Politika

Komlen Nikolić za Euronews: Saopštenje MUP-a o puštanju pritvorenih na slobodu u Užicu je u dovoljnoj meri profesionalno

Komentari
Euronews Srbija

Autor: Euronews Srbija

16/07/2025

-

21:02

veličina teksta

Aa Aa

Srbija se suočava sa situacijom gde polarizovana javnost sve češće komentariše sudske presude, posebno nakon puštanja osumnjičenih za napad na policiju u Užicu, što je izazvalo oštre reakcije Ministarstva unutrašnjih poslova.

Lidija Komlen Nikolić za Euronews Srbija objašnjava koje su granice dozvoljenog komentara, posledice neprimerenih pritisaka na sudije i tužioce, te zašto postoji potreba za vraćanjem pravne kulture i poverenja u pravosuđe.

Koje su granice komentarisanja sudskih presuda?

Pitanje koje se nameće je da li je svima dozvoljeno da komentarišu sudske presude i u kojim granicama je takva kritika prihvatljiva. Lidija Komlen Nikolić ističe da je komentarisanje dozvoljeno, ali uz određena ograničenja kako ne bi prerastalo u pritisak.

"Svakom je dozvoljeno da komentariše sudske presude. Naravno, zna se na koji način one mogu da se komentarišu. Štaviše, poželjna je kritika, ali ta kritika takođe treba da se kreće u određenim granicama. Neke neprimerene kritike, psovanje sudija, ulaženje u detalje, pokazivanje svojih iščekivanja kakva bi odluka suda trebalo da bude na način da predstavlja direktan pritisak, već nije dozvoljeno", rekao je Komlen Nikolić.

Euronews Srbija

 

Komlen Nikolić naglašava da je javnost poslednjih meseci i godina polarizovana, što dovodi do prekoračenja granica pristojnosti u komentarisanju.

"Međutim, mi smo sad svedoci, poslednjih par meseci, ali ja bih rekla i godina, u zavisnosti šta se dešava, jedne polarizovane javnosti, različitih iščekivanja i očekivanja kakve odluke bi sud trebalo da donese, ili tužilaštvo, ili u krajnjem slučaju i policija na koji način bi trebalo da postupa", kaže ona i dodaje:

"Tako da sad svi smatraju da treba da komentarišu, načine na koje treba da komentarišu ili da konkludentnim radnjama iskazuju šta misle i već je došlo do neke granice kada više ne bi mogao ni da se koristi izraz neprimeren, već prelazi svaku meru, čak bih rekla i pristojnosti", kaže Komlen Nikolić.

Curenje informacija i neprimereni komentari

Problemi u komentarisanju sudskih presuda počinju već u fazi istrage, kada curenje informacija iz policije podstiče neprimerene javne diskusije. Komlen Nikolić objašnjava da takvo curenje otežava rad tužilaštva i ugrožava validnost dokaza.

"Mi moramo prvo, kad pričamo na tu temu da konstatujemo da mi već od samog početka, predistražnog postupka, imamo pre svega curenje informacija. To curenje informacija nesporno da potiče pre svega iz policije. Policija je ta koja svojim nekim kanalima, svojim nekim kontaktima, ja u ovom momentu mislim na medije, određene informacije pusti u javnost. Od tog momenta vi već imate mogućnost neprimeranog komentarisanja i nečega što ne znate", kaže ona i dodaje:

"Tek ste na početku prikupljanja dokaza, niste utvrdili činjenično stanje, drugo pravite problem tužiocu, da te dokaze kasnije uvede u postupak i da im validnost koja je za sud dozvoljena. Drugo, dajete signal potencijalnim izvršiocima krivičnog dela da sakrivaju tragove i sve ostalo", objašnjava Komlen Nikolić.

Euronews Srbija

 

Komlen Nikolić ističe da su komentari u javnosti često pravno neosnovani i dodatno traumatizuju žrtve teških krivičnih dela.

"Neprimereno komentarisanje imamo već od najranijih faza postupka, kad ne bi trebalo. Tužilačka istraga po svojoj prirodi nije javna. Ne mogu da kažem ni da je tajna, ali nije javna i ne podrazumeva se da se o tome priča. Međutim, mi imamo u javnosti da se o tome priča, da se komentariše, da se istrage sprovode na određenim televizijskim stanicama, u emisijama, da imate goste koji komentarišu nešto", kaže ona i dodaje:

"Masa tih komentara zaista pokazuje jedan visok stepen, pre svega, pravnog nepoznavanja stvari, jako opasnog, čak postoje komentarisanja teških krivičnih dela, pre svega tu mislim protiv polne slobode ili nanošenja povreda, gde se žrtve osećaju još dodatno traumatizovane komentarisanjem u javnosti", rekla je Komlen Nikolić.

Pritisci na pravosuđe i institucionalni odgovor

Komlen Nikolić komentariše saopštenje MUP-a o puštanju osumnjičenih u Užicu, ističući da je ono izražavanje zabrinutosti, ali da pritvor nije isto što i oslobađanje krivice.

"Ja sam pročitala saopštenje MUP-a, ono je profesionalno u meri u kojoj MUP može da izrazi svoje nezadovoljstvo odlukom suda. Oni su rekli da su zabrinuti i da je eventualno poslata možda pogrešna poruka. Ja konkretno zaista ne znam koje dokaze ima Osnovno tužilaštvo u Užicu i šta je rukovodilo sud kad je prvobitno određen pritvor, a nakon toga ukinut. To je nešto što zaista ne znam, ali s određene strane mi je logično da MUP izrazi tu vrstu nezadovoljstva iliti zabrinutost, kako su oni to nazvali", kaže ona i dodaje:

"Ali ono što moram da naglasim, molim vas, pritvor je samo mera obezbeđenja prisustva okrivljenog u postupku. Znači, konstantno se taj pritvor i rešenje o zadržavanju izjednačava kao da je neko oslobođen krivice. Znači, tek će se utvrđivati šta se desilo, na koji način se desilo", kaže Komlen Nikolić.

Ona upozorava da ne postoji mehanizam za preispitivanje odluka donetih pod pritiskom, osim ako sudija javno ne prizna pritisak.

"Ja zaista ne znam, jedino ako vam kaže sudija da ode otvoreno da kaže: 'Ja sam odluku doneo pod pritiskom', ne znam koga. Mi možemo da sad pričamo samo o percepciji javnosti, o percepciji građana, o percepciji upravo tih državnih funkcionera ili percepciji policije, bilo koga, možemo samo o tome da pričamo, a da jedan sudija otvoreno prizna i da kaže recimo u Visokom savetu sudstva: 'Na mene je vršen neprimeren uticaj', pa samim tim da se pokrene neko pitanje, ja zaista ne znam u kojoj bi se to proceduri desilo", rekao je Komlen Nikolić.

Ministar pravde je izjavio da je pravda koja dolazi s ulice pogubna, ali Komlen Nikolić kritikuje selektivno pozivanje na zaštitu sudija i tužilaca.

"Ja ne vidim ministra pravde da se oglasio na sve pritiske koje ste pomenuli od državnih funkcionera kad je u pitanju tužilaštvo. Ne vidim da se oglasio na pritisak određenih medija koji vrše pritisak na tužilaštvo i sudije. Tako da to selektivno pozivanje na zaštitu zaista mi smeta i mislim da negde treba da se vratimo pre svega u neke tokove pristojnosti pravne kulture", kaže Komlen Nikolić.

Gostovanje Lidije Komlen Nikolić u celosti pogledajte u video prilogu.

Komentari (0)

Srbija