Poslanici PSG i SDA u Skupštini Srbije podneli predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici: Šta se u njoj traži?
Komentari
03/07/2025
-16:10
Poslanici Pokreta slobodnih građana (PSG) i Stranke demokratske akcije (SDA) u Skupštini Srbije podneli predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Pokret slobodnih građana (PSG) i Stranka demokratske akcije Sandžaka (SDA) podneli su Skupštini Srbije predlog rezolucije o genocidu u Srebrenici, uz zahtev da se dokument usvoji po hitnom postupku.
Inicijativu su potpisali narodni poslanici Pavle Grbović, Ahmedin Škrijelj, Minela Kalendar, Ana Oreg, Šaip Kamberi i Vladimir Pajić.
Obrazloženje donosi to da rezolucija ima za cilj da "pokaže jasnu i nedvosmislenu posvećenost Srbije vrednostima istine, pravde i pomirenja“, te da doprinese "smanjenju tenzija u regionu i izgradnji kulture sećanja zasnovane na poštovanju žrtava“.
Predlog rezolucije ima 11 tačaka:
1.Narodna skupština Republike Srbije najoštrije osuđuje genocid počinjen nad bošnjačkim narodom u Srebrenici jula 1995. godine.
2.Proglašava se 11. jul za Dan sećanja na genocid u Srebrenici. Dan sjećanja na genocid u Srebrenici obeležava se svake godine.
3.Narodna skupština Republike Srbije izražava saučešće i izvinjenje porodicama žrtava zbog toga što Republika Srbija nije sprečila genocid u Srebrenici, niti je kaznila počinioce.
4.Republika Srbija će svojim krivičnim zakonodavstvom osigurati adekvatnu kažnjivost za negiranje genocida u Srebrenici, ratnih i drugih zločina utvrđenih presudama relevantnih međunarodnih sudova, te kažnjivost za glorifikaciju pojedinaca i organizacija koji su od strane relevantnih međunarodnih sudova oglašeni krivim za genocid u Srebrenici, ratne i druge zločine.
5. Potvrđuje se rešenost Republike Srbije da spriječi genocid i sve druge zločine i potvrđuje stavove završnog dokumenta Svetskog Samita iz 2005. godine odgovornosti za zaštitu stanovništva od genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovečnosti.
6. Garantuje se ratifikacija i puna implementacija Konvencije o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovečnosti i usvajanje zakona potrebnih za ispunjavanje obaveza iz te Konvencije.
7.Republika Srbija se obavezuje se da će iskoristiti sva raspoloživa sredstva mehanizme da provede istragu, rasvetli i kazni sve odgovorne za genocid Srebrenici jula 1995. godine.
8.Naglašava se suštinski značaj pomirenja zasnovanog na dijalogu, suočavanju sa prošlošću i prosvećenosti pravdi i podršci žrtvama, kao osnovi za jačanje sigurnosti, stabilnosti i prosperiteta u regionu.
9.Republika Srbija se obavezuje da će razvijati obrazovne programe, koji će budućim generacijama usaditi lekcije o svim negativnim posledicama koje su proizašle iz genocida, ratnih zločina, etničkih čišćenja i zločina protiv čovečnosti u cilju sprečavanja njihove glorifikacije koje nesumnjivo dovode do stvaranja svesti da se interesi sopstvenog naroda i države mogu ostvarivati na štetu drugog naroda i države.
10.Narodna skupština Republike Srbije potvrđuje značaj lekcije o neuspehu da se spreči genocid u Srebrenici, kao što je navedeno u izveštaju Generalnog sekretara UN-a, u skladu sa rezolucijom Generalne skupštine 53/35 i odlučuje da rano i efikasno deluje kako bi se sprečilo ponavljanje genocida i u tu svrhu će se iskoristi sva raspoloživa sredstva.
11.Republika Srbija potvrđuje da kršenja ljudskih i manjinskih prava mogu biti rani pokazatelj mogućnosti genocida i u tom smislu se obavezuje na usvajanje zakonskih i drugih pravno obavezujućih akata koja će nedvosmisleno garantovati zaštitu i puno ostvarivanje ljudskih i manjinskih prava i obezbijediti manjinama uslove za ostvarivanje prava na političku egzistenciju.
Komentari (0)