Politika

Tatjana Macura: Žrtve, ali i svi koji imaju saznanja o nasilju u porodici da to prijave

Komentari
Tatjana Macura: Žrtve, ali i svi koji imaju saznanja o nasilju u porodici da to prijave
Tatjana Macura: Žrtve, ali i svi koji imaju saznanja o nasilju u porodici da to prijave - Copyright Tanjug/Marko Đoković

Autor: Tanjug

16/05/2025

-

16:09

veličina teksta

Aa Aa

Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je danas u Nišu da žrtve, ali i svi koji imaju saznanja o nasilju u porodici da to prijave institucijama.

Macura je, na okruglom stolu "Lice iza tišine“, uoči Nacionalnog dana sećanja na žene žrtve nasilja koji se obeležava 18. maja, navela da je, u ovoj godini do sada u porodičnom nasilju ubijeno osam žena, a da je prethodne godine u porodičnom nasilju ubijena 21 žena.

"Pre nekih petnaestak godina imali smo čak 42 odsto više ubijenih žena nego u prošloj godini", rekla je Macura.

Ona je dodala da u tom smislu možemo da kažemo da mehanizmi zaštite žena od nasilja rade dobro, ali da ipak ne rade dovoljno dobro jer sve dok postoji jedna žena koja je žrtva nasilja, moramo da i dalje unapređujemo sistem.

U pripremi izmene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i

Macura je najavila da Ministarstvo pravde, njen kabinet i druge nadležne institucije pripremaju izmene Zakona o sprečavanju nasilja u porodici i drugih zakona iz ove oblasti o kojima će na jesen biti otvorena javna rasprava.

Cilj je poboljšanje postojećih zakonskih rešenja, kako bi se borba protiv nasilja u porodici učinila još efikasnijom, saopšteno je iz kabineta Macure.

Ona je istakla da su ovakvi skupovi važna prilika da se osnaži međuinstitucionalna saradnja i pošalje jasna poruka solidarnosti sa žrtvama.

Macura je navela da je samo u prethodnoj godini bilo preko 30.000 hitnih mera izrečenih po osnovu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.

"To su one mere koje zabranjuju kontakt i udaljavaju nasilnika od žrtve. Tako da ovi podaci govore u prilog tome da institucije sistema i te kako ne žmure pred situacijama nasilja", naglasila je Macura.

Ona je istakla da žrtve, ali i svi koji imaju saznanja o nasilju u svom okruženju treba to da prijave institucijama, kako bi se doprinelo smanjenju crne statistike i ponovila apel medijima da o nasilju ne izveštavaju senzacionalistički.

Na okruglom stolu govorilo se i o izazovima u primeni pravne regulative, postupanju tužilaštva u predmetima sa elementima nasilja u porodici, ulozi ombudsmana, kao i o značaju psihoterapijskog rada sa decom, direktnim i indirektnim žrtvama nasilja.

Okrugli sto je organizovalo Ministarstvo u saradnji sa Sigurnom kućom Niš, a učestvovali su stručnjaci iz pravosuđa, institucija zaštite i civilnog sektora s ciljem razmene znanja i iskustava u sprečavanju i suzbijanju nasilja u porodici.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija