Politika

Iza administrativne linije: Zbog zatvorenih institucija na Kosovu i Metohiji, Srbima dodatno otežan život

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija/Anđelka Ćup

20/05/2025

-

07:03

veličina teksta

Aa Aa

Skoro da nema više administrativnih usluga institucija Republike Srbije koje Srbi mogu da dobiju na Kosovu i Metohiji. Ostale su škole i zdravstvene ustanove, ali sve ostalo je izmešteno iza administrativne linije sa centralnim delom Srbije. Reporterka Euronews Srbija proveravala je koliko daleko Srbi sa Kosova i Metohije moraju da putuju kako bi završili i najmanji administrativni posao.

Da bi prijavili novorođenče ili smrt člana porodice, dobili izvode iz matičnih knjiga ili socijalnu pomoć, overili bilo kakav dokument ili podigli novac, Srbi sa Kosova i Metohije, moraju da pređu desetine kilometara, a oni sa krajnjeg juga, kao na primer meštani Belog Polja kod Peći  više od sto kilometara u jednom smeru. Na put kreću pre svitanja. 

Meštani Belog Polja suočavaju se s velikim teškoćama zbog visokih cena javnog prevoza i slabih saobraćajnih veza. Kako kažu, svakodnevno putovanje do grada postaje sve veći finansijski teret.

Zbog slabih linija i loše povezanosti, mnogi su primorani da koriste taksi, što dodatno opterećuje kućni budžet.

"Moraš da ustaješ rano, pa ako nemaš svoj prevoz, moraš da dođeš do Cerana da bi se prebacila. Ili platiš taksi, pa posle ovamo dalje, da ne pričam... A kad se vraćamo, opet taksi da bismo došli kući", navodi sagovornica Euronews Srbija.

A najteže je najugroženijima.

"Težina problema je ogromna, pogotovu za stare ljude. Mladi, koji mogu da funkcionišu, oni će lako da odu, za sat, dva, tri, nešto će da urade, ali za ove koji su penzioneri, koji su starci, koji su nepokretni, to je stvarno jako teško", kaže za Euronews Srbija Đorđe Milanković iz Gračanice.

Aleksandar Milić, koji je takođe iz Gračanice dodaje:

"Da se sedne, da se dogovori, da se postigne neki dogovor i da se ljudima ovde olakša život, bez obzira koja je vera i nacija".

Evropska unija poziva na nastavak dijaloga na temu obezbeđivanja usluga Srbima od strane države Srbije, ali Priština ne odustaje od svoje agende. 

"Nijednoj paralelnoj instituciji Srbije nije mesto u Republici Kosovo. Ništa osim naših institucija, a posebno neke po direktivama Beograda neće raditi na teritoriji naše zemlje, u bilo kom obliku", napisao je na Fejsbuku Dželjalj Svećlja, kosovski ministar unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu. 

U blizini administrativnih prelaza su sada smešteni bankomati Poštanske štedionice i filijale Pošte Srbije, a nekoliko ugašenih severnih srpskih opština, filijala PIO fonda, zavoda za socijalno osiguranje, smešteno je u Rudnici kod Raške, u novoizgrađenom objektu.

I u selu Merdare, nedaleko od administrativnog prelaza, gradi se nova zgrada u kojoj će biti smešteno nekoliko opština koje su ranije funkcionisale južno od reke Ibar. Za lične karte, Srbi već odavno moraju van Kosova i Metohije, u neku od izmeštenih policijskih uprava u Niškoj Banji, Kraljevu, Kruševcu ili nekom drugom gradu. A za pasoše, one koje izdaje Koordinaciona uprava samo za Srbe koji žive na Kosovu i Metohiji, moraju čak u Beograd.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija