dan Evrope. Britanski šef diplomatije Dejvid Lami najavio je još jednu rundu sankcija protiv takozvane Ruske flote u senci. Evropski zvaničnici podržali su osnivanje suda za zločin ruske agresije, a najavljeno je 1,9 milijardi evra vojne pomoći Kijevu. 

"Ovde smo da, zajedno sa ministrima spoljnih poslova iz Evrope, pokažemo veoma važne rezultate. Prvo je milijarda evra koje dajemo ukrajinskoj odbrambenoj industriji, jer tu se pravi inovacija i tu možemo najviše da pomognemo Ukrajini. I onda veoma važan signal, osnivanje tribunala za zločine Ruske agresije", rekla je Kaja Kalas, komesarka EU za spoljnu politiku i bezbednost. 

"Jedan datum, dva sveta" - ova parola aktuelna je i četvrtu godinu za redom. Putin je još jednom iskoristio Dan pobede da pohvali specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini, a Evropa je još jednom optužila Rusiju za manipulaciju i monopol nad Danom pobede.

"Vučićev odlazak u Moskvu šalje poruku Briselu"

Povodom Dana pobede i Dana Evrope, za Euronews Srbija govorili su Branka Latinović, potpredsednica Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji, i Stefan Vladisavljev iz Fondacije BFPE, osvrćući se na trenutni geopolitički trenutak i moguće posledice nedavne posete predsednika Srbije Moskvi.

Euronews Srbija

 

Vladisavljev ocenjuje da je trenutak u međunarodnim odnosima izuzetno kompleksan.

"Moramo ga posmatrati u širem kontekstu – ne samo u okvirima Rusije i Ukrajine ili Srbije i EU. Promene se dešavaju i preko Atlantika, a neki visoki zvaničnici iz Srbije sada ponovo odlaze na bilateralne sastanke s Vladimirom Putinom. Takav potez ima simboliku i poruku – da Beograd ima alternative ako dođe do zastoja u evropskim integracijama", kaže Vladisavljev.

Dodaje da je u pitanju taktika balansiranja - zadržavanje evropskog kursa uz paralelni razvoj odnosa s drugim globalnim akterima, uključujući Rusiju, Kinu i SAD. 

"Videli smo sastanke sa liderima različitih blokova. To je signal, i prema EU i prema unutrašnjosti", naveo je on.

S druge strane, Latinović upozorava da je u savremenom svetu sve teže "sedeti na više stolica".

"Predlog o prekidanju prijateljstva i mirovnog sporazuma, zatim poruke SAD o redefinisanju globalne uloge – sve to pokazuje da dolazi vreme u kom će se zahtevati jasnija pozicioniranost. Iako je postojala očekivanja o narušavanju odnosa između Evrope i SAD, čini se da su ti strahovi manji - EU i dalje ostaje ključna za Ameriku, i obrnuto“, ocenjuje Latinović.

Na pitanje o posledicama koje Srbija može očekivati zbog posete Moskvi, Latinović kaže da je sve promenljivo.

Euronews Srbija

 

"Bilo je čvrstih poruka iz EU, ali danas smo čuli blaži ton. Ipak, otvaranje poglavlja u pregovorima, kao i sredstva iz evropskih fondova, zavise od država članica - a mnoge od njih nisu zadovoljne Vučićevim potezom", rekla je.

Govoreći o skoroj poseti Antonija Košte i Kaje Kalas Beogradu, Vladisavljev očekuje da ton bude diplomatski i bez oštrih reakcija, uprkos različitim stavovima.

"EU retko koristi represivne mere. Njena snaga je u podsticajima, a ne u kaznama. Zato ni sada ne očekujem direktne posledice, već kontinuitet diplomatske učtivosti", kaže on.

Na pitanje da li je EU više zainteresovana za usklađivanje spoljne politike Srbije nego za unutrašnje reforme, Vladisavljev odgovara da je ključni interes trenutno vezan za sirovine.

"Jedini konkretan dokument koji je Srbija nedavno potpisala sa EU tiče se kritično važnih sirovina. Unutrašnja pitanja se ne problematizuju javno, i tu nema jakih reakcija – EU trenutno najviše zanima stabilnost", istakao je.

Latinović je komentarisala i prisustvo slovačkog premijera Roberta Fica u Moskvi, uz ocenu da poređenja sa Srbijom nisu odgovarajuća.

"Fico je dolazak objasnio time što je Crvena armija oslobodila Slovačku. Naš antifašistički doprinos u Drugom svetskom ratu bio je ogroman, i nije uporediv. Nije isto kada u Moskvu ide članica EU i NATO-a, i kada to čini zemlja koja je i dalje kandidat. To može izazvati kritike - možda ne javne, ali svakako na zatvorenim sastancima", upozorava Latinović.

Sagovornici su se saglasili da se geopolitička realnost brzo menja i da je za uspešno delovanje nužna precizna analiza i promišljanje – kako za lidere, tako i za javnost koja prati spoljnopolitičke pravce svoje zemlje.

Više o temi pogledajte u videu ispod:

Euronews Serbia

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija