Vučić: Ne znam kada će doći do otvaranje Klastera 3, važno da EU uoči napredak Srbije
Komentari
12/06/2025
-22:12
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da nije siguran kada će doći do otvaranja Klastera 3 u pregovorima o pristupanju Evropskoj uniji, ali je naglasio da od Brisela očekuje da prepoznaju napredak Srbije.
"Ne znam, da budem sasvim pošten. Uvek se nađe neko ko će da kaže neku lošu reč o Srbiji. Hvala Bogu, ima ih na pretek iz našeg susedstva, što bi oni rekli, pa nadalje. Tako da, odavno sam prestao da o tome brinem. Da li bih voleo, da, voleo bih. Da li sam siguran? Nisam i neću na tim pričama da pridobijam simpatije ljudi. Verujem u rad, težak rad", rekao je Vučić za RTS odgovarajući na pitanje da li bi učešće na sutrašnjem forumu u Pragu moglo da pokrene pregovore sa EU koji su u zastoju i da li bi moglo da dođe do otvaranja Klastera 3 u julu.
Govoreći o prisustvu na samitu "Ukrajina-Jugoistočna Evropa" u Odesi, Vučić je rekao da nije čuo pozitivne reakcije iz EU tim povodom, ali da mu je važno da oni uoče napredak Srbije.
"Nisam učestvovao na forumu da bih se bilo kome dodvoravao. Ukrajina nam je prijateljska zemlja. Ukrajina ništa protiv Srbije nije učinila. Ukrajina nije pozvala takozvano Kosovo da bude prisutno u Odesi. Nisam video ocene iz EU", rekao je Vučić i dodao da iz EU uvek govore o napretku srpske ekonomije.
Predsednik Srbije rekao je da očekuje razgovor sa predsednikom Ujedinjenih Arpskih Emirata šeikom Muhamedom bin Zajedom al Nahjanom na Globalnom bezbednosnom forumu "GLOBSEC 2025" koji se od danas do 14. juna održava u Pragu, kao i da je za njega najvažnije da na tom forumu uradi ono što može za Srbiju.
"Da izigravam analitičara... dolazim iz male zemlje, ne mogu da menjam velike stvari u svetu, mogu da primetim i ponekad žele da me čuju i saslušaju jer verujem mom iskustvu i činjenici da za razliku od mnogih od njih ja razgovaram sa svima. I imam saznanja i o tome šta očekuju na istoku i na zapadu. Neki od njih imaju samo u vidu jednu stranu", rekao je Vučić.
Istakao je da je došao na forum u Pragu i da prenese poruku investitorima, jer ću razgovarati sa brojnim kompanijama, njihovim predstavnicima, potencijalnim investitorima u našu zemlju, kao i onima koji su već investirali u našu zemlju.
"Da im kažem dobrodošli u Srbiju. Srbija je ponovo sigurna zemlja, Srbija je pobedila obojenu revoluciju, oni su mnogo para uložili, tako da će još pokušavati neko zlo da naprave, ali ta priča je završena. Da im kažem dobrodošli ste u našu zemlju, ulažite u Srbiju, mi imamo investicioni kreditni rejting", rekao je Vučić.
Naglasio je da smo mi zemlja koja ima stabilne javne finansije i zemlja koja organizuje specijalizovani EXPO, koji će biti najuspešniji i najbrojniji.
"Verujemo da će biti izuzetno dobro organizovan, da ćemo sve ono što smo običali ljudima uspeti da uradimo - da pokušamo da vratimo taj pozitivni, važan i dobar narativ za našu zemlju", rekao je Vučić.
Dodao je da će sutra učestvovati na dva panela i imati mnogo razgovora od sedam sati na svakih deset ili petnaest minuta i da će biti mnogo reči oko Kosova i Metohije.
"Govorićemo o tome kako različiti narodi, kako susedstvo, kako ne znam šta funkcioniše i ja ću imati priliku, pošto će biti tu i Miroslav Lajčak, da otvoreno govorimo o svemu onome kroz šta smo prošli i da ih upoznam sa činjenicama, dakle, od briselskog sporazuma, kako su neki sporazumi pravljeni, da nikada ne bi bili poštovani, da Srbija mora da uredi sve. Neko bi rekao da ih to podseća na priču o Minskim sporazumima, neću da ulazim u druge priče i u druge zemlje, ali znam šta je bilo sa Srbijom i niko to ne može bolje da zna od mene jer sam učestvovao u tome od 2013. godine kao prvi potpredsednik vlade do dana današnjeg i to iskustvo ću pokušati da prenesem svima drugima", rekao je Vučić.
Istakao je da će pokušati da podignem nivo ugleda Srbije u centralnoevropskim zemljama, jer tu dolaze neke od njihovih najmoćnijih kompanija poput PPF-a.
"Dakle, naše je da se njima predstavimo, da tražimo dodatna ulaganja, ali da predstavimo Srbiju kao stabilnu, sigurnu zemlju. Sa češkim predsednikom ću razgovarati, sa Pašinjanom iz Jermenije, sa mnogim drugim ljudima ovde i verujem da će tu biti dobrih stvari za našu zemlju", rekao je predsednik Srbije.
Komentari (0)