Gajović za Euronews: Napad na policiju maltene legalizovan od strane suda u Užicu
Komentari15/07/2025
-11:55
Novinar i državni sekretar u Ministarstvu kulture Aleksandar Gajović bio je gost segmenta Prelistavanje štampe na Euronews Srbija. On je analizirao naslovne strane, koje se ovog jutra bave spektrom tema, od oslobađanja osumnjičenih za napad na policiju u Užicu, preko blokada u Novom Sadu, do odnosa vlasti ka javnim ličnostima koje su podržale proteste.
Jedna od tema kojom se bavi dnevna štampa su i sudske odluke nakon protesta u Užicu na kojem je napadnuta policija. Optuženi za napad na policijske službenike su pušteni na slobodu, a Gajović kritikuje takvu odluku suda.
"Ono što nije dobro, a to je što je njihov napad na policiju maltene legalizovan od strane suda u Užicu. I mislim da je to nešto što je vrlo opasno i vrlo iritirajuće za neki svet koji ipak želi sudstvo koje je nezavisno, pravosuđe koje treba da bude nezavisno, staje na jednu stranu i toleriše nešto što inače nigde u svetu ne postoji, jedna takva presuda da vi napadnete policajca i da posle nekoliko sati budete pušteni", rekao je Gajović.
Gajović naglašava da je napad na policiju nedopustiv i da policija zaslužuje pohvalu za obavljanje svog posla, uprkos povremenim primedbama na prekomernu silu.
"To je stvarno apsolutno nedozvoljivo, jer onda ćemo se svi pitati čemu policija služi. A oni rade samo svoj posao i u tom nekom smislu zaslužuju neku pohvalu. Moguće je da ima nekih primedbi na prekomernu primenu sile, ali to su ipak pojedinačni slučajevi koji su čak i normalni kad je gužva i kad je mnogo ljudi", kaže Gajović.
Ministarstvo unutrašnjih poslova oštro je kritikovalo sudsku odluku u Užicu, smatrajući da ona implicira da su napadi na policiju dozvoljeni. Gajović podržava stav Ministarstva, ističući da takve odluke podrivaju napore policije da održi red i mir.
"Mislim da je Ministarstvo unutrašnjih poslova imalo razloga da nešto ovakvo objavi. Oni jako puno provode vremena i puno truda ulažu da uvedu red i mir u državi. A onda, s druge strane, to neko na neki način poništava. To je definitivno nedozvoljivo", objašnjava Gajović.
Gajović upoređuje situaciju s praksama u evropskim zemljama, gde se očekuje saradnja građana s policijom, dok u Srbiji otpor prema identifikaciji dodatno komplikuje situaciju.
"Znate, gledam kako to druge policije rade u drugim državama, u Nemačkoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji. U svim tim zemljama sam boravio, bio i uvek ističem jedan ovaj primer, kada u Londonu pogledate onog 'bobija' popreko, on vam odmah priđe i legitimiše vas. Ko ste vi, šta ste vi, imate li neku lošu nameru itd. Kada bi se to desilo ovde, to bi bila verovatno revolucija", rekao je Gajović.
Gostovanje Aleksandra Gajovića u celosti pogledajte u video prilogu.
Komentari (0)