Politika

Studenti pozivaju opoziciju na bojkot Skupštine: Deo partija već izneo svoj stav

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

02/07/2025

-

20:45

veličina teksta

Aa Aa

Studenti u blokadi pozvali su opoziciju da bojkotuje rad Narodne skupštine, ali da ne vraća poslaničke mandate, kako bi napravili dodatni pritisak na vlast, da oslobodi uhapšene demonstrante i da raspiše vanredne izbore. Deo opozicionih poslaničkih grupa to čini još od novembra prošle godine, dok drugi deo na ovu ideju gleda blagonaklono.

Sada nejedinstvena po pitanju delovanja u Skupštini, opozicija bi mogla ponovo da se ujedini i to na poziv studenata u blokadi da bojkotuje rad parlamenta.

Ovakvom pozivu odazvala se Stranka slobode i pravde, iz koje za Euronews Srbija kažu da traže puštanje na slobodu svih uhapšenih na Vidovdanskom protestu.

"Stranka slobode i pravde neće učestvovati u radu Narodne skupštine Srbije. U situaciji dok studente i građane neosnovano hapse, batinaju, privode i dok se dešava sve ovo u Srbiji što se dešava od strane jednog kriminalizovanog režima, ne možemo se ponašati kao da je sve normalno", ističe Borko Stefanović.

Istog stava je i poslanička grupa Narodni pokret Srbije-Novo lice Srbije. Ističu da su predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću uputili zahtev za raspisivanjem izbora, jer je, kako kažu, situacija neizdrživa.

Ipak, podsećaju da raniji bojkoti nisu doneli dobre rezultate i da je sada bojkot za njih samo privremena mera.

"Mi smo kao poslanička grupa rekli da nećemo prisustvovati sednicama parlamenta na zahtev studenata dok svi uhapšeni i utamničeni ne budu oslobođeni. Među njima je Ivan Matović, potpredsednik naše stranke, jedan častan čovek, jedan hrabar čovek koji je pružio otpor ovom režimu. Ali bih samo voleo da se ne stvara slika u javnosti da je to nekakav herojski čin i nekakav herojski podvig - izaći iz parlamenta i pustiti Srpsku naprednu stranku da sama tamo radi šta hoće", ističe predsednik Novog lica Srbije Miloš Parandilović.

Korak na koji se sada opredeljuje opozicija, pojedine poslaničke grupe preduzele su ubrzo nakon pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu i pogibije 16 ljudi. 

Poslanici Demokratske stranke i koalicije NADA ne učestvuju u radu Narodne skupštine još od novembra prošle godine kada je i počela društveno-politička kriza u zemlji.

Studenski poziv na bojkot smatraju opravdanim, jer, kako kažu, ne žele da daju legitimitet vlasti učešćem u radu parlamenta.

Da je bojkot izraz nemoći, smatra bivša potpredsednica skupštine Gordana Čomić i dodaje da takvim potezom opozicija sama sebi nanosi štetu.

"Ovo je čista pomoć vladajućoj koaliciji, nema ko da je kontroliše, nema ko da zvoca, nema ko da traži sednicu o aktuelnoj temi, o policijskom nasilju, nema ko da traži sednicu odbora za to da se u izveštajima MUP-a, BIA-e, i zaštitnika građana utvrdi da li je bilo prekomerne nezakonite upotrebe sile. Dakle, mirno može komforno da radi kako god hoće. To nije dobro za demokratiju", ističe Čomić.

Studenskom pozivu na bojkot odazvali su se poslanici Zeleno-levog fronta, Ekološkog ustanka i Pokreta slobodnih građana, dok iz pokreta Mi - Snaga naroda kažu da se do poštenih izbora može doći samo kroz izmene izbornih zakona u Skupštini i da zbog toga treba vršiti pritisak na vlast kako bi takvu sednicu sazvala.

Za vlast, bojkot skupštine je besmislen, a opozicija bi svoju politiku trebalo da brani u institucijama.

Komentari (0)

Srbija